וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש אמ"ן לשעבר לאחר פרישת חליוה: "הקונספציה לא נולדה באמ"ן, אלא אצל נתניהו"

עודכן לאחרונה: 24.4.2024 / 8:14

האלוף במיל' עמוס מלכא, התייחס להודעה על התפטרותו של ראש אמ"ן הנוכחי, אהרון חליוה - וקרא לנושאי התפקיד הבאים לקחת אחריות. "זה חייב להגיע עד הדרג המדיני העליון", טען ב-103FM. כמו כן, התייחס להמשך הלחימה בעזה ולכניסה לרפיח: "זה היה צריך לקרות לפני חודשים"

ראש אגף המודיעין בהערכת מצב בשכונת רימאל בעיר עזה: "צריך להמשיך וללחוץ על האויב, המערכה רב זירתית ויש לה עוד חודשים קדימה"/דובר צה"ל

ראש אמ"ן לשעבר, האלוף במיל' עמוס מלכא, התייחס להודעה על התפטרותו של ראש אמ"ן הנוכחי, אהרון חליוה, שלקח אחריות על מחדלי 7 באוקטובר. "חליוה הביע את נכונותו לעשות את המעשה הזה בתחילת המלחמה והתבקש להישאר", אמר לאודי סגל וטל שלו ב-103FM. "הוא אמר שהוא נושא באחריות, מכיר באחריות, ושהוא יעשה זאת ברגע שימצאו את המחליף הנכון".

בתוך כך, התייחס לנושאי התפקיד הבאים שייצטרכו לקחת אחריות. "אני לא חושב שזה מסוכן אם עושים את זה ומנהלים את האירוע בצורה מדורגת ונכונה, אבל חצי שנה עוסקים בשאלה מה יעשו אלה שנושאים באחריות למחדל, וציינו שמות", טען מלכא.

"המלחמה, כפי שהממשלה אמרה, יכולה להימשך גם שנה. אם למדוד את זה לפי מה שהדרג הפוליטי רוצה, זה יימשך יותר. זה חייב להגיע עד הדרג המדיני הכי עליון, כולל ראש הממשלה. מערכת המודיעין כשלה. היו בשנה ורבע האחרונות שלושה מבחנים: לזהות שאירועי ההפיכה המשטרית מייצרים מציאות ביטחונית שונה, ואת זה הם עשו בהצלחה. במבחן השני של לזהות את הכיוון, את בניין הכוח, את הכוונה, ואפילו את ההונאה, זה כישלון מוחלט. המבחן השלישי, המודיעין ללחימה הוא ברמה מאוד גבוהה".

אלוף במיל' עמוס מלכא בהפגנת התנועה לאיכות השלטון נגד רה"מ, בנימין נתניהו בכיכר רבין, תל אביב 31 באוקטובר 2020. ראובן קסטרו
אלוף במיל' עמוס מלכא בהפגנת התנועה לאיכות השלטון נגד רה"מ, בנימין נתניהו בכיכר רבין, תל אביב 31 באוקטובר 2020/ראובן קסטרו

"הכשל מתחיל באי ההבנה שכל מסמכי חומת יריחו ומסמכים אחרים, והצהרות, וסרטונים של חמאס, כן מכוונים לפעולה", הבהיר ראש אמ"ן לשעבר. "במודיעין חשבו שהם סוג של פרופגנדה. הכשל עובר דרך שלא היו מספיק דעות שונות, וזה עניין של תרבות ארגונית, וממשיך לכיוון מודלי התרעה שאו שלא היו או שלא היו רלוונטיים. הכשל הוא גורף ומתמשך, ולכן לא נכון להתמקד רק בלילה של שישה באוקטובר. הקונספציה לא נולדה באמ"ן, אלא אצל ראש הממשלה עם כל הנושא של כסף תמורת שקט".

על האפשרות של כניסה לרפיח, אמר אלוף (מיל') מלכא: "מי שרצה להיות ברפיח היה צריך לעשות את זה לפני 3-4 חודשים, ולהתחיל את המלחמה משם. יכול להיות שהמבצע ברפיח יתקיים, אבל לבנות ציפיות שהכניסה לרפיח תביא לנו את כל הגאולה והחטופים - בניית ציפיות שהיא קצת גבוהה מדי".

"יש סיכוי שזה יימנע. שני הצדדים מבינים שגם אם תהיה מלחמה עם לבנון, בסופה יצטרכו להגיע להסכם", טען באשר למצב בזירה הצפונית, "המחירים בדרך ידועים. אני חושב שהאירוע עם איראן העביר לחיזבאללה כמה מרכיבים חדשים בהערכת המצב שלהם. הם ראו שישראל יודעת להגיע ולפגוע במדויק בתוך איראן, כנראה שגם בתוך לבנון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully