אזרחים זרים בישראל

משרד החוץ נגד ישי: "אין לו מושג קלוש באריתריאה"

בירושלים תקפו את שר הפנים, שאמר שאינו מקבל את קביעת האו"ם האוסרת על גירוש פליטים למדינה. "מאיפה הוא שואב את ידיעותיו העמוקות? הוא אפילו לא יודע להגות את שם המדינה"

טל שלו
11/06/2012

התבטאויותיו של שר הפנים, אלי ישי, בנוגע לטיפול בבעיית הזרים על ידי גירוש למדינות מוצאם ממשיכות לעורר זעם במשרד החוץ. גורם בכיר במשרד תקף הבוקר (שני) בחריפות את דבריו של ישי הבוקר, בנוגע למעמדם של הפליטים מאריתריאה, לפיהם אינו מקבל את קביעת האו"ם, האוסרת על גירוש פליטים למדינה בשל המצב ההומניטרי והפוליטי במדינה. "מאיפה ישי שואב את ידיעותיו המעמיקות על אריתריאה?", אמר הגורם לוואלה! חדשות. "האו"ם וסוכנויותיו מקיימות פיקוח קרוב באריתריאה, אבל אלי ישי יודע יותר טוב מהם. אין לו מושג קלוש ובקלושים, הוא אפילו לא יודע להגות את שם המדינה נכון. הוא לא יודע על מה הוא מדבר, ולא ברור מה מקורות הידע שלו ביחסים בינלאומיים".

יו"ר תנועת סש אלי ישי במאהל הפראיירים בירושלים, מאי 2012. מגד גוזני
"אפילו לא יודע להגיד אריתריאה". ישי(צילום: מגד גוזני)

מוקדם יותר הבוקר אמר ישי כי "אני לא מקבל את מה שאומרים על אריתריאה". לדבריו, "שהאו"ם יבדוק מה שקורה שם, שארגוני זכויות אדם לא יגידו סתם דברים. אני יכול להגיד בבירור שהמצב באריתריאה יותר בטוח מאשר בשדרות, עם כל הכבוד". במשרד החוץ מעבירים ביקורת חריפה על התנהלותו של ישי, שמתבטא בנושא אריתריאה "ללא כל גיבוי מדיני", ואף קיים מפגשים ומגעים עם גורמים רשמיים בממשלת אריתריאה, זאת למרות שישראל שותפה לעיצומים בינלאומיים המוטלים על המדינה בעקבות המצב הפוליטי וההומניטרי הקשה שם, שאוסרים על גירוש פליטים למדינה.

גם ליברמן התבטא נגד ההתלהמות

בשבוע שעבר נפגש ישי עם שגריר אריתריאה בישראל מבלי שעדכן את אנשי המשרד, ועוד קודם לכן יזם פנייה לשר הפנים של אריתריאה על מנת לבחון שיתוף פעולה. אנשי המשרד הביעו זעם על כך שישי בחר לדון עם גורמים אריתריאים על דרכים לשיתוף פעולה להחזרת האזרחים הזרים מהמדינה לארצם, בעוד כלל אין לכך גיבוי מדיני. "יש הכרזה ברורה של האו"ם וסוכנויותיו שבאופן חד משמעי אסור לגרש פליטים מאריתריאה בגלל המצב הפוליטי שם", אמר גורם בכיר במשרד בשבוע שעבר ותקף את ישי על ניהול מדיניות חוץ עצמאית, "ישי מתנהג כמו פרא ומתנהג כאילו זה לא קיים ומפר את כל כללי הקהילה הבינלאומית". ישי עצמו דחה את הביקורת ומסר כי "הביטחון של אזרחי ישראל יותר חשוב מקרבות אגו".

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף גם הוא בשבוע שעבר את התבטאויותיו של ישי בנושא גירוש המסתננים והדגיש כי משרד החוץ הוא שמופקד על המגעים הדיפלומטיים בנושא. "גל ההתלהמות בחודש האחרון זה הדבר ההפוך ממה שצריך לעשות. משרד החוץ משקיע מאמץ אדיר על מנת להגיע להסדרים עם אותן מדינות, מדינות המקור, וכל התלהמות כזו מחזירה אותנו חצי שנה אחורה", אמר ליברמן בנאום בכנס לשכת רואי החשבון באילת, וקרא לשרים ולחברי הכנסת "לדבר פחות, זה לא פותר שום בעיה. בזכות העבודה המצוינת של משרד החוץ התקדמנו הרבה אך בגלל כל הדיבורים חזרנו הרבה אחורה. צריך לאפשר התמודדות נכונה".

לקריאה נוספת
השר ישי מתגונן: ”אני לא שר הרווחה של אפריקה”
למרות עמדת היועץ: תוחמר ענישת מעסיקי זרים
לאחר התרת הגירוש: החל מעצר אזרחים מדרום סודן

לפניות לכתבת: tal_sh@walla.net.il

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully