הפושע הנאצי ג'ון דמיאניוק מת בגיל 91

מי שנשפט בישראל, נידון למוות וזוכה מחמת ספק היותו "איוון האיום" מטרבלינקה, מת בבית אבות בגרמניה בגיל 91. בשנה שעברה נגזרו עליו 5 שנות מאסר על חלקו ברצח יהודים

17/03/2012

הפושע הנאצי ג'ון דמיאניוק מת הבוקר (שבת) בבית אבות בגרמניה והוא בן 91. בחודש מאי בשנה שעברה נידון דמיאניוק לחמש שנות מאסר על ידי בית המשפט הגרמני, אך שוחרר לאחר ערעור. בית המשפט קבע כי דמיאניוק היה סוהר במחנה הריכוז סוביבור שבפולין, אך הוא, מצידו, הכחיש זאת בטענה כי הוא עצמו היה אסיר מלחמה.

בעקבות הרשעתו, נגזרו על דמיאניוק חמש שנות מאסר - שנה פחות משש השנים אותן דרשה התביעה. הוא הורשע למעשה ללא אף עדות ראייה חותכת שקשרה אותו להרג היהודים, אלא אך ורק בהתבסס על הקביעה כי שימש שומר במחנה, ועל סמך עדויות רבות לגבי התפקיד הפעיל שמילאו השומרים במחנה בתהליך ההשמדה. התביעה הסתמכה במידה רבה על מסמכים היסטוריים, ובהם, בין היתר, תעודת האס-אס של דמיאניוק, שההגנה טענה כי זויפה שנים לאחר המלחמה על ידי שלטונות ברית המועצות, במטרה להשחיר את פניו של האיש שערק לשורות הגרמנים.

"בית המשפט השתכנע כי הוכח שהנאשם שימש כשומר במחנה סוביבור החל מ-27 במרץ ועד אמצע ספטמבר בשנת 1943", הכריז ראש הרכב השופטים, ראלף אלט.

דמיאניוק, יליד אוקראינה שמאז אמצע המאה הקודמת התגורר במדינת אוהיו שבארה"ב, שם עבד כמכונאי רכב, מנהל זה שלושה עשורים מאבקים משפטיים העוסקים בזהותו. ב-1986 הוסגר לראשונה לישראל, והואשם בהיותו "איוון האיום", שומר אס-אס במחנה ההשמדה טרבלינקה בפולין שרצח יהודים רבים והתעלל בהם באכזריות. הוא הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים, שדן אותו למוות, אך ערער לבית המשפט העליון, שם זוכה מחמת הספק ב-1993, ושב לארה"ב. בשנים שחלפו מאז ניהל מאבקים משפטיים ממושכים נגד הסגרה למדינות נוספות, בהן אוקראינה, ולבסוף הוסגר לגרמניה, שם הוגש נגדו כתב האישום הנוכחי בנובמבר 2009.

  • ג'ון דמיאניוק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully