ישראל נזפה בשגרירים שתמכו בחקירה נגדה באו"ם

שגרירי אוסטריה ובלגיה בארץ זומנו לשיחת נזיפה בשל תמיכתן בהחלטת המועצה לזכויות אדם לחקור הבנייה בהתנחלויות. גורם במשרד החוץ: "מעשיהם החריפו המתח בין ישראל לרשות"

טל שלו

ישראל הביעה "מחאה ואכזבה" בפני המדינות האירופאיות שתמכו בהחלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם על הקמת ועדת חקירה לבדיקת השפעת ההתנחלויות על הפלסטינים. שגריר אוסטריה ושגרירת בלגיה בישראל זומנו אמש (שני) לשיחת נזיפה רשמית, בה הובעה אכזבה והוגשה מחאה רשמית בעקבות תמיכת המדינות בהקמת הועדה - בייחוד לאור העובדה שמדינות אחרות באיחוד האירופי כדוגמת איטליה, ספרד וצ'כיה בחרו להימנע בהצבעה. "אמרנו להם שבמעשיהם הם רק גורמים להחרפת המתיחות בין ישראל לפלסטינים", אמר הערב גורם במשרד החוץ. מסר דומה יועבר גם למשרדי החוץ של נורבגיה ושוויץ, שתמכו אף הן בהקמת הועדה.

מוקדם יותר אתמול אמרה הנשיאה התורנית של מועצת האו"ם לזכויות אדם, שגרירת אורוגוואי, לאורה דופוי לסרה, כי טרם קיבלה הודעה רשמית מישראל על ניתוק היחסים מול המועצה. לדבריה, אם הדיווחים נכונים, הרי שמדובר בהחלטה מצערת מאוד.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה

רוצים לפנות גם לארה"ב ולמדינות נוספות לשכנען לפרוש מהוועדה

ההחלטה על הניתוק מהמועצה התקבלה בישראל על ידי שר החוץ, אביגדור ליברמן, בשל הקמת הוועדה לבדיקת הבנייה בהתנחלויות. ישראל אמנם מעולם לא הייתה חברה במועצה, המוגדרת בדרג המדיני בחריפות כ"הזויה, מוטה פוליטית ואנטי-ישראלית", אך כל פעילות דיפלומטית של השגריר למוסדות האו"ם, רוני לשנו יער, תופסק.

בישראל מתכוונים גם לפנות לארצות הברית ולמדינות מערביות נוספות, במטרה לנסות לשכנען לפרוש מהפעילות בוועדה. "הניסיון עם המועצה מצטבר", הסבירו במשרד החוץ, "אנחנו רואים כמה החלטות אנטי-ישראליות מתקבלות ולמה הם בוחרים להתייחס; השבוע נרצחו בסוריה מאות אנשים, רב ושלושה תלמידים נרצחים בטולוז - והם הצביעו נגד ישראל שוב".

החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם על הקמת ועדת הבדיקה לנושא השפעת הבנייה בהתנחלויות על זכויות האדם של הפלסטינים, התקבלה ברוב של 36 מדינות תומכות אל מול 10 נמנעות ומתנגדת אחת בלבד - ארצות הברית. בישראל התקבלה ההחלטה בזעם בשבוע שעבר ובירושלים מיהרו להודיע שהוועדה לא תזכה לשיתוף פעולה ישראלי. "מדובר בגוף מגוחך, ולא לגיטימי", תקפו גורמים מדיניים את המועצה.

טיבי: "אחרי שהסתיים 'משחק הכסאות', הגיעה עת החרם על האו"ם"

ההחלטה להתנתק מהמועצה זכתה, כצפוי, לתגובות מעורבות. סגן ראש הממשלה, שר הפנים, אלי ישי (ש"ס), תמך בהחלטה לנתק קשר עם המועצה: "מועצת זכויות האדם מתהדרת בשם שאינו ראוי לה", אמר ישי. "פעולותיה של המועצה הפכו מזמן לפוליטיות, צבועות וחד צדדיות בכל הקשור למדינת ישראל - בשעה שבין חלק ניכר מהמדינות החברות בה לבין זכויות אדם אין קשר ואחיזה מינימאלית במציאות". ישי הוסיף כי "על ממשלת ישראל לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון, כתשובה לכל אלו המבקשים לערער מעמדה".

מנגד, אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "ממשלת נתניהו ממשיכה להעדיף התנחלויות על פני מחוייבות לזכויות האדם בשטחים ועל פני קשר עם הקהילה הבינלאומית". חנין הוסיף כי "זוהי מדיניות בעייתית ומסוכנת: בהתנתקות מהעולם הממשלה לא מבודדת אותו, אלא את עצמה בלבד".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הוסיף כי "אחרי שהסתיים משחק ה'כסאות הנמוכים', הגיעה עת החרם על האו"ם. אולי עכשיו יורה ליברפוטין למחוק את המילה 'או"ם' מספרי הלימוד ויאסור על השמעת הביטוי 'זכויות אדם' בתקשורת הישראלית. ובכלל: מה הקשר בין ליברמן וישראל ביתנו לזכויות אדם?" תהה.

מועצת זכויות האדם: "לישראל אינטרס לשתף פעולה"
ישראל תנתק את הקשרים עם מועצת זכויות האדם של האו"ם
מועצת זכויות האדם באו"ם תחקור את ההתנחלויות


לפניות לכתבת: tal_sh@walla.net.il

עדכון ראשון: 21:29

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully