וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ש"ס התנצלה בפני הבית היהודי שהותקפה בבטאונה

7.2.2013 / 12:55

הנהגת ש"ס מנסה להתקרב לבית היהודי כדי לשבת עמה בקואליציה, אך בבטאון התנועה פורסמו מאמרים חריפים נגד המפלגה הדתית-לאומית: "בנט הוא לוחמן בכסות סחבקית טרנדית"

למרות ניסיונות הקירוב של הנהגת ש"ס למפלגת הבית היהודי, על רקע החשש שהחרדים יידחקו אל מחוץ לקואליציה, ממשיכים גורמים בתנועה להטיח ביקורת חריפה במפלגתו של נפתלי בנט. במאמר שהתפרסם היום (חמישי) בביטאון "יום ליום" המזוהה עם התנועה תקף הרב משה שפיר, הנחשב לכותב הדעות המוביל בעיתון, את הבית היהודי. במאמר אחר, כינה הרב ישראל מרגלית את בנט ואת יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד "פריצים". עם זאת, שלישיית ההנהגה של ש"ס, אריה דרעי, אריאל אטיאס ואלי ישי, התנערה מתוכן הדברים, והשר אלי ישי פרסם התנצלות.

לדברי גורם חרדי, ייתכן שהרבנים שבתנועה מונעים מלחץ שגורם להם לירות לכל הכיוונים: מצד אחד הם מחבקים ומנסים להתחבר ומהצד השני הם גם בועטים, כדי שבסופו של דבר משהו יצליח למנוע את החבירה ליאיר לפיד והסכמה למתווה לפיד לשוויון בנטל. בהודעה רשמית שהוציאו שלושת מנהיגי ש"ס, דרעי אטיאס וישי, הם התנערו לחלוטין מהמאמרים שפורסמו ב"יום ליום". "הדברים שנכתבו ביום ליום נגד הבית היהודי לא נתבקשו ולא אושרו על ידי איש מהנהגת ש"ס והינם על דעת הכותבים בלבד. בעת הזו יש למצוא את המאחד ולא חלילה את המפריד". במקביל, קיבל ח"כ אורי אריאל שיחה מהשר אלי ישי שביקש להתנצל על הדברים. בשיחה אמר השר ישי כי הדברים לא היו על דעתו ולא על דעת המפלגה וככל שהדברים תלויים בו לא יהיו עוד דברים כאלו. ח"כ אריאל הודה על ההתנצלות אך הדגיש כי "הגיע הזמן להפסיק את הדבר המכוער הזה, וראוי ורצוי שתהיה התנצלות על הדברים הקודמים על מנת שיוכלו לעבוד בשיתוף פעולה בעתיד לטובת העם והארץ".

ח"כ יאיר לפיד וח"כ נפתלי בנט בטקס השבעת הכנסת ה-19, ינואר 2013. טלי מאייר
"לפיד ובנט - פריצים"/טלי מאייר

במאמר שפורסם תחת הכותרת "המונופול של הבית הייעודי" האשים הרב שפיר את בנט בתוקפנות. "כולם מכירים אותו. יהודי מוכשר בלהיות חביב ובעל חיוך נחמד והרבה אהבה, לפעמים", כתב. "אף פעם לא תמצא אצלו מילה תוקפנית או גנאי כלשהו כלפי מישהו. אפילו כשתוקפים אותו ומזכירים לו מיהו באמת, האיש תמיד יוציא הודעה האומרת הערכה כבוד חיבוק וסחבקיות טרנדית כלפי כל המתקיפים מכל המגזרים ומכלל המעמדות. כך, כי כך ציווה לו היועץ התקשורתי הצמוד. נפתלי בנט הוא ממש לא כזה. הוא לוחמן של ממש, בעל עבר הווה ועתיד קרבי". שפיר מחה על דבריהם של גורמים בבית היהודי שאמרו השבוע כי "אם יש לש"ס מונופול, הוא בעיקר המאסת התורה על הציבור החילוני".

"זה לא אמסלם, זה המפד"ל הישנה והטובה מבית היוצר של בורג וזבולון העסקנים הממאיסים ההיסטוריים", כתב שפיר. בדבריו התייחס שפיר ליוסף בורג וזבולון המר, שהיו ממנהיגי תנועת המפד"ל שייצגה בעבר את הציבור הלאומי-דתי. בהמשך דבריו תקף שפיר את המפד"ל במלוא העוצמה. "נזכיר, כי מעת קום המדינה ועד שנת התשמ"א היה למפד"ל בערך את מספר המנדטים שיש להם היום. הם ניצלו את הכוח בעיקר בכדי להשמיט את הרבנות הראשית מידי לומדי התורה רבניה ותופסיה הטבעיים, לטובת לומדי האידאולוגיה הציונית ותופסיה שנאלצו להתמצא גם בבחינות הרבנות", טען. "הם מכרו את נשמתם אפילו למפא"י ההיסטורית ובלבד שיקבלו ג'ובים ממשלתיים באינסוף משרות החל מהרבנות הכשרות והנישואין וכלה במשרדי הפנים החינוך והדתות שם כילו כל חלקה טובה שרק יוכלו. אחר כל זאת אנו שומעים השבוע את האשמה כי נציגי הציונות הדתית במועצות הדתיות נרמסו תחת רגלה הגסה של ש"ס בכל עיר ועיר. דור שלם של רבנים ציוניים נגדע תחת המכבש החרדי".

"כך תמיד נהגו הפריצים"

"האם להעניק לעולם הרבנות את מעמדו ההלכתי זו בעיה? לשקף את ההבנות בהלכה כמות שהן כדעת מרן הבית יוסף רבה האלמותי של ארץ ישראל, זו הציונות שלנו", הסביר שפיר. "תנסו לחיות עם זה. זוהי הדת היהודית ומי ששונא אותה לוקה בשנאה עצמית וזו בעיה אישית שלו כי כזה אנו העם היהודי מדור דור. איפור זה לא הקטע שלנו. תמצאו אותו אצל צבועים ונמושות, או אצלכם ב'בית הייעודי' לייעודיכם האינטרסנטיים". שפיר התייחס גם לקריאות שעלו מכיוון הבית היהודי להתנצלות של הרב על אמירתו כי לא מדובר בבית יהודי אלא בבית של גויים וכך הוא כותב, "אם להתנצל אז שתדעו שזהו החלום הכי מתוק שיש לנו".

לדברי שפיר, החשש מהבית היהודי נובע מפשרות שלדעתו המפלגה עלולה להוביל בתחום ההלכה. "החשש היה שמפלגת הבית היהודי עלולה להביא לקולות בלתי הפיכות במערך הגיור, כמו גם הנמכת הרף ההלכתי עד כדי סיכונו הקיומי בצירופם של עוד כמה רעיונות עוועים שלא שערום אבותינו", הזהיר. "כדאי שתדעו שאם החשש הוא בלתי מוצדק זו תהיה השמחה שלנו. הלוואי ויוכל מאן דהו לבשר לנו כי הכול טעות ובעצם נפתלי רוצה להיות באמת בית ליהודי השורשי והמסורתי כמו מדור דור ללא עיקולים ופשרות עדי השבת עטרה ליושנה. אילו היו הדברים בטוחים לא היינו מהססים גם להעניק לו את ראשות ש"ס, כי מה לנו ולג'ובים, העיקר המשימות והגשמתם. שיעשה הוא את העבודה. דא עקא שהחשש הוא חשש אמת ובבית הייעודי לא מכחישים אותו". במאמר נוסף שפורסם בעמודים הפנימיים של העיתון תקף הרב ישראל מרגלית את לפיד ובנט וטען כי כל רצונם הוא אך ורק להדיר את החרדים מהממשלה. במאמר תחת הכותרת "ככה תמיד היו הפריצים", הוא כותב. "אז אם אתם עדיין שואלים את עצמכם מה בדיוק רוצים מר לפיד ומר בנט, האם לפלג או לאחד, להתמודד או להתגייס, לאהוב או סתם לחשוב ואחר כך ללכת אחרי הרוב. כל המילים אינם אלא קשקושים. על שוויון בנטל הם נואמים ולדידם העיקר הוא הדרת חרדים, בצדקנות הם עיניים מגלגלים ואילו רק להכות בחרדים הם חפצים. ככה תמיד היו הפריצים, וככה כנראה להיות הם חפצים".

בעקבות המתקפות, ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי אמר כי "ש"ס חצתה כל קו אדום אפשרי, כנראה שתאוות הכיסא סינוורה אותם. זו לא דרכה של תורה, זו לא דרכו של הציבור המסורתי שבחר בהם. זו לא דמוקרטיה". ח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי אמר כי "מותר שתהיינה מחלוקות בעניינים פוליטיים אך אסור לרדת לפסים אישיים לאמירות פוגעניות שאין ביניהן ובין עמדות פוליטיות כלום, זו ירידה לרמה נמוכה מאוד".

לצד המתקפה החריפה וההתנצלות שבאה בעקבותיה, בכירי ש"ס ממשיכים לחזר במרץ אחר רבני הציונות הדתית והיום צפוי דרעי להיפגש עם הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר באלון מורה ואחר מהרבנים הבולטים בציונות הדתית. פגישה זו מצטרפת לסדרת פגישות של בכירי ש"ס עם רבנים מהזרם הדתי לאומי והחרדי לאומי ובהם פגישת ישי עם הרב דב ליאור והפגישה הצפויה בין הרב עובדיה יוסף לרב חיים דרוקמן.

עוד בוואלה!

רוצים להנות מאינטרנט מהיר וחבילת טלווזיה בזול? זה אפשרי!

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully