וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיקי זוהר: "הרבנים חוששים ומיישרים קו זה עם זה, הם צריכים לנהוג באחריות"

עודכן לאחרונה: 10.7.2024 / 20:30

בראיון לרדיו 103FM, שר התרבות והספורט מתעקש שרק חקיקה מאוזנת תוציא את ישראל מפלונטר הגיוס. "זה יותר מנקודה לויכוח בין הקואליציה לאופוזיציה, וזה גם לא יפתר אם נקבע עובדה ונאמר שכולם מתגייסים. ההנהגה צריכה לעשות מה שטוב לציבור בלי שיקולים פוליטיים"

חרדים הגיעו לבקום לקבל פטור - רגע לפני פקיעת חוק הגיוס/לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים

"הייתה איזושהי בשורה היום שש"ס ועוצמה יהודית חוזרות להצביע עם הקואליציה, שזו בעיניי בשורה מרגיעה", אמר היום (רביעי) שר התרבות והספורט מיקי זוהר בראיון עם בן כספית ברדיו 103FM. אבל בימים האחרונים נדמה שהקואליציה התחילה תהליך של התפוררות. אני מקווה מאוד שהתהליך נעצר כי הדבר האחרון שאנחנו צריכים בזמן מלחמה, זה מערכת בחירות".

בהקשר לחוק הגיוס, השר מיקי זוהר טוען שעלינו למצוא פתרון מאוזן, ולנקוט ב'חקיקה הגיונית' כלשונו. "חוק הגיוס הוא יותר מנקודה לויכוח בין הקואליציה לאופוזיציה. זה משבר ברמה הלאומית שמדינת ישראל צריכה לפתור עבור כל אזרחיה, חרדים וחילונים. הציבור החילוני או הציוני-דתי. אלה שמתגייסים לצבא, כועסים ובצדק על חוסר השוויון בנטל, מצד שני, יש את הכמיהה החרדית ללימוד תורה שזה דבר מבורך. זה יפתר רק בשיח ובהסכמה בין הניצים ובהכנה של צה"ל לקלוט ציבור חרדי. בכל הזדמנות, הרבנים מזכירים כי הם מפחדים שהצבא יגרום להם לשנות את אורחות חייהם".

חרדים בלשכת הגיוס תל השומר 31 במרץ 2024. ראובן קסטרו
"אלה שמתגייסים לצבא, כועסים ובצדק על חוסר השוויון בנטל". חרדים בסמוך ללשכת הגיוס/ראובן קסטרו

"שינוי כזה משמעותי חייב להיעשות בצורה מאוד יצירתית" המשיך זוהר. אי אפשר לקבוע עובדה ואומרים 'קדימה, כולם מתגייסים'. אם היינו רוצים לסיים את הסיפור הזה, היינו צריכים להעביר חקיקה הגיונית ולספק מענה לחרדים שכן רוצים להתגייס. זה ריאלי, פשוט הסיפור התערבב ביותר מידי פוליטיקה. לאופוזיציה זה מאוד נוח שהחוק לא יעבור, כי זה עלול להפיל את הממשלה. גם בתוך הקואליציה כל אחד מושך לצד שלו".

כשנשאל על עמדת הציבור החרדי על חוק הגיוס, מיקי זוהר השיב, "אחד מגדולי הדור הקודם של החרדים, אמר פעם 'בדור הזה לרבנים יש יותר יראת רבנים מאשר יראת שמיים'. נוצר מצב שהם מיישרים קו. הם כל הזמן מסתכלים לצדדים וחוששים להיות האדם הראשון שיגיד 'זה בסדר. מי שלא לומד תורה, שיתגייס'".

שר התרבות והספורט מיקי זוהר בראיון עם טל שלו באולפן וואלה! 28 ביוני 2023. ראובן קסטרו
"לאופוזיציה זה מאוד נוח שהחוק לא יעבור, כי זה עלול להפיל את הממשלה". שר התרבות והספורט מיקי זוהר/ראובן קסטרו

"מצופה מכל מנהיגי ישראל, רבנים תורניים, מנהיגים פוליטיים או המנהיגות הצבאית, לעשות את הדברים שטובים לציבור מבלי להיכנע לשיקולים פוליטים קטנים, 'מה יגיד הבייס הזה, ומה יגיד הציבור הזה'. אני משתדל להגיד את האמת גם כזה שלא קל, ככה צריכה להתנהל מנהיגות אחראית. לפעמים אתה מצליח לשכנע את הציבור בדברים שאולי אפילו אתה לא חלמת שתצליח לשכנע אותם. אני לא חושב שיש מישהו שחשב אי פעם שיהיה קונצנזוס כה גדול בקרב החברה הישראלית וגם בקרב החרדים שצריך חוק גיוס לפיו לפחות כמה חרדים מתגייסים. לפתור את העיניין הזה ימנע את הקרע בעם יש חשיבות עליונה לעניין הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully