האם השימפנזה שגדל עם בני אדם מת משיברון לב?

נים השימפנזה גדל עם בני אדם כחלק מפרויקט ניסויי בו השתתף. לאחר שתקף את בעלי הבית הוא הועבר למחקר ולבסוף שוחרר בטבע, אך לא שרד ומת כשהוא בן 27 שנים בלבד

12/12/2012

השימפנזה נים צ'ימפסקי אולי זכה לחיים בלתי שגרתיים כשגדל בבית משפחה בניו יורק, אך לאחר שהוחזר לחיות בקרב שימנפזות כמוהו הוא לא הצליח לשרוד את המעבר ומת בטרם עת, כשהוא בריא וצעיר הרבה יותר מגיל 60 - הגיל אליו מגיעות שימפנזות בדרך כלל.

ב-1973 נשלח נים לגדול אצל משפחה רגילה בניו יורק כחלק מפרויקט ניסויי, שם הוא למד לתקשר עם בני אדם באמצעות שפת הסימנים. בנוסף למד נים הרגלים אנושיים אחרים כמו לישון במיטה או לשתות בירה, אך מחקרים לאורך השנים הראו כי הוא גדל להיות אגרסיבי מהרגיל. לבסוף, לאחר שתקף את בני ביתו, הועבר נים למכון מחקר, אך כשלחוקרים לא הייתה אפשרות לממן את הפרויקט הוא הועבר למעבדה בניו יורק, שם הוא נכלא בכלוב עם שימפנזות אחרות ובוצעו עליו ניסויים, ולאחר מכן שוחרר בטבע בטקסס, שם הוא מת בשנת 2000, כשהוא בן 27 שנים בלבד.

לאחרונה הגן האחראי על הפרויקט, הרב טרס, על המחקר בו השתתף נים, וטען כי זה נעשה ברגישות לזכויות בעלי החיים. "כל מני שאני מכיר היה עיוור לנושא הזה", אמר. אחד ממטפליו של נים טען, מצדו, כי נראה שמותו של נים נגרם כתוצאה מלחץ או עצבות. "זה יהיה אך הוגן לומר כי הוא מת מלב שבור".

  • שימפנזה
  • מחקר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully