נשיא אוסטריה: הקריקטורה האנטישמית - שפל תרבותי

שלושה שבועות אחרי פרסומו, הנשיא היינץ פישר גינה את האיור שהעלה לפייסבוק מנהיג מפלגת הימין, הנס כריסטיאן שטראכה. באיור נראה "בנקאי יהודי" שזולל עוף מידיה של הממשלה

רויטרס

נשיא אוסטריה, היינץ פישר, גינה את מנהיג מפלגת הימין הקיצוני, הנס כריסטיאן שטראכה, שפרסם ב-19 באוגוסט קריקטורה בעלת סממנים אנטישמיים בעמוד הפייסבוק שלו.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
הקריקטורה המעודנת, בעמוד הפייסבוק (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

שטראכה, מנהיג "מפלגת החירות" (FPO), הציג באיור בנקאי עב-בשר בעל אף נשרי, שזולל נתחי עוף מידיו של אדם המייצג את "הממשלה". למעילו של הבנקאי שישה חפתים שעוטרו במגן-דוד, וממול הבנקאי הושב אדם כחוש וחלש, שייצג את "העם".

ארגוני יהודים קוראים לתביעה להעמיד את שטראכה לדין

שטראכה, שהסתבך לא פעם בשערוריות אנטישמיות, הכחיש בתוקף שהקריקטורה נושאת מאפיינים אנטי-יהודיים, אך בשל הביקורת החריפה בציבור, הסיר אותה והחליף אותה בגרסה מעט "מעודנת" יותר (בתצלום).

בנאום לרגל פתיחת פסטיבל האומנויות לינץ, אמר היום הנשיא פישר כי פרסום הקריקטורה הוא נקודת שפל לתרבות הפוליטית של אוסטריה, וכי ראוי לגנות אותה בכל צורה.

לדבריו, שטראכה פגע בניצולי השואה. "על דברים מסוג זה, אפשר לומר דבר אחד בלבד, ובצורה הברורה ביותר: לא!".

ארגוני היהודים באוסטריה קראו לפוליטיקאים בווינה לפתוח חקירה פלילית נגד שטראכה בחשד לאנטישמיות. לפי החוק באוסטריה, עבירה מסוג זה, המעודדת הסתה, היא עבירה פלילית.

שטראכה, בן 43, הוא אחד הפוליטיקאים הפופולריים ביותר בגרמניה. לפי סקרים אחרונים, מפלגתו זוכה לתמיכה של 21% בקרב הציבור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully