פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בכיר פלסטיני: לא נבקש לשדרג מעמדנו בעצרת האו"ם

   הרשות הפלסטינית לא תבקש להפוך למדינה משקיפה בעצרת הכללית בספטמבר, טוען שר החוץ הפלסטיני ריאד מאלכי. גורמים ברשות טוענים שאבו מאזן יגיש הבקשה לאחר הבחירות בארה"ב

   הרשות הפלסטינית החליטה לדחות את הגשת הבקשה לשדרוג מעמדה באו"ם – כך אמר הבוקר (חמישי) שר החוץ הפלסטיני, ריאד מאלכי, לעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון. מאלכי אמר כי בניגוד למתוכנן, הרשות לא תגיש לעצרת האו"ם בקשה להפוך למדינה משקיפה בחודש ספטמבר וכי בכוונתה לעשות זאת בשלב מאוחר יותר. מאלכי הוסיף כי אבו מאזן צפוי לשאת נאום בעצרת האו"ם ב-27 בספטמבר.

   אבו מאזן נואם בעצרת הכללית של האו"ם ספטמבר 2011 (רויטרס)
   ימתין עם הבקשה לאחר הבחירות בארה"ב. אבו מאזן נואם בעצרת הכללית של האו"ם, בשנה שעברה (צילום: רויטרס)

   גורמים המוגדרים "מהימנים" אמרו לעיתון, כי יו"ר הרשות אבו מאזן מתכוון לדחות את הגשת הבקשה לעצרת האו"ם עד לאחר הבחירות לנשיאות בארצות הברית, שייערכו בחודש נובמבר. "בשלב הנוכחי, שהוא תקופת הבחירות בארצות הברית, מעדיף אבו מאזן להימנע מעימות עם הממשל האמריקאי", הסבירו הגורמים.

   "התגובות של הממשל האמריקאי לפנייה הפלסטינית לשדרג את מעמד הרשות באו"ם לאחר הבחירות בארצות הברית, צפויות להיות מתונות יותר מאשר בתקופת הבחירות", הוסיפו הגורמים. מאלכי ציין כי אבו מאזן צפוי לומר בנאומו בפני עצרת האו"ם כי הרשות מעוניינת להגיש בקשה לשדרג את מעמדה באו"ם ולהפוך למשקיפה: "אבו מאזן משוכנע שנצליח להתקבל ברוב גדול", הוסיף.

   בכיר פלסטיני: "אין לי ספק ש-130 מדינות יתמכו בנו"

   בראיון שהעניק לוואלה! חדשות לפני כשבועיים וחצי אמר בכיר הרשות הפלסטינית, ד"ר נביל שעת', כי אם הרשות תחליט לפנות לעצרת האו"ם, היא תזכה ברוב עצום: "בעצרת האו"ם אין וטו. זו הצבעה עצמאית של כל חברה שם. יש לנו רוב ענק. אין לנו ספק שנקבל תמיכה של 130 מדינות".

   ראיון עם נביל שעת (דרור עינב)
   משוכנע כי הפלסטינים היו זוכים לרוב עצום בעצרת האו"ם, שיתמוך בבקשתם. ד"ר שעת' (צילום: דרור עינב)

   "מה שעיכב אותנו מלפנות לאו"ם היה המאמצים האדירים שהשקענו כדי לראות אם יש עדיין דרכים לחדש את המשא ומתן עם ישראל", הוסיף שעת'. "הלכנו לעמאן, החלפנו איגרות, הלכנו לקבל סיוע מהקוורטט, אבל הממשלה שלכם, ממשלת ישראל, אינה מעוניינת בחידוש המשא ומתן, אינה מעוניינת בפתרון שתי המדינות, אינה מעוניינת בשלום".

   עוד בנושא:
   אבו מאזן יפנה לאו”ם בבקשה להתקבל כמדינה לא-חברה
   נביל שעת’: ”נתניהו לא רציני עד גיחוך ואינו מעוניין בשלום"
   בכיר פתח: השגנו את הרוב הנדרש במועצת הביטחון