גם סבא"א מכחישה: "אין עדות לפיצוץ במתקן בפורדו"

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הצטרפה לאירן ולארצות הברית, בהכחשתה את השמועות אודות פיצוץ במתקן ההעשרה האירני. "אין מידע על אירוע חריג כלשהו באתר"

יוסי מלמן
29/01/2013

אחרי שלל הספקולציות והשמועות, גם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הצטרפה הערב (שלישי) לאירן ולארה"ב, בהכחשותיהן לגבי דבר הפיצוץ המסתורי במתקן העשרת האורניום בפורדו. בהודעתה קבעה סבא"א כי אין לה מידע על אירוע חריג כלשהו שהתרחש באתר.

הקביעה הזו באה בעקבות ביקור שעשו פקחי סבא"א במתקן. בידי סבא"א שורת אמצעים למעקב על אתר ההעשרה בפורדו, לרבות מצלמות וחיישנים המדווחים ישירות לחדר מצב של הארגון היושב בווינה. בהודעתה שמה סבא"א סוף מוחלט לתהיות ולתאוריות הקשר שהופרכו בימים האחרונים לגבי הדיווח, שהפיץ אזרח אמריקאי ממוצא אירני, המכנה עצמו רזא חלילי. על פי הדיווחים המקוריים, הפיצוץ העז שהחריד את המתקן גרם להרס רב במקום, וללכידתם של 240 עובדים.

לא היה פיצוץ, סופית. האתר בפורדו(צילום: רויטרס)

אתמול הביעו בבית הלבן חוסר אמון בדיווחים השונים על הפיצוץ במתקן התת-קרקעי, וכמוהם גם סגן ראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, סייד שמסדין ברברודי. בדבריו אמר ברברודי כי לא היה כל פיצוץ מסוג כלשהו במתקן בפורדו. ב"טיימס" הלונדוני, מנגד, דיווחו אתמול כי גורמי מודיעין בישראל אישרו את דבר הפיצוץ. לפי הדיווח, הגורמים אמרו אתמול כי הם סבורים שהפיצוץ אירע בשבוע שעבר. העיתון אף הגדיל לעשות ודיווח כי ממשלת ישראל חוקרת כעת את האירוע.

במתקן בפורדו יש כ-2,800 סרכזות ובו מעשירה אירן אורניום לרמה של 20%. כששר הביטחון אהוד ברק טבע לפני כשנה את הביטוי "מרחב החסינות" מפני תקיפה של אירן, הוא התכוון לנעשה במתקן זה.

לקריאה נוספת
ארה”ב: ”הדיווח על פיצוץ המתקן באירן אינו אמין”
דיווח: ”ישראל אישרה שמתקן ההעשרה בפורדו נפגע בפיצוץ”
אירן מכחישה: ”לא היה כל פיצוץ במתקן בפורדו”
מדוע הדיווח על הפיצוץ בקום שבאירן מוטל בספק?

  • פורדו
  • גרעין איראני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully