הקונגרס אישר: מיליארד דולר נוספים ל"כיפת ברזל"

הסכום הנוכחי מצטרף לעוד 680 מיליון דולרים שאושרו לאחרונה בקונגרס למימון המערכת. "מדובר ברמת המימון הגבוהה ביותר שאושרה בשנה אחת לתכניות מצילות החיים הללו"

מערכת וואלה! חדשות

ועדת המשנה של הקונגרס האמריקאי לענייני חוץ וביטחון אישרה היום (שני) תקציב של קרוב למיליארד דולר סיוע למערכת "כיפת ברזל". "אני גאה להודיע שאישרנו תקציב של 947 מיליון דולרים", אמר חבר הקונגרס סטיב רוטמן. לדבריו, "מערכת ההגנה הזו מפני רקטות וטילים מאפשרת לישראל את היכולת להגן על אזרחיה, ויחד עם זאת מעניקה למנהיגיה את המרחב האסטרטגי והזמן לבצע את הפעולה המתאימה, לעקור את פעילות הטרוריסטים מהשורש ולתכנן בזהירות את הצעד הבא".

הסכום שאושר היום על ידי הקונגרס, מצטרף לעוד 680 מיליון דולרים שאושרו מוקדם יותר השנה. עוד אמר רוטמן כי מדובר ב"רמת המימון הגבוהה ביותר שאושרה בשנה אחת לתכניות מצילות החיים הללו".

עדויות אישיות

"כך נגמלנו מעישון ויצאנו מקבוצת סיכון"

לכתבה המלאה
"מערכת ההגנה הזו מפני רקטות וטילים מאפשרת לישראל את היכולת להגן על אזרחיה". מערכת כיפת ברזל (צילום: ספק 500, חברת רפאל)

לפני כחודש וחצי ביקשה ישראל מארצות הברית את הסכום שאושר היום לצורך סבסוד מערכות ליירוט טילים - אשר 700 מיליון מהם מיועדים לרכישת ארבע סוללות כיפת ברזל ו-300 מיליון דולרים לתקצוב לפרויקט "שרביט קסמים", זאת בנוסף לסיוע הביטחוני שמעניק הממשל האמריקאי לישראל מדי שנה.

לאחר הבקשה הודיע שר ההגנה האמריקאי, לאון פנטה, כי משרדו יעביר את בקשת ישראל לאישור הקונגרס, ואילו בישראל העריכו אז כי ההחלטה בנושא גובה הסיוע תישקל בחיוב, לאור הצלחת המערכת בהגנה על תושבי ישראל מפני רקטות קצרות טווח. הסוללות, שארצות הברית מעורבת במימונן מתחילת הפרויקט, גרפו הצלחה של למעלה מ-75% ביירוט הרקטות הקצרות טווח בסבב האלים האחרון בדרום. "התמיכה בביטחון ישראל היא הדבר החשוב ביותר עבור הנשיא אובמה ושר ההגנה פנטה", נמסר אז מהפנטגון.

עד כה ייצרה חברת "רפאל" ארבע סוללות כיפות ברזל. שתי סוללות נוספות מתוכננות להימסר באמצע השנה הבאה. בתוך כך, קצינים בכירים בצה"ל טענו כי על פי תכניות מבצעיות, צה"ל, כדי להגן באופן סביר על מדינת ישראל, זקוק לעוד 12 סוללות כיפת ברזל לפחות.

עוד באותו נושא:
הקונגרס האמריקאי: להגדיל הסיוע עבור "כיפת ברזל"
ישראל ביקשה מארה"ב: סבסדו ארבע כיפות ברזל
הפנטגון יבקש תקציב נוסף למימון סוללות כיפת ברזל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully