לאחר שנים של חקירות: משפטו של ליברמן נפתח היום

הבוקר יגישו פרקליטיו של ליברמן מענה רשמי לכתב האישום, וכן ייקבעו מועדים לשמיעת העדויות. המשפט צפוי להימשך חודשים אחדים, ובסופו יתברר עתידו הפוליטי של שר החוץ לשעבר

גלעד גרוסמן
צילום: שי מכלוף, עריכה: יאיר דניאל

בתום שנים של חקירות ממושכות, היום (ראשון) ייפתח בבית משפט השלום בירושלים משפטו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, הנאשם במרמה ובהפרת אמונים ב"פרשת השגריר". ההערכה היא שהמשפט יימשך חודשים בודדים, ובסופו יתברר עתידו הפוליטי של ליברמן.

על פי כתב האישום נגד ליברמן, במהלך שירותו של זאב בן אריה כשגריר ישראל בבלארוס, הוא העביר לידי ליברמן בקשה של הפרקליטות לחיקור דין במסגרת חקירה שהתנהלה נגדו ב"פרשת חברות הקש", שנסגרה מבלי שהוגש בה כתב אישום. השניים שוחחו בפרטיות, ושם מסר בן אריה לליברמן את הפרטים. ליברמן היה מודע לכך שבן אריה פועל כדי לסייע לו באמצעות פגיעה בחקירה נגדו.

עוד בוואלה! NEWS

כל הדרך למדליה היסטורית באולימפיאדה: האימון של חנה מיננקו

לכתבה המלאה
זמנו בכנסת קצוב? ליברמן (צילום: עומר מירון)

לטענת הפרקליטות, כמה שנים לאחר מכן, כשבן אריה הגיש את מועמדותו לתפקיד השגריר בלטביה, זימן ליברמן את סגנו דאז במשרד החוץ, דני אילון, שעמד בראש ועדת המינויים של המשרד, ואמר לו שיש למנות את בן אריה לתפקיד. ליברמן נימק זאת בכך שבן אריה הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד. אילון, נכתב בכתב האישום, שלא הכיר את בן אריה, הסתמך על דבריו של ליברמן ופעל לבחירתו של בן אריה לתפקיד. בהמשך נמנע ליברמן מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם אילון, את פרשת המידע הסודי.

חקירת העדים לא צפויה להיות ממושכת

ליברמן קיווה לסיים את ההליך המשפטי עוד לפני הבחירות האחרונות, אולם המגעים בין עורכי דינו לבין הפרקליטות הסתיימו ללא תוצאות. זאת, בשל אי נכונותו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להסכים שלא יוטל על ליברמן קלון. לאחר שהמגעים כשלו, ביקשה הפרקליטות לקיים את הדיון בפני שלושה שופטים, בשל החשיבות שהם מייחסים לתיק, וכחודש לאחר שהוגשה הבקשה, מונה ההרכב.

היום צפויים פרקליטיו של ליברמן, עורכי הדין גיורא אדרת, נתי שמחוני, ירון קוסטליץ ועודד גזית, להגיש מענה רשמי לכתב האישום, וזאת כחלק מהניסיון לקדם את המשפט. במהלך הדיון גם ייקבעו מועדים לשמיעת עדויות במשפט. מכיוון שאין עדים רבים, ובכל מקרה חקירתם של העדים לא צפויה להיות ממושכת בשל העובדה שאין ויכוח כמעט על העובדות, ניתן לסיים את המשפט תוך כמה דיונים בודדים. גם עדותו של ליברמן לא צפויה להיות ממושכת. משך המשפט תלוי בראש ובראשונה במציאת מועדים שבהם שלושת השופטים, התביעה וההגנה פנויים. ההערכה היא שבכל מקרה ניתן יהיה לסיים את שמיעת העדויות במשפט לכל המאוחר עד פגרת הקיץ של בית המשפט, ואולי אף קודם לכן.

לאחר שמיעת העדויות יכתבו השופטים את הכרעת הדין, שעל פניה לא אמורה להיות ארוכה, וכתיבתה לא צריכה לארוך זמן ממושך במיוחד. אם ליברמן יזוכה, הוא יוכל כמובן להתמנות לשר. אולם אם יורשע וייקבע שיש במעשיו קלון, יהיה עליו להתפטר מהכנסת לאחר שפסק הדין נעשה סופי, כלומר - בתום כל הערעורים. ועדת הכנסת רשאית להשעותו עד שפסק הדין הופך לסופי. אם ליברמן יורשע וייגזר עליו עונש של למעלה משלושה חודשי מאסר בפועל, וייקבע שיש במעשיו קלון, הוא לא יוכל להתמודד לכנסת במשך שבע שנים או להתמנות לשר במשך עשר שנים. יצוין כי בראיון לגלי צה"ל לפני חודש אמר ליברמן כי יפרוש מהחיים הפוליטיים במידה שיורשע, גם אם לא יוטל עליו קלון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully