וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הוועידה הדרמטית בשעות שלפני המתקפה, והאזהרה חודשים לפני: "לא יודעים איך סינוואר יפעל"

עודכן לאחרונה: 4.12.2023 / 23:25

בתכנית "עובדה" חשפו פרטים חדשים מהלילה שלפני מתקפת חמאס, והימים והחודשים קודם לכן - שלא משאירים מקום לספק שחמאס מתכנן מתקפה שלא נראתה עד כה

תיעודים חדשים של מחבלי חמאס באזור המסיבה ברעים/שימוש לפי סעיף 27 א'

פרטים חדשים נחשפו הערב (שני) בתכנית "עובדה" על הלילה שקדם למתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר. בתכנית נחשף שקף ממצגת שהכין ביולי 2022 קמ"ן אוגדת עזה אז, תחת הכותרת "תוכנית הפשיטה הגדולה של חמאס'".

במהלך הלילה שלפני מתקפת הפתע, יצא מייל מאחד הבסיסים בדרום, ובו דיווח על אותות מסוימים שעולים ברחבי הרצועה; באותן שעות נקלטים גם בשב"כ סימנים נוספים שמעידים שמשהו עומד לקרות. סמוך לשעה 1:00 לפנות בוקר רל"ש הרמטכ"ל מקבל עידכון ראשון מהשב"כ, ולאחר מכן מאלוף פיקוד דרום; סמוך לשעה 03:30 הרל"ש מעיר את הרמטכ"ל, שמבקש לזמן שיחת ועידה טלפונית, כדי לעשות הערכת מצב מסודרת.

לקראת השיחה הזאת מכנס ר' אגף המבצעים, האלוף עודד בסיוק, הערכת מצב עם אנשיו, ושם עולים אותם "סימנים מעידים". האלוף בסיוק מציע הסברים אפשריים למתרחש, החל מתרגיל של חמאס, ועד האפשרות שהם נערכים ל"פעולה אסטרטגית נגד ישראל בשעות הקרובות". אבל בסוף הוא קובע שבשלב הזה "אין הסבר מניח את הדעת", למה שקורה ברצועה, ומסכם שאנשי 8200 יעשו מאמץ להעמיק את המידע ככל האפשר.

אהרון חליוה. ראובן קסטרו
היה באילת. חליוה/ראובן קסטרו

כשעה מאוחר יותר מתכנסת אותה התייעצות טלפונית, בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אגף מבצעים ואלוף פיקוד הדרום. הם מקבלים עידכון על הסימנים המעידים שנקלטו, הרמטכ"ל מבקש "לשפר את יכולות האיסוף" אודות האירוע, גם לעדכן מוכנות חיל אוויר, והוא מנחה "לבדוק את מה שעולה (במודיעין), תוך הטלת ספק בהנחה שחמאס לא רוצה מלחמה". לראשונה אולי, הקונספציה נסדקת, אבל לא מספיק כדי לגרום לו להורות על היערכות לאירוע גדול שמתחיל להתגלגל. בתום הדיון ינחה אגף המבצעים להעמיד בכוננות שני זיקים ומסוק קרב אחד.

מי שלא נמצא באף התייעצות בכל השעות האלה הוא ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה. באותו סופ"ש הוא בנופש באילת. הוא מקבל עדכון טלפוני מעוזרו, קצת אחרי השעה 3:00 לפנות בוקר, על הסימנים שמגיעים מעזה. משום מה חליוה לא מכנס הערכת מצב משלו, גם לא משתתף בדיון הטלפוני עם הרמטכ"ל. על פי אחת הטענות - ניסו להשיג אותו כדי שיעלה בשיחה, אבל ראש אמ"ן לא היה זמין בטלפון.

הוא עצמו הסביר לאחר מכן למי ששאל על היעלמותו: "הרי גם אילו הייתי משתתף בהתייעצות עם הרמטכ"ל, זה לא היה משנה דבר: הייתי אומר שככל הנראה מדובר בתרגיל, שהסימנים חלשים, ושנחכה לבוקר. זה לא היה משנה בכלום את התוצאה הסופית".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו
תיעוד מהפלישה לשדרות ב 7.10. תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים
תיעוד מהפלישה בשדרות/תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים

באותה ועידה טלפונית לא היה אף גורם שיציג את המייל של אותה נגדת שדיווחה בקיץ 23' על אימוני חמאס לקראת מתקפה קטלנית, את האזהרה של ראש חטיבת ההפעלה שאין לנו מודיעין אינטימי בקרב מקבלי ההחלטות בחמאס - ואת הדיווחים באוגדת עזה על עלייה חדה באימוני הנוח'בה, ששה ימים לפני הטבח בעוטף. איש לא חיבר את הנקודות.

במצגת שהכין בחודש יולי 2022 קמ"ן אוגדת עזה אז, הוצגה באחד השקפים מפה - שלא נחשפה עד כה. זו, נשאה את הכותרת "תוכנית הפשיטה הגדולה של חמאס"; לפיה, יותר מ-20 פלוגות נוח'בה של מאס ייצאו לפשיטה על יותר מ-15 נקודות במקביל, עם יותר מ-54 צוותי הנדסה שיפרצו עשרות פרצות במכשול.

המסמך כולל גם משפט אחד, שלא משאיר הרבה מקום לספק: "הפשיטה מהווה את האיום החמור ביותר עימו מתמודדים כוחות צה"ל בהגנה".

כשלושה חדשים לפני מתקפת הפתע, מתכנס דיון בפורום סגור אצל ראש חטיבת ההפעלה באמ"ן, תא"ל פ'. זה האיש שמופקד על הפעלת היחידות המיוחדות, שאמורות להביא מודיעין שאחרים לא יודעים להביא. אולם באותו הדיון הוא קבע - "ניסינו, לא הצלחנו, אנחנו לא יודעים לומר כיצד יפעל סינוואר. וראוי שהמפקדים בשטח ייערכו בהתאם".

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר בעצרת בעיר עזה, 14 באפריל 2023. רויטרס
"אנחנו לא יודעים לומר כיצד יפעל - וראוי להיערך בהתאם". סינוואר/רויטרס

סיכום הדיון הדרמטי הזה מונח על שולחנו של ראש אמ"ן, שמנחה להגביר את המאמץ המודיעיני. נדגיש שמבצעים נועזים יוצאים לדרך בדיוק למטרה הזו, אבל העיוורון נמשך, כנראה בכל הרמות. עד כדי כך שב-1 באוקטובר השנה, ששה ימים לפני מתקפת הפתע, באמ"ן המשיכו לדבר על "פוטנציאל רגיעה" ברצועה.

שישה ימים לפני המתקפה, בהערכת מצב שמכנס קמ"ן אוגדת עזה, נמסר דיווח על "עלייה חדה" באימוני כוחות הנוח'בה. בדיון, הוצג מערך האימונים של חמאס: שישה גדודים, שכל אחד מהם עושה אימון או שניים בשבוע.

לפי גורם שבקיא בפרטים - "כל המפה הייתה צבועה באדום". אולם, זה לא הפריע לקמ"ן האוגדה לסכם את הדיון במילים האלה: "במתח בין התמורות הכלכליות לחמאס, לבין המשך הפרות הסדר, נראה כי לפי שעה המצב הולך לכיוון של הסדרה ולרגיעה בהפרות הסדר".

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל ונלחם בימים אלו בארגון הטרור הרצחני חמאס ברצועת עזה. תחקיר מפורט ומעמיק בנושא לבירור הפרטים עד תום ייערך כשהמצב המבצעי יאפשר זאת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully