תיעוד: מערכת "שרביט קסמים" מבצעת יירוט ראשון מוצלח

המכ"ם של המערכת, המיועדת לספק הגנה מפני ירי טילים בטווח בינוני, זיהה את טיל המטרה ושיגר לעברו טיל מיירט - שפגע והשמיד אותו. "נתוני הניסוי יאפשרו את המשך הפיתוח"

אמיר בוחבוט
27/11/2012
צילום: משהב"ט, עריכה: יותם בן-דוד

התשובה הישראלית לטילים של חיזבאללה ואירן: משרד הביטחון פרסם הערב (שלישי) תיעוד, שמאפשר הצצה לניסוי היירוט המוצלח של מערכת "שרביט קסמים", הנחשבת לראשונה בעולם שמסוגלת ליירט טילי שיוט ורקטות בטווח בינוני.

הטיל המיירט, זמן קצר אחרי שיגורו(צילום: משרד הביטחון)

מנהלת "חומה", בראשותו של יאיר הרמתי, הפועלת במסגרת המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) של משרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), השלימו בשבוע האחרון את הסבב הראשוני של ניסויי הפיתוח של מערכת "שרביט קסמים".

במסגרת הניסוי, שוגר לעבר המערכת טיל המדמה טיל אויב. המכ"ם של "שרביט קסמים", המיועדת לספק הגנה מפני ירי טילים בטווחים בינוניים, זיהה את "טיל האויב" - שלח לעברו טיל מיירט, שפגע בו והשמיד אותו.

מבית ביקיור לייזר

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
הטיל מיירט ומשמיד את "טיל האויב"(צילום: משרד הביטחון)

מערכת שרביט קסמים מפותחת בימים אלה על ידי חברת רפאל וחברת ריית'און האמריקנית. המערכת נועדה להעניק לישראל שכבת הגנה נוספת מפני טילים לטווח קצר ובינוני, ולעבות את מערך ההגנה שמספקת "כיפת ברזל". יצוין כי עד כה השקיע הממשל האמריקני יותר מ-260 מיליון דולר בפרויקט, והתחייב להקציב למיזם 270 מיליון דולר נוספים. במערכת הביטחון מעריכים כי המערכת תהיה מבצעית עד שנת 2016. בשונה מסוללות "כיפת ברזל", סוללות הפטריוט וטילי החץ, פועלת מערכת "שרביט קסמים" בפריסה ארצית.

"נתוני הניסוי יאפשרו את המשך הפיתוח"(צילום: משרד הביטחון)

גורם ביטחוני בכיר מסר כי "זהו ניסוי מערכתי ראשון במערכת 'שרביט קסמים'. נתוני הניסוי יאפשרו את המשך הפיתוח של מערכת שרביט קסמים, ואת המשך ניסויי הפיתוח הדרושים עד להבשלה מבצעית של המערכת בעתיד". לדבריו, שילוב המערכת בצה"ל יגדיל את מרחב התמרון של יכולת קבלת ההחלטות של הדרג המדיני, כפי שאירע בעימות בין ישראל לבין ארגון הטרור חמאס במהלך מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, תוך כדי שימוש במערכת "כיפת ברזל".

במשרד הביטחון אמרו כי המערכות השונות יהוו שכבת הגנה משמעותית וראשונה מסוגה בעולם, שתתמודד עם מגוון רחב של רקטות וטילים מסוגים שנמצאים כיום בידי סוריה, לבנון, אירן וארגוני הטרור ברצועת עזה.

שכבת הגנה משמעותית וראשונה מסוגה(צילום: משרד הביטחון)
  • שרביט קסמים
  • יירוט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully