פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יישוב יהודי בן 1,500 שנה נחשף ליד באר שבע

   במהלך חפירות סלילת החלק הדרומי של כביש 6, התגלו מקוואות ומבנים מהתקופה הביזנטית. "היישוב היהודי ננטש באופן מסודר עם הכיבוש האיסלמי", אמר חוקר שבדק הממצאים

   ארכיאולוגים מרשות העתיקות השלימו היום (ראשון) חשיפה של יישוב, שהיה שייך למניפת היישובים היהודיים העתיקים בגבולות הדרומיים של ארץ ישראל. בהסתמך על הממצאים במקום, מעריכים כי מדובר ביישוב שהתקיים לפני כ-1,500 שנה.

   היישוב ממוקם משני צדדיו של כביש 40, בקטע שבין צומת דביר לצומת להבים. במהלך חפירות סלילת החלק הדרומי של כביש 6, התגלו ביישוב העתיק מקוואות טהרה ומבני ציבור מהתקופה הביזנטית. "מבני הציבור, על פי אופיים וכיוונם, שימשו כבתי כנסת או כבתי מדרש", הסביר ניר שמשון פארן, הארכיאולוג שניהל במקום את החפירות ובדק את הממצאים. "היישוב שנחשף נמצא במרחק של כשמונה קילומטרים מבית הכנסת שבחורבת רימון מן התקופה הביזנטית – בית כנסת באזור קיבוץ להב, ממזרח לכביש 40".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   "מבני הציבור, על פי אופיים וכיוונם, שימשו כבתי כנסת או כבתי מדרש" (צילום: רשות העתיקות)

   "על פי העדויות שהתגלו בחפירה, היישוב היהודי ננטש בצורה מסודרת בסוף המאה השישית או בתחילת המאה השביעית לספירה, עם הכיבוש האיסלמי", הסביר שמשון פארן. "כמאה שנים מאוחר יותר, הוקם במקום יישוב חדש, שתושביו לא התחשבו בשרידים הקדומים. על כך מעידות רצפות שכיסו את אחת מהמקוואות ואת חלק ממבני הציבור".

   במקום נחשפו שני מבנים גדולים, הבנויים מאבני גזית מסותתות, ולשניהם שרידי במה הצמודה לקיר, ופונה לכיוון ירושלים. הארכיאולוגים מעריכים כי במקום היה כפר גדול או עיירה קטנה, והתושבים התבססו על חקלאות, שהייתה מוכרת בתקופת קיומו של היישוב, עד המאה השישית –גידול שדות דגן ובוסתני פרי במדרגות חקלאיות שנחפרו בערוצי נחלים.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   במקום נחשפו שני מבנים גדולים (צילום: רשות העתיקות)

   נוכח חשיבותם של השרידים המרשימים שנמצאו, הוחלט לשמר את הממצאים ולאפשר את הצגתם לקהל. לדברי שמשון פארן, ירוכזו הממצאים באחד משני החלקים של האתר, ותוסדר גישה אל המקום מכיוון כביש 40, עם השלמת הסלילה של קטעי הכבישים באזור זה.

   עוד בנושא
   גילוי נדיר: "שור" בן 9,500 שנה נחשף ליד ירושלים
   נמל בן 2,300 שנה נחשף מתחת לפני הים מול עכו
   חוקרים גילו מטמון עתיק: "ניקינו כד ונשפך ממנו זהב"