וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ללא ריכוך: תמו הדיונים בוועדת החוקה על צמצום עילת הסבירות

16.7.2023 / 11:48

חברי ועדת החוקה קיבלו את הנוסח הסופי להצעה, שלא עבר שינויים נוספים משבוע שעבר. המשנה ליועמ"שית התייחס להצעת החוק הסופית: "השינויים מהשבוע שעבר רק מחמירים את הקשיים שהצגנו". גם פרופ' אלבשן מתח ביקורת: "לא ראוי"

בוידאו: השבת ה-28 למחאה: המונים מפגינים ברחבי הארץ/מערכת וואלה!

חברי ועדת החוקה קיבלו היום (ראשון) את הנוסח הסופי של ההצעה לצמצום עילת הסבירות, ללא שינויים מהנוסח החדש שהופץ בשבוע שעבר - כלומר, ללא ריכוך או שינויים נוספים. באופן עקרוני, עדיין ניתן להכניס שינויים בהצעה במהלך ההצבעה בוועדה באמצעות הסתייגויות שיגישו חברי הכנסת.

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עורך הדין גיל לימון, הציג שוב בוועדת החוקה את עמדת הייעוץ המשפטי נגד ההצעה לצמצום עילת הסבירות, והתייחס בין היתר לנוסח הסופי: "השינויים בהצעת החוק רק מחמירים את הקשיים שהצגנו". לימון אמר גם כי "הייעוץ המשפטי יתקשה למלא את תפקידו", אם ההצעה תאושר, ולדבריו, "משמעות התיקון הוא שחרור של הממשלה ושריה לפעול בסבירות בהחלטותיהם ויקשה על בג"ץ להגן על זכויות הפרט".

מוקדם יותר אמר פרופסור יובל אלבשן, שהיה ממובילי "מתווה פרידמן-אלבשן", כי "הנוסח החדש לא ראוי". לדבריו, "נדרשת הבחנה בין החלטות הממשלה במליאתה להחלטות השרים. הצמצום צריך לחול רק על החלק הראשון. יש לקבוע בחוק את חובה לנהוג בסבירות - על מינויי השרים צריכה לחול חובת הסבירות הרחבה".

שמחה רוטמן, דיון ועדת חוקה, 26 במרץ 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן/פלאש 90, יונתן זינדל

בנוסח החדש נכתב במפורש כי עילת הסבירות לא תהיה רלוונטית על "כל החלטה, לרבות מינויים או החלטה להימנע מהפעלת כל סמכות". לכאורה, גם ההצעה המקורית הייתה רלוונטית למינויים, אך בקואליציה החליטו להדגיש זאת במפורש בנוסח החדש.

בנוסף, בנוסח המעודכן הוסרו המילים "כל נבחר ציבור", כך שהסבירות תבוטל בכל מה שקשור בממשלה, בשרים ובראש הממשלה, אך לא מעבר לכך. באופוזיציה טוענים כי השינוי על כך שהסבירות תבוטל על "החלטה להימנע מהפעלת כל סמכות" נועד בין היתר להתמודד עם אפשרות של פנייה לבג"ץ נגד אי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, כפי שהזהיר ראש האופוזיציה יאיר לפיד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully