וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושר בקריאה ראשונה: הבחירות לרשויות המקומיות יידחו בשלושה חודשים

16.10.2023 / 17:52

כפי שפורסם בוואלה!, מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק לדחיית הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות, התשפ"ד 2023. 10 חברי כנסת תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה

עברי לידר מבצע את שירו "זכיתי לאהוב", בהלוויית סרן שגיא גולן, שנפל ביום השני של מלחמת עזה בקרב עם מחבלי החמאס בקיבוץ בארי, כמה ימים לפני שעמד להתחתן עם בן זוגו עומר לצלילי השיר הזה של לידר; בית עלמין קרית שאול, 12 באוקטובר 2023/באדיבות המשפחה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק לדחיית הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות, התשפ"ד 2023. 10 חברי כנסת תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה. על הדרישה לדחות את הבחירות פורסם לראשונה בוואלה!

על רקע מצב המלחמה שבו מצויה מדינת ישראל בימים אלה והקשיים המשמעותיים הנובעים מקיום מערכת בחירות במהלך תקופה זו, מוצע לדחות את מועד הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות בשלושה חודשים, ליום כ' בשבט התשפ"ד (30בינואר 2024).

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "על הקשיים שבקיום בחירות בעת מלחמה, אשר הולמים עד מאוד את המצב הנוכחי במדינה, ראו בג"ץ 360/09 רכס נ' שר הפנים, פס' 18: "בעיתות של מלחמה או מבצע צבאי רב־מימדים עשויים, בתנאים מסוימים, לשמש עילה מוצדקת לדחיית מועד בחירות - בין כלליות ובין מקומיות. קיום מצב חירום, שבו חלק משמעותי מן העם מגוייס לצבא, והחלק האחר בעורף נתון לאימת מתקפות האויב, עלול לגרום למצב שבו יקשה לקיים הליך בחירות דמוקרטי אשר ישיג את עיקרי תכליותיו.

ראשי הרשויות דרשו: דחיית הבחירות לרשויות המקומיות בשלושה חודשים
שר הפנים הודיע כי הבחירות יידחו

שר הבריאות משה ארבל. ראובן קסטרו
קידם את הבקשה. שר הפנים משה ארבל/ראובן קסטרו

בגדר קושי זה, ייתכן מצב שבו הבוחר לא יוכל להגשים במלואה את זכותו לבחור, למשל מן הטעם שהגישה לקלפיות תהא כרוכה בסיכון חיים שבגללו בוחרים רבים יעדיפו שלא להצביע ולא להעמיד את חייהם בסכנה. ייתכן אף מצב שבו המגוייסים לצבא לא יוכלו להגשים הלכה למעשה את זכותם להצביע בשל מעורבותם במבצע הצבאי, ובשל ריחוק מקום הקלפיות שאינו בר־השגה מבחינתם."

נוסף על שיקולים אלה, קיימים קשיים מעשיים וטכניים בנוגע לקיום מערכת בחירות סדורה בעת מלחמה. הרשויות המקומיות נדרשות למקד את פעולתן ולהפנות את כל משאביהן להתמודדות עם מצב המלחמה ועם האתגרים הרבים המונחים לפתחן, ואין ביכולתן להתמודד עם הנדרש לצורך ארגון מערכת הבחירות. גם בפני גורמי המדינה ניצבים קשיים בעניין היכולת הארגונית והמעשית לניהול הבחירות, כאשר הם נדרשים בימים אלה לבצע מכלול פעולות חיוניות במסגרת התמודדות המדינה עם האתגרים העומדים בפניה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully