הושגה שליטה על השריפות באזור ירושלים, חשד להצתות

יותר מ-40 צוותי כיבוי השתלטו על השריפות במוצא, מבשרת ציון ומעלה החמישה. כביש 1 נפתח לתנועה לאחר שנסגר בעקבות האש. שלושה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן

יאיר אלטמן
26/06/2012
דניאל בוק

צילום: דניאל בוק, טל אנגלנדר, קובי אליהו, דרור פיקלני קריינות: אביב אברמוביץ, עריכה: טל רזניק)

כוחות הכיבוי הצליחו להשיג שליטה על שתי שריפות גדולות שהשתוללו בצהריים (שלישי) באזור מוצא, מבשרת ציון ומעלה החמישה, סמוך לירושלים. מעל 40 צוותי כיבוי פעלו באזור, בסיוע מסוקים, ובמהלך השריפה פונו תושבים מבתיהם. עדיין לא ידוע מה גרם לשריפה, אך לפי ההערכה הראשונית של כוחות הכיבוי מדובר בהצתה.

ממגן דוד אדום נמסר כי לא אותרו נפגעים בשריפות, למעט שלושה נפגעים קל משאיפת עשן בכביש מספר 1, שטופלו על ידי צוותי מד"א ולא נזקקו להמשך טיפול. בשיא השריפה העלה מד"א את רמת הכוננות באזור לדרגה ג', הגבוהה ביותר.

שלושה נפגעים קל משאיפת עשן(צילום: חדשות 24)

כביש מספר 1 נפתח לתנועה לאחר שנסגר מאזור לטרון ועד הכניסה לירושלים. במהלך השריפה התפשטה האש לכיוון מבשרת ציון, שם הוקם חפ"ק, ותושבים פונו מרחוב שושנה. במעלה החמישה פונתה בריכת השחייה בקיבוץ מרוחצים, ולאחר מכן פונה גם המלון שבקיבוץ.

בשתי השריפות הסתייעו הכוחות בשישה מטוסי כיבוי. הכבאים ביקשו מצוותי כיבוי נוספים מאזור המרכז להגיע לאזור ולסייע להם, ובין היתר נקראו כבאיות מתל אביב, רחובות, רמלה, נתניה, חדרה וגבעתיים. מרשות הטבע והגנים נמסר כי כ-300 דונמים של חורש נשרפו, כך דיווחה רשות הטבע והגנים. כ-200 מתוך השטח נשרף בשטחי הגן הלאומי עינות תלם.

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', עדכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על פעולות הכיבוי שנעשות. אהרונוביץ' ציין בפני נתניהו כי כל מטוסי טייסת הכיבוי לוקחים חלק מרכזי בכיבוי השריפה.

עוד בוואלה!

"הייתי טבח, עבדתי משבע בבוקר עד חצות כדי להגשים את החלום להיות שחקן"

בשיתוף מפעל הפיס

מוקדי השריפה

עידית כהן, תושבת מבשרת ציון, סיפרה במהלך השריפה לוואלה! חדשות כי נוכח הפינוי שהחל במספר רחובות ביישובה, היה קיים חשש גדול והורים רבים לא הצליחו להגיע לילדים שפונו מהגנים בשל עומסי התנועה בכביש 1. "יש פחד גדול מאוד דיברתי עם ההורים של הילדים מהגן ברחוב השושנה שאותו פינו והם לא מצליחים להגיע לילדים ובגלל זה הלחץ", אמרה.

רשף משנה אסף אברס, דובר שירותי הכיבוי בירושלים, אמר כי באזור הדליקה השתוללו להבות בגובה 20-15 מטר. "ביקשנו סיוע מכוחות כיבוי נוספים באזור המרכז, בהם קורס של מפקדי צוותים שהיה בראשון לציון שהוקפץ לסייע לנו".

עוד על השריפה באזור ירושלים
תושבים מאזור השריפות: "מפחיד, לא יודעים מה יהיה"
השריפות בירושלים: כבישים חסומים ועומסים כבדים באזור

רוני, מנהל הביטחון של המלון במעלה החמישה, סיפר לערוץ 2 כי "יש פה המון כוחות כיבוי, משטרה ומג"ב. יש מסוקים באוויר והמשטרה סגרה את כבישי הגישה. המשטרה נתנה את הכלים כדי לאפשר לכוחות הכיבוי לפעול פה, ולא בגלל שהאש מסכנת מישהו".

מטוסי הכיבוי פועלים לכבות את השריפה(צילום: דרור עינב)

יפה, תושבת מוצא, סיפרה לוואלה! חדשות כי "היה עשן סמיך והרבה גיצים. אני רואה הרבה מכבי אש. סגרתי את כל החלונות ואנחנו בתוך הבית. אני לא רואה שמכוניות נוסעות כי סגרו את כביש ירושלים-תל אביב. אנחנו לא יודעים כיצד זה יתפתח, זה די מפחיד".

ליאורה שמעוני, תושבת קריית ענבים, סיפרה כי מביתה היה ניתן לראות את העשן הכבד שמיתמר מקיבוץ מעלה החמישה. "מטוסי הכיבוי באים והולכים מאזור ירושלים", אמרה. "זה נראה מפחיד, וזה מזכיר לנו אירועים שקיווינו לשכוח. אני מקווה מאוד שלא מדובר כאן בהצתות מכוונות".

תחקיר וואלה! חדשות - ירושלים בוערת: מי עומד מאחורי גל ההצתות בבירה?

יאיר פישר, קצין הביטחון של הר אדר הוסיף: "האש רחוקה מהיישוב. יש פה צוותים גם של קק"ל. שלחו צוותים מרמת גן, גבעתיים ובית שמש. אנחנו מבינים שהבעיה היא במקום אחר. לצערנו אנחנו מתורגלים אבל זה נראה בשליטה מלאה. יש הרבה מתנדבים ועובדי מועצה במקרה שתהיה שינוי במגמה".

הכבאים מתלוננים על גל הצתות בבירה

מתחילת חודש יוני ועד אמצע החודש, תועדו באזור ירושלים כ-3,000 אירועי שריפה, בהם 284 שריפות קוצים. לדברי הכבאים, מעל למחצית מהן היו הצתות בזדון. לשם השוואה, במהלך כל חודש מאי תועדו 2,200 אירועים, לעומת הממוצע השנתי, העומד על 8,000. מדובר בעלייה יחסית של 36% לפחות. לדברי דובר שירותי הכיבוי, אסף אברס, "בחלק גדול מהאירועים נמצאו במוקדי השריפה שרידים של כלי הצתה של ממש - קופסאות גפרורים, צמיגים בוערים ומכלי דלק".

רק אתמול פרצו דליקות בשלושה מוקדים בירושלים. שלושה צוותי כיבוי הוזעקו לכבות אש שהתלקחה בשדה קוצים בשכונת גילה, ואחרים פעלו באזור התעשייה תלפיות. שני צוותים נוספים פעלו בשכונת בית וגן. שני כלי רכב נפגעו מלהבות שהגיעו אליהם בשריפה באזור התעשייה, אך איש לא נפגע.

לפניות לכתב: talk2yaira@walla.co.il

עדכון ראשון: 14:23

שריפה בצומת מוצא בירושלים , יוני 2012(צילום: דרור עינב)
שריפה בצומת מוצא בירושלים , יוני 2012(צילום: דרור עינב)
שריפה בצומת מוצא בירושלים , יוני 2012(צילום: דרור עינב)
שריפה בצומת מוצא בירושלים(צילום: חדשות 24)
שריפה בצומת מוצא בירושלים(צילום: חדשות 24)
שריפה בצומת מוצא בירושלים(צילום: חדשות 24)
שריפה בצומת מוצא בירושלים(צילום: חדשות 24)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully