וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עד המדינה נגד אולמרט: "היה צריך את ברכתו, צ'רני שיחד"

יהושע בריינר

1.7.2012 / 9:55

עד המדינה ש' גולל לראשונה על דוכן העדים בבית המשפט את פרטי פרשת הולילנד שחשף. התובעת: "מדובר במתן שוחד כדי לסמא את עיני עובדי ונבחרי הציבור"

יח"צ - חד פעמי

(צילום: דניאל בוק, גדעון צנטנר, עריכת וידאו: יאיר דניאל, קריינות: אביב אברמוביץ')

למעלה משנתיים לאחר חשיפת פרשת "הולילנד", החל היום (ראשון) בבית המשפט המחוזי בתל אביב שלב ההוכחות במשפט, בו נאשמים שורה של אנשי ציבור ואנשי עסקים, בראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בעבירות שוחד. לדוכן העדים עלה עד המדינה ש', שחשף את הפרשה. "הבנו שחייבים את הברכה של אולמרט לפרויקט", אמר העד, שניגש אל הדוכן כשהוא נעזר במקל הליכה.

לפני שהחל בעדותו פנה אליו השופט דוד רוזן: "דבר חופשי, אין לך חשבון עם אף אחד, תרגיש הכי נוח שבעולם". במהלך עדותו האזינו הנאשמים לדבריו שנאמרו בצורה איטית מאוד כשהוא מחזיק ביד רועדת את המיקרופון, כאשר מפעם לפעם החליפו אולמרט וראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, שישבו זה לצד זה, הערות האחד עם השני.

אהוד אולמרט שלב עדותו המוקדמת של עד המדינה בפרשת הולילנד. ספק 500
"גרסתו של עד המדינה הייתה רחבה". אולמרט היום בבית המשפט/ספק 500

עד המדינה פתח בהיכרותו עם הלל צ'רני, שהחזיק בקרקע של מתחם הולילנד. הוא החל לספר על כך כי ניהל מול צ'רני משא ומתן למכירת השטח, עליו עמד המלון על שטח של 120 דונם, אולם לאחר שהעסקאות לא יצאו לפעול, ביקש צ'רני לקדם פרויקט משלו על השטח שביקש לשנות את תוואי השטח ממלונאות לבנייה.

"ב-1993 התחלתי את תפקידי בפרויקט הולילנד והייתי למעשה מנהל הפרויקט של הבנייה במקום", שיחזר העד, "אני הייתי האחראי על הקשרים עם הרשויות והגשת כל הבקשות אל מול הרשויות ולעמוד בפני הוועדות הסטאטוטוריות וכן לנהל משא ומתן עם משקיעים. מול הרשויות הייתי צריך להציג את התוכניות ולשכנע את הרשויות לאשר את הפרויקט. צ'רני התחייב שהוא יעמוד מאחורי כל ההתחייבויות הכספיות. אני טיפלתי בהגשת ההיתרים למוסדות התכנון ואני עמדתי בקשר עם נבחרי הציבור בקשר לפרוייקט. את שכרי שילמה חברת הולילנד בראשות צ'רני. בסופו של יום, בהחלט עמדתי ביעדים בגלל פעולות עברייניות שעשיתי בידיעת ובאישור ובמימון צ'רני הצלחנו להשיג יאושרו 311 אלף מטר שזה השטח העיקרי בכל התב"ע".

"ב-94', כשחתמנו על ההסכם להעסקתי, הבנו שביושר לא יהיה ניתן להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג אלא אם נצליח להגיע לשיתוף פעולה עם נציגי ציבור שיהיו מוכנים לשתף איתנו פעולה, בין היתר בתשלומי שוחד בצורה זו או אחרת וקיימנו מפגש ארוך מאוד, אולי אף יותר מאחד, כשאמרתי שאני מוכן להיות בפרונט ולקבל על עצמי את האחריות לכל הדברים בתנאי שברור לו שזה כרוך בעבירות ובתשלומים ואחרי כמה ימים הלל צ'רני נתן את הסכמתו לכך", המשיך העד. "באותה העת הצגתי את התוכנית גם בפני יו"ר הוועדה המקומית דאז, אורי לופוליאנסקי וגם לפני ראש העיר דאז אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים שהיו צריכים בכלל לתת את הבלסינג (ברכה) שלהם שבלעדיהם התוכנית לא יכלה לקום. סוכם שצ'רני ייתן את השוחד".

עד המדינה סיפר שמעורבותו של צ'רני במתן תשלומי השוחד "היתה אבסולוטית", וכי הוא העביר דרכו תשעה מיליון שקלים כשוחד בין השנים 94' ל-99'. "צ'רני היה בשוק מההצעה שהצעתי, שניתן שוחד, אבל בסוף לאחר שקיבל ממני הסברים - הוא הסכים. סיכמנו באותה פגישה שאני לא רשאי להוציא אגורה בלי לקבל את הסכמתו מראש וסוכם גם שחשבוני האישי יחוייב בכל הכספים שהוא יזרים לביצוע תשלומי השוחד".

"מתן שוחד כדי לסמא את עיני נבחרי הציבור"

לדברי העד, 75 אחוז מהשטח היה אמור להיות למלונאות, ו-6,000 מטר לדיור. "בפועל אושר כ-160 אלף מטר לדיור. התוכנית שאושרה משנה דרסטית את כל המראה של ירושלים באותה סביבה. עוד לא היה פרויקט בגובה כזה או בצפיפות כזו".

