פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בנו של קדאפי: מקווה לסיים המהומות בדרכי שלום

   בשעה שמתרבים הדיווחים על כך שמשטרו קורס, וכי המפגינים נגד המשטר הצליחו להשתלט על חלקים מהבירה, בנו של קדאפי מקווה כי "המהומות יסתיימו היום, ובדרכי שלום"

   המהומות בלוב מסרבות לגווע, אך משפחת קדאפי בשלה: סייף אל איסלם, בנו של שליט לוב קדאפי, התייחס הלילה (שבת) לפעולות הצבא בבירה טריפולי. קדאפי הבן אמר כי "ישנה בעיה במיסרטה ובא-זאוויה. אנחנו נמצאים בדיאלוג עם הטרוריסטים, הצבא החליט שלא לתקוף את הטרוריסטים, וניתן הזדמנות למשא ומתן. אני מקווה שעד מחר נוכל לסיים את העניין בדרכי שלום".

   בשטח, הולכות העדויות ומצביעות על כך ששליט לוב, מועמר קדאפי, הולך ומאבד את שליטתו ברוב חלקי המדינה ונדחק לטריפולי. מתמונת המצב המצטיירת, עולה כי אחרי שמזרח המדינה נכבש לחלוטין בידי המורדים, גם הערים במערב הולכות ונופלות בזו אחר זו לידיהם, ובהן אף העיר א-זאוויה, הרחוקה רק 50 קילומטרים מטריפולי. עד ראייה אחד אף טען אמש כי המורדים הצליחו כבר להשתלט על חלקים מעיר הבירה עצמה.

   הפגנה המונית נגד שלטון קדאפי בבנגזי שבמזרח לוב, 25 בפברואר 2011 (רויטרס)
   הפגנות המוניות בלוב, אמש (צילום: רויטרס)

   באו"ם מאיימים בסקנציות, ארה"ב לא פוסלת תקיפה

   בתוך כך, הלילה הסתמן כי התערבות בינלאומית במלחמת האזרחים בלוב מתקרבת בצעדי ענק: בעוד אלפי זרים ממשיכים להימלט מהמדינה, הורה אמש (שישי) מזכ"ל האו"ם למועצת הביטחון לפעול במהירות כדי לגבש חבילת סנקציות על המדינה. במקביל, הודיעה ארצות הברית כי היא אינה פוסלת נקיטה בפעולה צבאית בלוב.

   לחברות מועצת הביטחון הוצגה אמש טיוטת הצעת החלטה להטלת סנקציות על לוב, שהוכנה על ידי צרפת ובריטניה. ההצעה בת ששת העמודים כוללת אמברגו על מכירת נשק, צו בינלאומי האוסר לבקר בלוב והקפאת נכסי המדינה ומנהיגיה. כמו כן, נכתב בהצעת ההחלטה כי הפעולות הצבאיות שנקטו שלטונות לוב נגד אזרחי המדינה מהווים פשעים נגד האנושות, שאת האחרים עליהם יש לשפוט בבית הדין הבינלאומי בהאג. עדיין לא ברור מתי תיערך במועצה הצבעה על ההצעה.

   "הגיע הזמן שמועצת הביטחון תשקול לנקוט בפעולה נחושה", אמר המזכ"ל באן קי-מון, בהודעה שהופנתה ל-15 חברות המועצה. "השעות והימים שלפנינו יהיו קריטיים עבור עבור העם הלובי".

   במקביל, בוושינגטון, אמר הערב דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי "ארה"ב אינה פוסלת אף אפשרות בכל הקשור לדרך שבה תגיב לאלימות הגוברת בלוב, ובכלל זה גם פעולה צבאית". כמו כן, עדכן קרני כי ארה"ב עצרה את פעילות השגרירות שלה בטריפולי, בירת לוב. לדברי קרני, וושינגטון מקדמת הטלת סנקציות על משטרו של הקולונל מועמר קדאפי, וקוראת להשעות את חברות לוב באו"ם. "מועמר קדאפי איבד את אמונו של העם הלובי", אמר.