פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אירן חשפה מל"ט, טוענת שמגיע לטווח תקיפה של 2000 ק"מ

   לפי דיווח ברשת החדשות האירנית Press TV, כלי הטיס מסוגל לבצע תקיפות וסיורים במשך יממה ברצף. למרות היכולות המרשימות, לכאורה, לא ברור אם מדובר בנתונים אמינים

   כלי טיס בלתי מאויש חדש מתוצרת אירן יכול לבצע משימות לחימה וסיורים במשך 24 שעות ברציפות - כך דווח היום (שני) ברשת החדשות האירנית Press TV. לפי הדיווח, כלי הטיס מסוגל לפגוע במטרות בטווח של 1,700 עד 2,000 קילומטרים, ולשאת עליו ציוד תקשורת שיתעד את התקיפה.

   כלי הטיס הבלתי מאויש "קראר" שאותו הציג משרד ההגנה האירני ב-2010. לטענת אירן, מדובר בכלי טיס בלתי מאויש לטווחים ארוכים, המסוגל גם להפציץ יעדים רחוקים. נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'ד, כינה את הכלי "שגריר של מוות" לאויביה של טהרן. (AP)
   ה"קראר", המל"ט הראשון שיוצר באירן, אשר נחשף ב-2010 וכונה מפי אחמדינג'ד: "שגריר של מוות" לאויבי המדינה (צילום: AP)

   המל"ט החדש, "שאהד 129", נחשף היום לפי הדיווח, לאחר ניסוי כלים מוצלח של מערך הגנה מפני טילים, שקיימו משמרות המהפכה באירן. עם זאת, ראוי לציין כי במספר מקרים בעבר האירנים דיווחו אודות מערכות נשק מתקדמות שברשותם, והפריזו במידה ניכרת ביכולות ובביצועי המערכות המדוברות.

   בדצמבר האחרון, פרסמו שלטונות אירן תמונות של הכטב"מ האמריקאי המתקדם RQ-170 שנפל בשטח הרפובליקה האיסלמית. למרות טענות שנשמעו בצד האמריקאי, מסרט הווידאו ששידרו האירנים עולה כי הוא עדיין שלם. בארצות הברית הביעו אז ספק ביכולתה של אירן להפיק תועלת משברי המטוס. "לאירנים יש ערימת פסולת, והם עדיין מנסים להבין מה לעשות בה", אמר גורם בכיר בוושינגטון. לטענתו, המטוס נאלץ לנחות בשל כשל במערכת ההנחיה, ולא משום שיורט על ידי האירנים. גורם אחר ציין כי יכולותיה של ארצות הברית הן מתקדמות "בצורה בלתי רגילה, ולא בטוח שהאירנים מחזיקים במומחיות הנחוצה לנצל את הידע שהושקע בכלי הטיס". האירנים אז הבטיחו לייצר העתק של הכטב"מ האמור כדי ללמוד מיכולותיו המתקדמות.

   נשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד ומפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי צופים במצעד של המשמרות, ספטמבר 2007 (AP , /Hasan Sarbakhshian)
   דיווח שקרי נוסף או הצהרת כוונות שיש בה ממש? אחמדינג'ד לצד הגנרל עלי ג'עפרי (צילום: AP)

   לפני כשנתיים חנך נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'ד, את המל"ט הראשון שנוצר באירן וכינה אותו "שגריר של מוות" לאויביה של טהרן. כלי הטיס הבלתי מאויש "קראר" שאותו הציג משרד ההגנה האירני ב-2010, מסוגל להפציץ יעדים רחוקים גם כן, ואורכו ארבעה מטרים. לפי דיווח הטלוויזיה האירנית הממלכתית, הוא יכול לשאת עד ארבעה טילים ולטוס למרחק של עד אלף קילומטרים.

   עוד בנושא
   אחמדינג'ד לועג לארה"ב: "העניקה לנו מל"ט"
   אובמה: ביקשנו מאירן שתשיב אלינו את המל"ט
   גורם אמריקני מאשר: "המל"ט המתקדם נפל בידי אירן"