הרופאים המתמחים: "חתמנו על ההסכם מתוך ייאוש"

למרות שביעות הרצון הרבה שנרשמה באוצר ובהסתדרות הרפואית מהחתימה על הסכם עבודה חדש לרופאים, המתמחים מבהירים: "אין בשורה, ניסינו להביא למהפכה צודקת ונכשלנו

08/12/2011

(שידור חי ממסיבת העיתונאים שמקיים הרופאים המתמחים, צילום: דניאל בוק)

מספר שעות לאחר חתימת ההסכם בין הרופאים למשרד האוצר בקשר לרפורמה בתנאי העסקתם, והרופאים המתמחים מבהירים – "אין סיבה אמתית לשמוח". ד"ר דניאל לנצברג, מתמחה לגניקולוגיה ומיילדו?ת מבית החולים שיבא בתל השומר, הסביר הבוקר (חמישי) כי המתווה עליו הוסכם איננו "מהווה בשורה" עבור הרופאים והחולים, ולטענתו המתמחים חתמו על ההסכם מאחר והם "מותשים וחלשים לעומת עוצמת האוצר".

ההסכם עליו חתמו הצדדים הוא פרי עמל של חמישה חודשי מאבק. בימים האחרונים חלו התפתחויות רבות במשא ומתן בין הצדדים, ולאחר שבשעות הלילה עמלו על הניסוח המעודכן של ההסכם הקיבוצי - נחתם ההסכם, ובכך הקיץ הקץ על מה שכינו המתמחים בחודשים האחרונים כ"משבר הגדול ביותר בתולדות הרפואה הציבורית בארץ", משבר הנמשך זה תשעה חודשים.

"אנחנו רחוקים מהשאיפות שצבנו לעצמנו", הוסיף לנצברג בהתייחסו להסכמות הכוללות שיפור בתנאי הרופאים המתמחים וקיצור התורנויות אך לא את קיצור משך ההסכם, "ההישגים הם אולי ניצנים ראשונים של שינוי אבל ממש לא מהפיכה". לדבריו, "הצלחה הגדולה ביותר של המאבק הוא השינוי התודעתי בקרב ציבור הרופאים והציבור בישראל שמערכת הבריאות חייבת טיפול".

"אנחנו רוצים לעסוק ברפואה ולטפל בחולים ולא במאבקים ובשביל לפתור את העיוותים הקשים במערכת, נדרשות שאיפות של הממשל וההנהגה של המדינה לרצות שתהיה למדינה בישראל מערכת בריאות יותר הוגנת", סיכם לנצברג, "לצערי הרב המדינה שוב הצליחה למוסס מחאה חשובה וצודקת מאין כמותה, עוד אחת האכזבות מהשלטון בישראל".

פחות תורנויות; הלעאה ללא העלאה לשכר היסוד

המתמחים דרשו כי הסכם המקורי, שמשכו נקבע על תשע שנים, יקוצר לארבע שנים בלבד – לבסוף הוסכם כי בשנת 2015 תיערך "בחינה מחודשת" של הסכם – פשרה שאותה כל צד יכול לראות כניצחון: הרופאים המתמחים פתחו לדיון את פרטי ההסכם באמצעו ואילו מבחינה פורמלית תקופת ההסכם תישאר על תשע שנים – כפי שביקש האוצר.

מבחינת שכר הרופאים הבסיסי – בהסכם המקורי נקבע כי תחול העלאה הדרגתית של 24% בשכר הרופאים וכן תוספת שכר ו-300 אלף שקלים מענק לרופאים שיעברו לפריפריה או יתמחו במקצועות מצוקה. מנגד, הרופאים המתמחים דרשו תוספת שכר בגובה 50% לשכר הבסיס של הרופאים. לפי מתווה הפשרה לא תהיה העלאה מעבר למה שהוסכם (24%) אך ישולם מענק בגובה 60 אלף שקלים בשני שלבים למתמחים.

אחת הנקודות הכואבות ביותר עבור המתמחים היתה מספר התורנויות: לפי הסכם המקורי שנחתם בין האוצר להסתדרות הרפואית, יוגבל מספר התורניות לשש בחודש, אולם לא נקבע מנגנון שיאכוף זאת. המתמחים חששו כי ללא מנגנון כזה, וללא קביעת פיצוי עבור תורנויות נוספות, הם ייאלצו לעבוד משמרות נוספות ללא כל פיצוי. לכן, הם דרשו הקמת מנגנון אכיפה ופיצוי על תורנויות נוספות, קיצור משך התורנות ויום מנוחה חילופי שבועי למתמחה שעובד בסוף השבוע. בין הצדדים הוסכם על תוספת של 600 שקלים עבור תורנות שביעית בחודש ומעלה ועל יום מנוחה לאחר תורנות סוף שבוע.

מבחינת תנאי המומחים הצעירים, בהסכם נקבע כי אלו מהם בעלי ותק של עד חמש שנים, יבצעו שתי תורנויות מלאות בחודש. במסגרת המשא ומתן עם המתמחים, שיהפכו ל"מומחים צעירים" מיד בסיום תקופת ההתמחות, הוסכם כי אלו מהם שיעבדו בין 5 ל-7 שעות נוספות בשבוע, יקבלו תוספת של אלפי שקלים בחודש.

עוד בנושא משבר הרופאים:
נחתם ההסכם בין הרופאים המתמחים והאוצר
שטייניץ חגג: "ההסכם החדש עם המתמחים - היסטורי"
בשיבא ורמב"ם אישרו ההסכם; האוצר: "יוצאים לדרך חדשה"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully