פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אביה של ענבל עמרם: לזרוק השוטרים שהתרשלו

   אביה של ענבל עמרם, שנרצחה לפני ארבע שנים, הביע סיפוק מפסק הדין שקבע כי המשטרה נהגה ברשלנות בטיפול בתלונה על היעדרות בתו ובחיפושים אחריה. "מקווה שפסק הדין יעשה שינוי כלפי כל אזרח שבא להתלונן"

   חנניה עמרם, אביה של ענבל עמרם, התייחס בצהריים (שני) לפסק הדין לפיו המשטרה התרשלה בטיפול בחיפושים אחר בתו שנרצחה. בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, קיבל את תביעה המשפחה וקבע כי המשטרה התרשלה באופן החיפוש אחר ענבל, ובאופן הטיפול בתלונה של המשפחה.

   עמרם אמר לוואלה! חדשות כי "הנהלים השתנו, הם מפיקים לקחים, אך בפועל לא עושים כלום. אני מאוד מקווה שגם אותם שוטרים יפיקו לקחים ויזרקו אותם החוצה למען יראו וייראו. אין לנו את היכולת להתמודד עם כל שוטר ושוטר באופן אישי. פסק הדין לא שינה כלום. לא היה לי צל של ספק. גם אם בית המשפט היה מחליט אחרת, אני הייתי נשאר עם אותן תחושות שהיה ניתן להציל את ענבל".

   לגבי זעם המשפחה על יחס המשטרה כלפיהם השיב עמרם כי "אני לא שונא את המשטרה, מעולם לא שנאתי. אני כועס על המשטרה. ישנם שוטרים שהם מוסריים, אני לא רוצה לעשות הכללה. אני מקווה שפסק הדין הזה ייתן להם גם שינוי כלפי כל אזרח שבא להתלונן. עם כל האמצעים שהיו ברשותם ניתן היה בקלות (לאתר אותה), טלפון אחד ויש להם כבר מיקום. הם צריכים לעשות הבחנה בין נעדר בסיכון ונעדר רגיל. גם לנעדר רגיל אפשר לעשות איתור".

   עמרם אמר עוד כי "חיפשתי רק שיבצעו את העבודה שלהם. אני לא אישיות בכירה שיתייחסו אליי וייקודו לי קידה. הכוונה היא כשבאים להתלונן שייקחו את זה לתשומת לבם".

   מהמשטרה נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "בלשכת הייעוץ המשפטי של המשטרה התקבל פסק הדין, ובשלב זה בכוונתם ביחד עם הפרקליטות ללמוד את הפסיקה העולה ממנו".

   "רק רציתי שיעשו את עבודתם"

   עורכי הדין של המשפחה, אלעד אייזנברג ועידו אורלנסקי, מסרו בתגובה כי "את הטרגדיה הנוראה של משפחת עמרם אף הליך משפטי לא יוכל לרפא, אך הם מקווים שפסק הדין הקובע את סטנדרט ההתנהגות המצופה ממשטרת ישראל, יחולל שינוי אמיתי בהתנהלותה וביחסה לאזרח הפונה אליה במצוקתו".

   ד"ר חן קוגל ממכון "מד"ן לרפואה משפטית", ששימש כמומחה לרפואה משפטית מטעם משפחת עמרם בתיק התביעה התייחס גם הוא לפסק הדין. קוגל אמר כי הוא "שמח שבית המשפט עשה צדק וקיבל את העמדה המדעית שאכן המוות של המנוחה נגרם זמן רב לאחר שנעלמה כפי שטענו, ולא דקות בודדות כפי שטען הצד השני".

   השופטת הילה גרסטל קבעה בהחלטתה כי "העובדה שהרוצח הוא שגרם למותה של ענבל, אין בה כדי לנתק את הקשר הסיבתי בין מחדליה של המשטרה לתוצאה המצערת שארעה, לנוכח העובדה שאם המשטרה היתה מתנהלת כנדרש – ניתן היה להציל את חייה של ענבל".