וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גובים מחירים כבדים ומציבים דילמה בפני הכוחות: מה עושים עם אלפי פירי המנהרות בעזה?

עודכן לאחרונה: 13.12.2023 / 8:59

בשלב "טיהור" הרצועה ממנהרות עולה ויכוח מקצועי על האופן שבו נכון לטפל בפירים השונים. קצין בכיר במילואים הסביר שבעוד שיש נוהל מוסדר, הלוחמים פעולים לעיתים מתוך סקרנות ומקדימים את המאוחר. "המומחים צריכים לטפל בנושא"

בווידאו: צה"ל השמיד כ-400 פירי מנהרות/דובר צה"ל

צה"ל עבר לאחרונה לשלב "טיהור" השטח מפירי מנהרות. שלב זה מציב דילמה בפני הכוחות, שכן עולה בו ויכוח מקצועי על האופן לטיפול בפירים שמתגלים. קצין בכיר במילואים הסביר כי קיים מתח בין הרצון והסקרנות להבין מה תפקיד המנהרה שנחשפה לבין הפקודות שקובעות את הדרך לטיפול בהן. "יש רצון לבדוק מה יש בתוך הפיר, לאן הוא מוביל ואם מתחבר למנהרות נוספות באזור שיכולות לשמש את האויב", אמר הבכיר.

לכל העדכונים על המלחמה

לדברי הקצין, המומחים לנושא המנהרות צריכים לטפל בכל פיר שנחשף, בעוד שהכוחות בשטח לעיתים לא פועלים לפי נהלים סדורים. "מהר מאוד, ולא רק על בסיס מודיעין, ניתן להבין במה מדובר", אמר הבכיר. "האם נכון לשלוח כלב להבין אם הפיר ממולכד, האם להוריד רובוט, האם נכון להרוס את הפיר באמצעות חומר נפץ מהקרקע, תקיפה אווירית או פעולה פשוטה של דחפור? תמיד עדיף שמטען יתפוצץ מתחת לכף של דחפור ויגרום נזק ולא יתפוצץ על לוחמים".

"עניין הפירים חייב להילמד עד תום על ידי מפקדי האוגדות, בדגש על כוחות המילואים, ולהוציא פקודה סדורה בנושא לכוחות השטח עם הסבר מפורט כיצד נכון לטפל בהם", המשיך הקצין. "כל פיר לא עומד בפני עצמו, לרוב הוא חלק ממערכת שלמה של תצפיות, מארבים, זירות ממולכדות ועמדות נ"ט, צליפה וכדומה. חייב להקפיד על נוהל סדור ולאכוף ביצוע יסודי".

איתור פירי מנהרות על ידי לוחמי אוגדה 252, נובמבר 2023. דובר צה"ל
לוחמים מול פירי של מנהרה. החודש שעבר/דובר צה"ל

על פי אמ"ן ושב"כ, יש אלפי פירי מנהרות מסוגים שונים לאורך כל רצועת עזה. פיר, לפי הגדרות הצבא, הוא החלק העליון של המנהרה שבא במגע עם פני הקרקע, גם בתוך מבנה. לפירים יש כמה תצורות הנדסיות ושימושים צבאיים:

פיר מנהלתי - מנהרה צרה שבנויה מקורות עץ, בטון, מתכת או שילוב ביניהם ונועדה לחבר ציר הליכה בין מבנים, על מנת לאפשר למחבלים לנוע ממקום למקום בבטחה ולא להיות חשופים לעיני תצפיתנים או כלי טיס של צה"ל.

פיר לוגיסטי - מנהרה שמחברת בין מבנים או אתרי צבא, כדי לשנע אמצעי לחימה, תחמושת, מזון, מים וציוד.

פיר התקפי - שמתחלק לכמה סוגים. הראשון נועד לאפשר באמצעות מכשיר הידראולי הרמה של משגר רב קני לרקטות. השני מאפשר התרוממות מחבלים עם סולם, שליפה של טיל נ"ט ושיגורו. המחבל מקבל את המודיעין על ידי הצצה מהפיר החוצה או בעזרת תצפיתן.

הסוג השלישי הוא פיר בעל פתח ברזל מעוגל, שנע הצידה ולא כלפי מעלה. כך מחבל יכול לעמוד בקצה הפיר, להזיז את המכסה הצידה, ותוך כדי שחולף על פניו כלי רק"מ (רכב קרבי משוריין), להדביק לו מטען חבלה. הסוג הרביעי הוא מה שמכונה "הפיר הקלאסי" - מנהרה ללא מוצא, בעלת פתח יציאה אחד, שבה ממתין מחבל עד לרגע שבו כוחות צה"ל יגיעו, ואז יסתער עליהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully