ישראל באו"ם: "דו"ח גולדסטון נולד בחטא"

הדיון על דו"ח גולדסטון, המאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה, ממשיך להתגלגל וכעת דנים בו בעצרת הכללית של האו"ם. שגרירת ישראל, גבריאלה שלו: "האו"ם משיק קמפיין חדש נגד קורבנות הטרור". שגריר מצרים אמר כי "ישראל נקמה בפלסטינים"

מערכת וואלה! חדשות

העצרת הכללית של האו"ם דנה הערב (רביעי) בדו"ח גולדסטון ובמסקנותיו. בפגישה מיוחדת של 192 נציגי המדינות החברות באו"ם מתקיים דיון אודות מסקנותיו של דו"ח גולדסטון המאשים את ישראל והפלסטינים בביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע עופרת יצוקה. בסוף הדיון תתקיים הצבעה בין המדינות, בו ייקבע האם הדיון בדו"ח יעבור אל מועצת הביטחון של האו"ם, שהינה הגוף בעל הסמכות לפעול בצורה אקטיבית למימוש הדו"ח, בין אם באמצעות הפעלת סנקציות או העמדה לדין של המעורבים בבית הדין הבינלאומי בהאג.

שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, אמרה בנאומה בפני העצרת הכללית של האו"ם כי "אני רוצה להביע תנחומים בשם ממשלת ישראל לקורבנות שנטבחו בעירק בפיגוע התאבדות. צערנו גם על קורבנות הפיגועים בפקיסטן. לא נשכח לעולם את קורבנות הטרור בניו יורק, לונדון, מדריד, לוקרבי, איסטנבול, ירושלים, תל אביב, בואנוס איירס, בומביי. החובה של מדינות דמוקרטיות היא לרדוף אחר טרוריסטים. גם באולם הזה יש מדינות שתומכות בטרור ומסייעות לו".

שלו הוסיפה כי "היום, במקום להילחם בטרור ולדון איך ללחום בארגוני טרור, האו"ם משיק קמפיין חדש נגד קורבנות הטרור. הדו"ח שלכם נולד בחטא ובשנאה. הוועדה היתה פוליטית וניסחה מראש את המסקנות. הוא נולד ממועצה לזכויות אדם שרודפת באובססיה אחר ישראל. גוף זה לא יזם שום חקירה בעקבות ירי הטילים על ישראל. מהלכים פוליטיים ציניים הביאו לדיון הזה כאן. כפי שגולדסטון עצמו הודה בעצמו, אחד מחברות הוועדה החזיק בדעות קודמות נגד ישראל".

שלו אמרה עוד כי "הדו"ח ישנה את סדרי העולם – מעולם הפועל על פי חוק לעולם הפועל על פי חוק הטרור. אם מקבלים את הדו"ח, ישראל קוראת לבחון את השימוש בצבא במדינות הדמוקרטיות כולן. החוקים על פיהם לוחמים החיילים שלנו הם חלק מאימונו של כל חייל. המחוייבות שלנו היא לבחון כל מקרה פסול לכאורה של התנהגות חיילים. זה בא מהמחויבות שלנו לשלום. שלו אמרה בסוף דבריה כי "ישראל מאמינה בשלום".

שגריר מצרים באו"ם פתח את הדיון בעצרת בהתקפה ישירה על ישראל. "ישראל נקמה בפלסטינים בניגוד למשפט הבינלאומי. אנו דורשים לנקוט ביד קשה נגד האחראים לכך ולהעמיד אותם לדין. יש לקיים לאלתר את מסקנות דו"ח גולדסטון".

(תוכן מקודם)

לחצן העזרה הראשונה שמלווה בכל מקום וזמן

לכתבה המלאה

בית הנבחרים גינה את הדו"ח

נציגי מדינות ערב באו"ם הגישו אמש הצעה לפיה על האסיפה הכללית של האו"ם לדרוש מהמזכ"ל, באן קי מון, להביא את דו"ח גולדסטון לדיון לפני מועצת הביטחון של האו"ם. ההצעה אף דורשת מישראל והפלסטינים להענות להמלצות הדו"ח ולפתוח בחקירת מסקנות הדו"ח על פשעי המלחמה שבוצעו לכאורה. הטיוטה קוראת גם למזכ"ל האו"ם לדווח חזרה לאסיפה הכללית תוך שלושה חודשים על התקדמות הפקת הלקחים הן בישראל והן ברשות הפלסטינית.

בתוך כך ייצא הלילה לניו יורק, השגריר לשעבר באו"ם דני גילרמן, לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן. גילרמן יסייע במסע ההסברה של ישראל בנוגע לדו"ח גולדסטון.

אמש החליט בית הנבחרים האמריקאי לגנות את דו"ח גולדסטון ברוב גדול של 334 תומכים מול 36 מתנגדים. בהחלטה מגדיר בית הנבחרים את הדו"ח כ"חד צדדי ומעוות" וקורא לנשיא ברק אובמה להתנגד לאימוץ הדו"ח במוסדות הבינלאומיים השונים. מנהיג הרוב בבית הנבחרים, סטני הוייר, אמר כי הדו"ח מפלה את ישראל לרעה ולפיכך יש לגנותו. "הדו"ח המעוות הזה מתמצת את המדיניות של בידוד ישראל משאר האומות לשם גינויה".

אתמול קיים סגן שר החוץ, דני אילון, יחד עם מנכ"ל משרד החוץ וסגן היועץ המשפטי של המשרד תדרוך לשגרירים זרים בארץ. סגן השר קרא לשגרירי המדינות להצביע נגד הדו"ח ואמר כי "הדו"ח הזה פוגע לא רק בישראל, אלא בכל מדינה דמוקרטית השוחרת שלום ומתמודדת עם הטרור".

אילון הוסיף כי "ישראל לא תעמוד מהצד בזמן שהפלסטינים עושים מניפולציות ומשתמשים במוסדות הבינלאומיים במטרה לנגח ולפגוע בישראל. האבסורד שמצד אחד הפלסטינים מבקשים מחוות מישראל ומצד שני פועלים נגד ישראל בכל מסגרת אפשרית חייב להיעצר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully