וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי התרגיל הקואליציוני שנכשל: הכנסת תבחר נציג שני לוועדה לבחירת שופטים

11.7.2023 / 23:22

כחודש לאחר שקארין אלהרר נבחרה כנציגת האופוזיציה והסירוב של טלי גוטליב מהליכוד להסיר מועמדותה, הכנסת תבחר היום בחשאי את הנציג השני שצפוי להיות ח"כ קרויזר מעוצמה יהודית. במקביל, ועדת החוקה תמשיך בדיון על עילת הסבירות לקריאה שנייה ושלישית

בווידאו: נתניהו עולה במדרגות לאחר החלטת הליכוד להצביע\ נגד כל המועמדים לוועדה למינוי שופטים/רוני כנפו

חודש לאחר תרגיל הקואליציה שנכשל - בכנסת יקיימו היום בחירות מחדש לנציג השני בוועדה למינוי שופטים. אם לא יהיו הפתעות, ח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית ייבחר לתפקיד אך לבחירתו אין כמעט רלוונטיות לאור הצהרתיו של שר המשפטים יריב לוין כי אין בכוונתו לכנס את הוועדה בהרכבה הנוכחי. במקביל, ועדת החוקה ממשיכה לדון בהכנת ההצעה לצמצום עילת הסבירות לקריאה שניה ושלישית.

רשימת חברי הכנסת שהגישו את מועמדותם לשמש כנציג הנוסף של הכנסת בוועדה לבחירת שופטים הם עידן רול ורון כץ מיש עתיד, משה סולומון מהציונות הדתית ויצחק קרויזר מעוצמה יהודית. רשימת המועמדים ננעלה ברביעי האחרון, והיום צפוי יו"ר הכנסת אמיר אוחנה להכריז על ההצבעה במליאה. מלבד נציג הוועדה למינוי שופטים, ייבחר גם נציג נוסף לוועדה לבחירת דיינים.

הצבעה על הועדה לבחירת שופטים בכנסת 14 ביוני 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
ההצבעה הקודמת בכנסת על הוועדה לבחירת שופטים, 14 ביוני 2023/פלאש 90, יונתן זינדל

באופוזיציה החליטו להעמיד מועמדים מטעמם בבחירות החוזרות. זאת, למרות שח"כ קארין אלהרר כבר נבחרה כנציגת האופוזיציה בחודש שעבר, והבחירות החוזרות אמורות להיות רק על נציג הקואליציה. ולמרות זאת, כדי למנוע אפשרות של תרגיל נוסף של הקואליציה שיביא לדחיית נוספת של הבחירות, ראש האופוזיציה יאיר לפיד החליט עם יתר סיעות האופוזיציה להגיש מועמדות מטעמן.

לפי גורמים באופוזיציה, מטרת ההתמודדות היא "הפקת לקחים ולהבטיח שנתניהו לא יוכל לדחות את הבחירות בעוד 30 יום, לאפשר בחירה של נציג כלשהו לוועדה לבחירה שופטים - ובעצם לוודא את הקמתה". בחודש שעבר, בסיבוב בראשון של הבחירות לוועדה, הקואליציה החליטה לנסות לדחות אותן ברגע האחרון, באמצעות תרגיל פרלמנטרי מסובך שכשל. בקואליציה מצאו סעיף בתקנון הכנסת שקובע שבמצב של מספר מועמדים שזהה למספר הנציגים שעל הכנסת לבחור - יש לעבור למתכונת של הצבעה בעד ונגד, ואם מספר הקולות בעד לא עולה על מספר הקולות נגד - יש לקיים בחירות חוזרות תוך חודש.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל
יצחק קרויזר, מגיע לכינוס ראשי המפלגות,הכנסת, ירושלים. 14 ביוני 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
צפוי להיבחר, ח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית/פלאש 90, יונתן זינדל

בהמשך לכך, הורו בקואליציה לכל הנציגים שהגישו מועמדות למשוך אותה, מלבד ח"כ טלי גוטליב שסירבה להוראה, והתמודדה לצד אלהרר שהיתה המועמדת המוסכמת של האופוזיציה. התוכנית היתה שהרוב הקואליציוני יגבר על קולות האופוזיציה ויביא לדחייה כוללת של הבחירות לוועדה, אך בבחירות החשאיות היה מי שהפר את המשמעת הקואליציונית והצביע בעד אלהרר, בעוד עבור גוטליב היו אכן יותר קולות נגד. בסופו של דבר, אלהרר אכן נבחרה, אך ללא נציג קואליציה. בהתאם לתקנון הכנסת, בחירות חוזרות נקבעו כעבור חודש והן כאמור, עתידות להתקיים היום.

ח"כ קרויזר שאמור להיבחר הוא חבר כנסת נורווגי שנכנס במקום אחד השרים במפלגתו שהתפטר מהכנסת. אם בהמשך הקדנציה השר ירצה לשוב לכנסת - נציגותו בוועדה תהפוך ללא רלוונטית ובמצב כזה יתקיימו בחירות מחדש.

בקואליציה אומרים כי אין לכך רלוונטיות לאור הצהרותיו של השר לוין כי אין בכוונתו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בקרוב, למרות המחסור בשופטים. לוין טוען כי ההרכב הנוכחי של הוועדה "לא תקין במדינה דמוקרטית" ומפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו להביא להצבעה את שינוי הרכב הוועדה בהקדם, ייתכן כבר בחודש הראשון של כנס החורף הבא של הכנסת. עם זאת, עם בחירת נציגי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים עשויות להיות מוגשות עתירות לבג"ץ בדרישה שלוין יכנס אותה בהרכב הנוכחי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully