וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הקבינט איבד את הצפון, תרתי משמע"

עודכן לאחרונה: 28.3.2024 / 7:59

אל"ם (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, ביקר בחריפות את המערכה מול חיזבאללה: "הנזק גדול פי כמה מהדרום - הפקרה מוחלטת"

אחרי הסלמה נוספת בחזית הצפונית מול החיזבאללה, כשאתמול (רביעי) שוגרו כ־30 רקטות לקריית שמונה והביאו למותו של אדם אחד ופציעתו של אחר, ניסים משעל וטל שלו דנו על המצב ב־103fm עם אל"ם (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, אשר פרש את משנתו.

"כתושב הצפון, אני חש שהקבינט איבד את הצפון תרתי משמע", הכריז מרום בפתח השיחה. "אנחנו במלחמת התשה שישה חודשים, והיא לא הולכת לשום מקום. אנחנו בפלונטר אסטרטגי ברור - יש פה הנחייה מדינית לצה"ל והפעלת אש שלא מצליחה לדחוק את החיזבאללה וליצור את התנאים להשבת התושבים. חיזבאללה לא משלם מספיק מחירים על ההחלטה שלו לפתוח במלחמה. איך יכול להיות שאחרי חצי שנה עוד לא פגענו בכל התשתיות שם ועדיין יש שם?"

עוד טען כי "יש פה מלחמת התשה מוגבלת. הקבינט, קבינט המלחמה בכלל לא דן במצב בצפון בשבועות האחרונים. כבר אין מאמץ מרכזי של צה"ל בדרום, האיום בצפון גדול פי כמה. חייבים ליצור ריכוז מאמץ, הגברה של האש, גם אם נותנים סיכוי למאמץ הדיפלומטי, זה ישפיע על המו"מ. הדמות האמריקנית היא פקטור מאוד חשוב במורכבות של הזירה. אנחנו אחרי חצי שנה, אין קבינט תקומה בצפון, הנזק גדול פי כמה מהדרום. זה הרי בלתי נתפס, זו הפקרה מוחלטת של הדברים. המשבר והקרע עם ארה"ב, יש לו השלכות על כל הזירה, וודאי על הצפונית. האמריקנים לא רוצים מלחמה אזורית ולא מלחמה בצפון, וארה"ב היא זו שצריכה למלא את המלאים של חיל האוויר. לכן המשבר הזה בעייתי מאוד ביכולת של צה"ל להיות מוכן במערכה הזו וודאי לפתור את הבעיה".

תמונה מזירת פגיעת הרקטה בקריית שמונה 27 במרץ 2024. ארז בן סימון, TPS
תמונה מזירת פגיעת הרקטה בקריית שמונה 27 במרץ 2024/TPS, ארז בן סימון

בנוסף ביקש מרום להדגיש כי הסיכוי למאמץ הדיפלומטי יינתן, למרות שהוא עצמו אינו מאמין שחיזבאללה יכבד כל הסכם שייחתם. "ישראל חייבת לקחת את היוזמה בצפון, להגדיר מטרות, אנחנו חייבים להוריד את גובה הלהבות עם האמריקנים, להיכנס לדו שיח אינטימי איתם. אנחנו צריכים את ארה"ב מלא מלא, בוודאי אם נצטרך להיכנס למלחמה מוגבלת. יש פה משבר אמון מאוד חריף בצפון של ההנהגה והתושבים, התושבים, רבים מהם כבר לא רוצים לחזור. ההתמשכות של המלחמה הזו והיעדר יוזמה ישראלית, גורמים למשבר מאוד שחריף. לכן הקבינט חייב לקחת את היוזמה".

"אני חושב שישראל כבר לפני שבועות הייתה צריכה להעתיק את המאמץ צפונה, להגביר את קצת התקיפות על החיזבאללה בקו המגע. למשל לגרש עשרות אלפי שיעים שיצרו לחץ על הממשלה וחיזבאללה בביירות. זה דברים שאפשר היה לעשות כמנופים על חיזבאללה, זה לא נעשה. העובדה שבתוך המציאות האסטרטגית המורכבת הזו, הממשלה, המעט שהיא צריכה לעשות זה לחבק את תושבי הצפון, גם זה לא קורה. זה מחריף את התחושה הקשה", סיכם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully