באן בטהרן: הכחשת השואה ואיום על ישראל - שערוריה

בנאומו בוועידת המדינות הבלתי-מזדהות, מתח מזכ"ל האו"ם ביקורת נוקבת על מארחיו ואמר שאסור לערער על עובדות היסטוריות. קודם לכן, אמר חמינאי כי ישראל היא "ישות צמאת דם"

מערכת וואלה! חדשות
צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל, קריינות: אביב אברמוביץ'

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מתח ביקורת נוקבת על מארחיו האירנים, וגינה את דברי הנאצה של המשטר בטהרן כלפי ישראל. הוא אמר כי איומיהם להשמיד את ישראל, והכחשותיהם את השואה היהודית, מהווים שערורייה.

בנאומו בצהריים (חמישי) בוועידת המדינות הבלתי-מזדהות, אמר המזכיר באן כי הוא מגנה בחריפות כל איום מצד המדינות החברות בארגון הבינלאומי להשמיד מדינה אחרת, ומתנגד לניסיונות להכחיש עובדות המעוגנות בהיסטוריה.

"הטענה כי לישראל אין זכות קיום אינה רק פסולה שגויה, אלא גם מערערת את העקרונות שכולנו מחויבים אליהם", אמר מזכיר האו"ם. לדברי באן, גם ההתייחסות לישראל במונחים גזעניים פסולה מעיקרה.

דרמה בפתיחת הוועידה: מורסי דיבר נגד אסד, המשלחת הסורית נטשה

טוב לדעת (מקודם)

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
המנהיג העליון של אירן, עלי חמינאי, עם המזכ"ל באן, אמש (צילום: AP)

באן נאם בכינוס כשעה אחרי נאומו של המנהיג העליון של אירן, אייתוללה עלי חמינאי. חמינאי אמר בכינוס כי ארצו "מחויבת למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני", והקדיש חלקים רחבים מהנאום כדי לתקוף את ישראל ואת מועצת הביטחון של האו"ם, ואמר כי מדובר בגוף שאינו דמוקרטי. הוא אמר כי "לא חולף יום מבלי שישראל הורגת, פוצעת, הורסת או מפגיזה". לדבריו, "השמות דיר יאסין, כפר קנא וסברה ושתילה נרשמו בהיסטוריה בדמם של הפלסטינים". ישראל, לפי חמינאי, היא "ישות צמאת דם".

מארחי הוועידה, הבוקר בדוכן הנואמים בטהרן (צילום: AP)

לדברי חמינאי, "מהגרים - רובם באירופה - השתלטו בשנות הארבעים על פלסטין, וגירשו ממנה את התושבים הערבים. הגירוש הזה כלל גם מעשי טבח, ומאז עברו יותר משישה עשורים, אך הנהגת הישות הציונית, ישות דמים וגזלנית, אינה מפסיקה לעשות פשעים ומעשי טבח ולהתקיף את מחנות הפלסטינים בפלסטין ובמדינות השכנות".

מאות נציגים באולם הכנסים בטהרן (צילום: AP)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול כי הגעתו של מזכ"ל האו"ם לוועידה, לצד בואם לטהרן של נציגים בכירים מכ-120 מדינות, היא "חרפה וכתם לאנושות".

לדברי נתניהו, "המשטר באירן מכחיש את השואה ופועל להשמיד את המדינה היהודית. משטר זה מתאכזר לאזרחיו, משתף פעולה בטבח של סורים חפים מפשע וקורא 'מוות לאמריקה ומוות לישראל'. נראה שרבים בקהילה הבינלאומית לא למדו דבר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully