משפט הפאנקיסטיות ברוסיה: "פוטין מפחד מאיתנו"

במוסקבה נפתח משפטן של שלוש חברות להקת המחאה "פוסי ריוט", שהעזו להעליב את הנשיא ולבזות את הדת. בבית המשפט הבהירו: "ההופעה בכנסייה הייתה טעות, אך איננו אשמות בדבר"

30/07/2012
צילום: רויטרס, עריכה: יותם בן-דוד

רוסיה כולה נושאת היום (שני) עיניה לבית המשפט "חמובניצ'סקיי" בעיר הבירה מוסקבה, ומתעניינת בגורלן של שלוש בחורות צעירות - חברות בקולקטיב הפאנק הפמיניסטי "פוסי ריוט" - שעומדות לדין בעבירה של "התנהגות חוליגנית", בשל הופעה פיראטית שקיימו בפברואר בכנסייה בעיר, אליה התפרצו. אם יורשעו השלוש, שנעצרו במרץ ונתונות מאז במעצר, הן צפויות לעונש של עד שבע שנות מאסר. לפני כשבוע הוארך מעצרן בחצי שנה.

ואולם, תומכיהן הרבים של הנאשמות טוענים בתוקף כי הסיבה האמיתית להעמדתן לדין אינה קשורה לביזוי הכנסייה - אלא לתוכן השירים שלהן, המתמקדים בקריאה לחירות וחופש ביטוי, מחאה נגד שחיתות השלטון, ומכילים בין היתר עלבונות אישיים כלפי הנשיא, ולדימיר פוטין.

סיפורן של השלוש הוא שיחת היום ברוסיה, והמשפט ממלא את הכותרות הראשיות בכלי התקשורת, שאף מלווים אותו בדיווח חי ושוטף.

הפאנקיסטיות שהרגיזו את פוטין: הכירו את "פוסי ריוט"

מימין: יקטרינה סמוצביץ', מריה אליוכינה, נדז'דה טולוקוניקובה(צילום: רויטרס)
"במעשינו לא הייתה שנאה דתית". טוליקולניקובה מגיעה היום לבית המשפט(צילום: רויטרס)

על רקע נפיצות הפרשה, תגברה משטרת מוסקבה את האבטחה בבית המשפט. על פי דיווחבסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס", כעשרה אוטובוסים ובהם שוטרים ניצבים ליד בית המשפט, והגישה אליו בכלי רכב נאסרה. גם הולכי רגל אינם מורשים להתקרב למבנה, והכניסה מותרת רק לעיתונאים - שעשרות מהם הגיעו לסקר את הדיון. ובכל זאת, מחוץ לבית המשפט התייצבו הבוקר מפגינים התומכים בשלוש, שליוו את כניסתן לבית המשפט, כשהן אזוקות, בקריאות: "בנות, אנחנו אתכן!" ו-"ניצחון!". עם כניסתן, התיישבו בכלוב הנאשמים והחלו להתייעץ עם פרקליטיהן. כתבת רויטרס שנכחה באולם דיווחה כי השלוש נראו "רזות יותר וחיוורות יותר" ביחס למועד מעצרן.

עוד בוואלה!

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל

"מוכנות להודות בטעות אתית"

שלוש הנאשמות - מריה אליוכינה בת ה-24, יקטרינה סמוצביץ' בת ה-29 ונדז'דה טולוקוניקובה בת ה-22 - כפרו בפתח המשפט בהאשמות המיוחסות להן, הגורסות כי פעלו בכנסייה מתוך שנאה לדת. "במעשינו לא הייתה שנאה דתית", הבהירה טולוקוניקובה - אם כי היא הודתה שההחלטה להופיע בכנסייה הייתה "טעות אתית".

בתחילת החודש קיימה הלהקה במוסקבה הופעה משותפת עם "פיית נו מור" האמריקאית, שגם סולנה, מייק פאטון, עטה מסכת סקי(צילום: רויטרס)
מייק פאטון עם מסכת סקי. מחווה ל"פוסי ריוט"(צילום: רויטרס)

לדבריה, "הטעות שלנו הסתכמה בכך שבאנו את הז'אנר שאנחנו מפתחות, של מופע הפאנק הפוליטי המפתיע, להיכל הקדוש. לא חשבנו שמישהו ייעלב מהמעשים שלנו. העובדה שאיננו מודות באישום, אין פירושה שאיננו מוכנות להסביר את מעשינו ולהתנצל על הצער שמופע גרם. אם מישהו נפגע, אני מוכנה להודות שביצענו טעות אתית. האשמה האתית שלנו - אני מדגישה, אתית ולא פלילית - הייתה שהרשינו לעצמנו להגיב לקריאתו של הפטריארך, שציערה אותנו, להצביע בעד הפוליטיקאי ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין".

השיח הציבורי סביב המשפט ממשיך במבקיל להסעיר את החברה הרוסית, וגם את קהילת המוזיקה הבינלאומית. לאחר ששורה של אמנים מרחבי העולם הביעו בשבועות האחרונים תמיכה בלהקה וקראו לשחרור חברותיה, פרסמו היום כ-20 סופרים, משוררים ופובליציסטים נוצרים ברוסיה מכתב המבקר את אנשי התרבות שהביעו תמיכה בלהקה - שלטענתם "חשפו פעם נוספת את מהותם הפנימית האנטי-נוצרית, את טבעם האגרסיבי הלא מוסרי ואת ההטיה הרוסופובית של פעילותם התרבותית-שקרית". חותמי המכתב טוענים כי ההליך המשפטי נגד שלוש הנשים מוצדק לחלוטין.

הפגנה למען חופש הביטוי ושחרור "פוסי ריוט", החודש בסנט פטרסבוקר(צילום: רויטרס)

במקביל, פרסם היום העיתון הבריטי "גרדיאן" ראיון וידאו עם שלוש חברות אחרות בלהקה, שאינן עצורות - המזוהות בכינויים "סנאי", "דרור", ו"כובע גרב". (חברות הלהקה שומרות את זהותן האמיתית בסוד, ומופיעות בציבור עם מסיכות סקי). השלוש הציגו בראיון את משנתן הפוליטית-פמיניסטית ואת כעסן כלפי "המשטר הסקסיסטי של פוטין", והסבירו כי עם התחפושות הצבעוניות והלחימה למען חופש, הן חשות כמו "הגרסה הרוסית של גיבורות-על". השלוש הודו כי הן מפחדות מהאפשרות שהרשויות ימצאו גם אותן ויעצרו אותן, אבל הבהירו כי הן הוכיחו ש"גם פוטין מפחד מאיתנו".

"פוסי ריוט" בכלא - עוד תמונות (צילומים: רויטרס):

חברות להקת הפאנק "פוסי ריוט" מגיעות לפתיחת משפטן, מוסקבה בירת רוסיה, 30 ביולי 2012(צילום: רויטרס)
חברות להקת הפאנק "פוסי ריוט" מגיעות לפתיחת משפטן, מוסקבה בירת רוסיה, 30 ביולי 2012(צילום: רויטרס)
להקת הפאנק "פוסי ריוט" בכלא, מוסקבה בירת רוסיה, יולי 2012(צילום: רויטרס)
להקת הפאנק "פוסי ריוט" בכלא, מוסקבה בירת רוסיה, יולי 2012(צילום: רויטרס)
להקת הפאנק "פוסי ריוט" בכלא, מוסקבה בירת רוסיה, יולי 2012(צילום: רויטרס)
פוסי ריוט: להקת הפאנקיסטיות שהרגיזה את פוטין(צילום: רויטרס)

מפגינים למען שחרור "פוסי ריוט":

הפגנה למען שחרור חברות להקת "פוסי ריוט", סנט פטרסבורג, רוסיה, 25 ביולי 2012(צילום: רויטרס)
הפגנה למען שחרור חברות להקת "פוסי ריוט", סנט פטרסבורג, רוסיה, 25 ביולי 2012(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully