לראשונה: צה"ל השתמש בכלבי תקיפה נגד שב"חים

שני פלסטינים שניסו לחדור לישראל בדרום הר חברון, הותקפו על ידי כלבים מיחידת הכלבנים של צה"ל. גורמים צבאיים מאשרים: "הוחלט להפעיל את היחידה במעצר פלסטינים הפוגעים בתשתיות"

פועלים פלסטינים שניסו להיכנס לישראל דרך נקודת פירצה באזור דרום הר חברון, טוענים כי חיילי צה"ל, ככל הנראה מיחידת הכלבנים עוקץ, משסים בהם כלבי תקיפה. לידי וואלה! חדשות הגיעו תמונות ועדויות של פלסטינים, שניסו להיכנס לישראל בדרך לא חוקית מאזור הכפר א-רמאדין. לפי העדויות, יום לאחר יום תקפו הכלבים את הפלסטינים במהלך חודש אפריל, נשכו אותם בידיהם ובבטנם. עוד נטען בעדויות, כי באחד מהמקרים עודד חייל את הכלב להמשיך ולתקוף את הפלסטיני במשך דקות ארוכות, כשחייל אחר צוחק ומצלם.

גורמים צבאיים ציינו כי "כחלק מניסיון להתמודד עם התופעה של פגיעה בגדר תוך הימנעות מפגיעה בחפים מפשע מסוכן, הוחלט להפעיל את יחידת הכלבנים של צה"ל במעצר פלסטינים הפוגעים בתשתיות הגדר בלבד וכי כל מבצע כזה מאושר פרטנית".

אחד הפלסטינים שהותקף על ידי כלב הוא מ', תושב כפר באזור דרום הר חברון. מ' סיפר לתחקירן של ארגון "בצלם" כי לפני שבוע וחצי, רגע לפני שחצה את גדר התיל בכדי להיכנס לישראל, הוא חש כי כלב דוחף אותו, מפיל אותו לאדמה ונושך אותו במותן. הכלב המשיך לנשוך אותו בחלקים רבים בגופו, לא הרפה והוסיף נשיכה בידו הימנית. מ' ניסה להדוף את הכלב מעליו, אולם בכל פעם שהצליח לעשות זאת, שב הכלב לנשוך אותו, כשהריטואל נמשך דקות ארוכות. מ' טוען כי בכל זמן התקיפה, הוא שמע את החיילים צועקים בעברית: "תקוף אותו".

מ' אף ציין כי אחד החיילים תיעד את התקיפה במצלמת טלפון נייד וצחק לאורך כל האירוע. כעבור כחמש דקות, אחד החיילים חישמל את הכלב בעזרת שוקר ושם עליו רסן. מ' נאזק והועלה לג'יפ צבאי. כעבור זמן קצר חבש אותו רופא צבאי, עד שאמבולנס פינה אותו לבית חולים בחברון. בסופו של דבר אובחן מ' כסובל מחתכים עמוקים בידו ובמותנו.

עוד בוואלה!

הכירו את ה-Wonder החדש שלכם בבנק הפועלים

לכתבה המלאה
מ' טוען כי בכל זמן התקיפה, הוא שמע את החיילים צועקים בעברית: "תקוף אותו" (צילום: אסור להשתמש, אמנון גוטמן)

הפציעות מתועדות בביה"ח בחברון

למחרת תועדה תקיפה נוספת של כלב צה"לי, באותה נקודה בדיוק. במקרה זה טוען ע' כי ניסה לחצות את הגדר על מנת לעלות על רכב הסעות. ע' העיד כי מטרים ספורים לפני שהספיק לעלות על הרכב, הוא חש לפתע נשיכה עזה בירך.

בתחילה סבר ע' כי מדובר בפעולה של חייל, אולם כעבור זמן קצר הוא הבחין כי מדובר בכלב, שקיבל הנחיה מחייל ששהה בסמוך. לאחר מכן, כך העיד ע', שחרר הכלב את אחיזתו בירך ולפת בשיניו את ידו הימנית. ע' ניסה לשחרר את היד, אולם הכלב הצליח לנשוך חלק מאצבעו וגרם לשבר ולקטיעה של גיד. לאחר שזעק מכאבים, חמישה חיילים ניגשו לעברו, אולם ע' החליט לעלות על רכב ההסעות מחשש שייתפס ובהמשך שב לבית החולים בחברון, שם טופל.

כל הפציעות שנגרמו כתוצאה מתקיפות הכלבים מתועדות בבית החולים בחברון. לדברי הפלסטינים, ישנם עוד שני מקרים שבהם כלבים של צה"ל תקפו פועלים שניסו להיכנס לישראל דרך אותה נקודה. לפי העדויות של הפלסטינים, בכל המקרים תקפו הכלבים בצורה קשה ופצעו את הפלסטינים.

מצה"ל נמסר בתגובה לדברים כי "בשני המקרים המוזכרים בוצעו מעצרים בשיתוף יחידת כלבנים צה"לית, כנגד פלסטינים אשר הרסו במכוון את גדר הביטחון. הפלסטינים טופלו לאחר המעצר על ידי רופא צבאי שקבע כי חומרת הפציעות היא קלה עד בינונית, הפציעה לא כללה קטיעת אצבעות ואף לא הצריכה פינוי דחוף. לאחר קבלת המענה הרפואי הראשוני בשטח פונו הפלסטינים לבית החולים. יצוין כי אחד הפלסטינים אף תועד בתצפית צה"לית פוגע בגדר לפני ביצוע המעצר".

לפניות נוספות לכתבנו - joshjosh@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully