וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיגוע ברעננה: המחבלים היו תומכי חמאס, וחיפשו באובססיביות את דובר צה"ל בערבית

עודכן לאחרונה: 22.2.2024 / 14:35

כתב אישום הוגש נגד אחמד ומחמוד זידאת, לאחר שתכננו והוציאו לפועל את הפיגוע ברעננה לפני כחודש, שבו נרצחה עדנה בלושטיין. מהאישום עולה כי לשניים אין היתר כניסה לישראל, ועל רקע הזדהותם עם חמאס החליטו לקחת חלק במלחמה ולרצוח ישראלים יהודים

בווידאו: פיגוע דריסה ודקירה: לפחות 19 פצועים במספר זירות בעיר/לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים, רויטרס

פרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד אחמד זידאת (25) ומחמוד זידאת (45) מבני נעים (נפת חברון), לאחר שתכננו והוציאו לפועל פיגוע בעיר רעננה בו נרצחה עדנה בלושטיין וביצעו עוד עשרות ניסיונות רצח.

מכתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז, המונה שלושה אישומים, עולה כי מחמוד הוא דוד של אחמד והשניים גרים ביהודה ושומרון, כשמעולם לא היה להם היתר כניסה, עבודה, לינה או שהייה בישראל או רישיון נהיגה בישראל. למרות זאת, במשך שנים, השניים נהגו לשהות ולהתפרס בישראל במקומות עבודה שונים ובתקופה הרלוונטית, אחמד גם החזיק בתעודת זהות מזויפת של אזרח ישראלי. על רקע הזדהותם של השניים עם החמאס ואהדתם למתקפת הטרור שהתרחשה ב-7 באוקטובר, החליטו לקחת חלק במלחמה נגד ישראל ולגרום למותם של ישראלים יהודים.

פיגוע דריסה ודקירה,רחוב אחוזה רעננה, 15 בינואר 2023. תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים
זירת הפיגוע ברעננה/תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים
שני פצועי ירי לאחר שחייל חשד בפיגוע, רעננה, 14 בנובמבר 2022. תיעוד מבצעי, מד"א
זירת הפיגוע ברעננה/מד"א, תיעוד מבצעי

באוקטובר האחרון, לשניים הייתה תכנית ראשונית לגרום למותם של כמה שיותר חיילם, שוטרים, או אזרחים ישראלים יהודים באזור יהודה ושומרון באמצעות פיגוע ירי, דריסה או דקירה המוני. לשם כך פעלו להשיג נשק מול פעילי חמאס, ובהמשך גם ניסו להשיג רכב, אבל ניסיונותיהם כשלו. לכן הם שהו עם סכין ו/או גרזן בסמוך לביתם והמתינו לכוחות ביטחון כדי לדקור חייל, לחטוף לו את הנשק ולירות בכמה שיותר חיילים וישראלים יהודים נוספים. גם תוכנית זו, כשלה.

בדצמבר האחרון, תכננו תוכנית שנייה לפיה יגרמו למותו של דובר צה"ל בשפה הערבית, סא"ל אביחי אדרעי. לפי תוכנית זו, השניים יסתננו לישראל, כשאחמד יעקוב אחרי דובר צה"ל, ואם לא יצליח לפגוע בו באופן ספונטני, מחמוד יצטרף אליו לביצוע פיגוע יחד. בגלל שאחמד ראה את דובר צה"ל באוגוסט 2022 במסעדה ברעננה, החליט שהוא גר באזור המסעדה, והוסכם בין השניים כי אחמד יחפש אותו באזור זה של העיר.

בהתאם לתוכנית השנייה, ב-6 בדצמבר 2023 אחמד הסתנן לישראל דרך פרצה בגדר הבטחון באזור ג'נין, שכר דירה ברעננה באמצעות תעודת הזהות המזויפת, והחל לעבוד בעסק שטיפת מכוניות ברעננה. כשבוע אחרי, מחמוד הסתנן גם הוא דרך אחד המעברים באזור ירושלים, התגורר ועבד באזור כפר סבא. החל מהרגע שהסתנן לישראל ועד לביצוע הפיגוע, בכל ערב נהג אחמד לחפש את אדרעי באזור המסעדה, אך הוא לא הופיע שם.

סגן אלוף אביחי אדרעי. דובר צה"ל
המחבלים רצו לרצוח אותו. סא"ל אביחי אדרעי/דובר צה"ל

בחודש ינואר 2024, החליטו השניים על תכנית שלישית בה יבצעו פיגוע דריסה ודקירה המוני, וימיתו כמה שיותר אזרחים ישראלים בעיר רעננה. לפי תכנית זו, מחמוד יתחיל לעבוד עם אחמד בעסק וכך תהיה להם גישה לכלי רכב ריקים כשהם מצוידים בסכין או חפץ חד דומה. בנוסף, החליטו להתפצל כדי לגבות כמה שיותר קורבנות בשתי זירות נפרדות במקביל. בהתאם לתוכנית, מחמוד הצטרף לעבוד עם אחמד כשבעל העסק הסכים לערוך לו ניסיון של כמה ימים.

ב15 בינואר בשעות הצהריים, נטל כל אחד מהם רכב שהיה בשטיפה בעסק כשהוא מצויד בחפץ חד והחלו בנסיעה ברעננה. אחמד הבחין בהולך רגל וכשהיה בטוח שהוא ישראלי יהודי האיץ לכיוונו ודרס אותו עם חזית הרכב במהירות ועוצמה כך שהרכב עבר את האי תנועה והתנגש ברכב אחר. בגלל שהרכב נתקע על אי התנועה, אחמד ירד ממנו כשהוא אוחז בסכין הסתער לכיוון רכב אחר, הבריח את הנהגת שנהגה בו ממנו, עבר את אי התנועה והחל בנסיעה נגד כיוון התנועה. כמה מטרים משם הבחין בזוג הולכי רגל צועדים על המדרכה, וכשהיה בטוח שמדובר בישראלים יהודים האיץ לעברם ודרס אותם עם חזית הרכב. כתוצאה מהפגיעה בהם הרכב בו נסע נתקע על המדרכה. אחמד ירד מהרכב וכשהבחין שאחד מהולכי הרגל בו פגע עם הרכב עדיין חי, רכן לעברו ודקר אותו בעוצמה בחזה עד שהסכין נשברה.

פיגוע דריסה ודקירה,רחוב אחוזה רעננה. 15 בינואר 2024. גדעון מרקוביץ', TPS
שוטרים בזירת הפיגוע ברעננה/TPS, גדעון מרקוביץ'

במקביל, מחמוד המשיך בנסיעה וחיפש התקהלות, עד שהבחין בכ-25 ישראלים יהודים בתחנת אוטובוס ובסמוך לה שכללה אוכלוסייה בגילי 9 עד 79. אחמד עלה על המדרכה, האיץ לכיוון ההתקהלות ודרס 18 מתוך 25 אנשים, תוך שהוא מתנגש בתחנת האוטובוס ומנפץ את זכוכית התחנה. כתוצאה מכך רכבו נתקע והוא נמלט מהמקום. בהמשך הגיעו כוחות הצלה שפינו את הפצועים לבית החולים, כשעדנה בלושטיין פצועה באורח אנוש, שניים נוספים באורח קשה. בבית החולים נקבע מותה של עדנה. ישנם פצועים נוספים שהועברו כשהם מורדמים ומונשמים לבית החולים ומצבם נותר קשה. בסמוך לפיגוע השניים נתפסו על ידי המשטרה.

עדנה בלושטיין, בת 79 מרעננה. נרצחה בפיגוע ברעננה, 15 בינואר 2024. באדיבות המשפחה
עדנה בלושטיין. נרצחה בפיגוע ברעננה/באדיבות המשפחה

בבקשת המעצר ציין עו"ד רייס כי "הזדהותם העמוקה של המשיבים עם מעשי טרור המוניים כל כך מזוויעים, אכזריים ורצחניים שבוצעו ב-7 באוקטובר, מבצעיהם, וארגון הטרור שהובילם, ויציאתם לבצע בעצמם פיגוע טרור אכזרי ורצחני (לאחר שלא עלה בידם להוציא לפועל פיגועים קודמים להם קשרו ואותם ניסו לקדם) - הכל בעיצומה ובהקשרה מלחמה המתנהלת - מלמדת על אידיאולוגיה לאומנית קיצונית, להוטה, וחסרת רסן, של איבה כלפי יהודים, שמשמעותה מסוכנות מובהקת מצד המשיבים".

כתב האישום מייחס להם עבירות של רצח בנסיבות מחמירות (תכנון או הליך ממשי של שקילה וגיבוש החלטה להמית ומעשה טרור) בצוותא, מעשה טרור של ניסיון לרצח בצוותא, מעשה טרור של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות בצוותא, פציעה בנסיבות מחמירות בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור, קשירת קשר לפשע של מעשה טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור בצוותא, החזקת סכין שלא כדין בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור, כניסה וישיבה בישראל שלא כחוק, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, התחזות כאדם אחר, נהיגה ללא רישיון, שימוש ברכב בלא רשות בצוותא מתוך מניע גזעני או עוינות כלפי ציבור, חבלה במזיד ברכב בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully