פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קצין בגולני: "חשש מהסתערות טנקים סוריים לגולן"

   בעקבות שורה של אירועים ביטחוניים בגבול הצפון בשבועות האחרונים, הוגברה כוננות צה"ל באזור. הקצין: "הירי אתמול לעבר ג'יפ המג"ד מסביר לכולם כמה זה קריטי ונפיץ"

   חטיבת גולני, בפיקודו של אלוף-משנה יניב עשור, קיבלה לפני כשבועיים את האחריות על גבולות לבנון וסוריה מידי לוחמי חטיבת הצנחנים, שעברו להתאמן. לדברי מפקדים בגולני, מאז ההחלפה נרשמו אירועים רבים על קו הגבול, ביניהם שמיעת פיצוצים ויריות, התקרבות של חמושים לגבול הסורי, נפילת פצצות מרגמה בשטח ישראל, מעבר של טנקים לשטח המפורז, ואמש גם ירי לעבר ג'יפ מפקד גדוד הסיור.

   "החשש הכי גדול שלנו הוא טנקים סוריים שנמצאים בלחימה מול המורדים שיסתערו על הגבול הישראלי, והמענה חייב להיות מהיר. הכוננות מאוד גבוהה", הסביר קצין בחטיבת גולני בשיחה סגורה. "מול האיום הזה אנחנו הצבנו מארבים, תצפיות וסיורים. חשבנו שיש מעט פניקה סביב הנושא, ובגלל החשש נסגרה התנועה לאורך הצירים בשבוע האחרון. אבל הירי אתמול לעבר ג'יפ המג"ד מסביר לכולם כמה זה קריטי ונפיץ".

   טנק דמה ליד בוקעתא סמוך לגבול הסורי (דרור עינב)
   "החשש הכי גדול שלנו הוא טנקים סורים שנמצאים בלחימה מול המורדים שיסתערו על הגבול הישראלי". (צילום: דרור עינב)

   לדברי קצין בפיקוד הצפון, הצבא ערוך להידרדרות בגזרה לא רק באמצעות הכוחות שמבצעים פעילות ביטחון שוטף, אלא גם באמצעות כוחות מגוונים שמתאמנים ברמת הגולן ויודעים לעבור "מאפס למאה" ולהגיע לקו הגבול כדי להדוף התקפות של חמושים או אנשי צבא. במערכת הביטחון מעריכים כי לא רק הצבא הסורי מהווה איום על היציבות ברמת הגולן. "יש חשש גדול מאוד שתאי טרור של אל-קאעדה וארגוני ג'יהאד עולמיים ינסו לנצל את הוואקום השלטוני בסוריה ויפנו את הנשק שלהם כלפי חיילי צה"ל. זה לא תסריט דמיוני וזה יכול לקרות ברגע שיתגברו הקרבות באזור תל חזקה וביר עג'ם, והזירות ימשכו אליהן יותר כוחות של מורדים. אנחנו נערכים לתרחישים קיצוניים", אמר הקצין.

   אתמול, כאמור, נפתחה אש לעבר ג'יפ של צה"ל, שבו נסע מפקד גדוד הסיור בחטיבת גולני, במהלך סיור על גדר המערכת בגבול סוריה. כתוצאה מהירי, נפגע הרכב ממספר קליעים, אך איש לא נפצע. ההערכה היא שמדובר בכדורים תועים מחילופי אש בין כוח צבא סוריה למורדים. ביום ראשון האחרון חדרו שלושה טנקים של צבא סוריה לשטח המפורז ברמת הגולן. תלונה רשמית הועברה בנושא לכוחות האו"ם בשטח.

   לפניות לכתב: amirbohbot@walla.com

   עוד בנושא:
   ג'יפ מפקד גדוד ספג ירי בגבול סוריה, אין נפגעים
   טנקים של צבא סוריה חדרו לשטח המפורז בגולן
   חשש בישראל מזליגת טרור מסוריה: "המשטר מתפורר"