בפתח הדיון אמרה התובעת בפרשה, עו"ד ליאת בן ארי מפרקליטות מחוז תל אביב, כי "פרויקט הולילנד, הזרע ותעשיות מלח - בכולם נרקמו תוכנית עבריינית בין עובדי הציבור ליזמים. בתמורה לטובות ההנאה הם העניקו לנותני השוחד כגמולם למען אישור וקידום העשייה במיזמים השונים. סיפור השוחד מהווה מסכת ממושכת של אירועי שוחד פשוטים של 'תן וקח'. כספים רבים הועברו מיזמי הנדל"ן לנבחרי הציבור באמצעות עד המדינה".

הפרקליטה התייחסה לעד המדינה ואמרה: "נדירים המקרים שאיש שנטל חלק מרכזי כלכך בתוכנית עבריינית ובמתן השוחד אל נבחרי הציבור מגיע ומספר את הסיפור כולו ומכאן מרכזיותו של העד בהוכחת האישומים". בן ארי ציינה כי לולא פרץ סכסוך עסקי בין עד המדינה לאחד הנאשמים, הרי שכתב האישום לא היה בא לעולם. "העד לא פנה בשל יסורי מצפון אלא משום שהעריך שבעזרת החשיפה יביא לפתרון. לולא התייצב לחשוף את הסודות האפלים ניתן להניח כי העבירות הללו לא היו נחשפות לעולם".

"גרסתו של עד המדינה הייתה רחבה, גם בהיקף כספי השוחד, גם במספר מקבלי השוחד, אבל לא את כולם כללנו בכתב האישום", הוסיפה הפרקליטה, וציינה כי מדובר בפרשה מורכבת, מקיפה, וגדושת אינטרסים רבי עוצמה שעברו תהפוכות במהלך השנים. "מדובר במתן שוחד כדי לסמא את עיני עובדי ונבחרי הציבור", אמרה. "המשימה שהוטלה על כתפינו היא משימה נכבדה ומשמעותית, יוצאת דופן בהיקפה ובחשיבותה. אינטרס הציבור הוא אשר נפגע פה קשות. אם כן הועברו תשלומי שוחד לשורה ארוכה של בכירים במתכונת שאיפשרה את קידומם של הפרויקטים הנדל"ניים - מוטל עלינו להביא את האחראיים לדין".

פרוייקט הולילנד בירושלים. עומר מירון
"מסכת ממושכת של אירועי שוחד פשוטים של 'תן וקח'". פרויקט הולילנד/עומר מירון

עד המדינה ש', כאמור, הוא זה שחשף את פרשת השוחד לכאורה. בתמורה לחשיפה, נחתם עם ש' הסכם יוצא דופן ביותר. בין השאר, הסכימה הפרקליטות שלא לגבות ממנו חובות מסים, משלמת לו תשלום שיבטיח לו רמת חיים "סבירה" ואף שילמה לו מאות אלפי שקלים עבור אגרת בית משפט בתביעה שהגיש. בפרקליטות הסבירו שהסכם עד המדינה וחקירותיו הביאו לחשיפת "פרשות חסרות תקדים בחומרתן, בעלות השלכות רחבות והיבטים ציבוריים כבדי משקל, שמעורבים בהן שורה של יזמי נדל"ן ונבחרי ועובדי ציבור". עוד אמרו בפרקליטות, כי ש' מסר למעלה מ-70 הודעות במשטרה, וכן העביר לידי החוקרים מסמכים רבים מזמן אמת או שהפנה אליהם, ושיתף פעולה עם חוקריו במגמה לחשוף את פרטי הפרשות.

בתחילת השנה הוגש כתב אישום בשלוש פרשיות נגד אולמרט, לופוליאנסקי, ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר יעקב אפרתי, אנשי העסקים הלל צ'רני ואביגדור קלנר, וכן בכירים נוספים בעיריית ירושלים ואנשי עסקים נוספים. לפי כתב האישום, במשך שנות ה-90 ולמשך יותר מעשור פעל צ'רני להקמת שכונת מגורים במתחם הולילנד, בו ניצב עד אז מלון קטן. הוא ועד המדינה רקמו תכנית רב-שלבית לשינוי ייעוד הקרקע ולהגדלת נפח הבנייה. הם ידעו שלצורך זאת הם יצטרכו תמיכה רחבה של אישי ציבור ואנשי עיריית ירושלים למהלך, ולשם כך החליטו להעניק להם טובות הנאה הנאמדות במיליוני שקלים.

בנוסף לפרשת הולילנד, מציין כאמור כתב האישום שתי פרשות נוספות: האחת פרשת "הזרע", שבה לטענת הפרליקטות פעלו קלנר וספרן לקידום קרקעות שבשליטת חברת הזרע. בין השנים 2002-2005 העבירו מעל מיליון וחצי שקלים כספי שוחד לידי עד המדינה כדי שיעבירם לאולמרט וזקן שקיבלו כ-200 אלף שקלים. הפרשה השלישית היא פרשת תעשיות המלח, בה נטען שדנקנר פעל לשינוי ייעוד קרקעות בעתלית ובאילת והפיכתן לקרקעות למגורים, תיירות ומסחר, ובמסגרת הזו הועברו לפחות 45,000 שקלים לאפרתי כדי שיקיים את שינוי הקרקע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully