פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אובמה על הלחץ מצד נתניהו: "רעשי רקע"

   בראיון לרשת CBS טען הנשיא האמריקאי כי הלחץ שמפעילה ישראל להצבת קווים אדומים לאירן לא משפיע עליו, אך הדגיש: "אני מבין את התעקשות נתניהו בנושא הגרעין האירני"

   אובמה על הלחץ מצד נתניהו: "רעשי רקע"
   צילום: גדעון צנטנר, עריכה: יאיר דניאל

   (דבריו של נתניהו, אליהם התייחס הנשיא אובמה)

   נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, התייחס בראיון לרשת CBS שפורסם הלילה (שני) ללחצים המופעלים עליו מצד ישראל לקביעת קווים אדומים בנוגע לאירן. לדבריו, "בכל הנוגע להחלטות בנושאי ביטחון, הלחץ שמופעל עליי קשור לטובת אזרחי ארצות הברית ובכוונתי לחסום רעשי רקע". במהלך הראיון בתוכנית "60 דקות", שבו נשאל אובמה בעיקר על נושאי מדיניות הפנים שלו לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית, הדגיש הנשיא האמריקאי, בתשובה לשאלה על מדיניות החוץ של ממשלו, כי הוא "חש מחויבות, ולא לחץ, על מנת לוודא שאנו מקיימים התייעצויות עם ישראל בנוגע לנושאים הללו".

   ראש הממשלה בנימין נתניהו וברק אובמה נשיא ארצות הברית בבית הלבן , פברואר 2012 (לשכת העיתונות הממשלתית , עמוס בן גרשום)
   מקיימים שיחות כל הזמן. אובמה ונתניהו (צילום: עמוס בן גרשום)

   ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתח החודש ביקורת חריפה על החלטת וושינגטון שלא להיענות לדרישתו להציב קווים אדומים לאירן, ואמר: "מי שבקהילה הבינלאומית מסרב להציב קווים אדומים לטהרן - אין לו זכות מוסרית לשים אור אדום בפני ישראל". נתניהו טען כי "עד עכשיו אנחנו יכולים לומר בוודאות שהדיפלומטיה והסנקציות לא עובדות. הסנקציות משפיעות על הכלכלה האירנית אבל אינן עוצרות את תכנית הגרעין האירנית. זו עובדה". לדבריו, "כל יום שעובר, אירן מתקרבת עוד ועוד לנשק גרעיני. אם אירן יודעת שאין קו אדום, שאין דד-ליין – מה היא תעשה? בדיוק אתו דבר, ותמשיך ללא התערבות לעבר יכולת גרעינית, ומשם לנשק גרעיני".

   אובמה נשאל באיזו מידה הוא חש לחץ מצד ראש הממשלה הישראלי, לנקוט פעולה צבאית באירן, והשיב כי "אני מקיים שיחות בנושא עם נתניהו כל הזמן. אני מבין את ההתעקשות של ראש הממשלה על כך שטהרן לא תשיג נשק גרעיני, ואף מזדהה עמו, כיוון שזה עלול לסכן אותנו. זה יסכן את ישראל ואת העולם כולו, ואף עלול להאיץ מרוץ לחימוש גרעיני". אובמה, שהראיון שלו שודר במקביל לראיון של יריבו הרפובליקני, מיט רומני, טען כי מדינת ישראל "היא אחת החברות הקרובות ביותר של ארצות הברית באזור. המשטר בטהרן התבטא באופן חמור, ודבריו מהווים איום ישיר על קיומה של ישראל".

   עוד בנושא:
   "אובמה עומד על סירובו להציב קווים אדומים לאירן"
   נתניהו: "ללא קו אדום לאירן, אין לעצור את ישראל"
   "אובמה לא נפגש עם נתניהו כי חשש שייפגש עם רומני"