וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תיקי האלפים: אחרי המלצת השופטים לשקול את רכיב השוחד - כיצד יראה תיק 4000?

24.6.2023 / 22:25

וואלה! עושה סדר ומסבירה מהן ההשלכות של השיחה הסגורה של השופטים עם הצדדים השונים בתיק 4000, הקובעת שיהיה קשה להוכיח את רכיב השוחד בתיק, וכיצד תקרין אמירה זו על שאר התיקים המתנהלים נגד ראש הממשלה

מפגינים מחוץ לביתו של בנימין נתניהו בקיסריה. 3 ביוני 2023/שלומר גבאי

כפי שדווח בסוף השבוע האחרון בחדשות 13, שופטי ההרכב במשפט נתניהו, רבקה פרידמן פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם נפגשו בשיחה מחוץ לפרוטוקול עם הצדדים השונים שמייצגים בתיק 4000. בפגישה נכחו יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד בעז בן צור שמייצג את רה"מ בנימין נתניהו ועו"ד ז'ק חן שמייצג את בני הזוג איריס ושאול אלוביץ'.

מקור שהיה נוכח בשיחה אמר לוואלה כי בשיחה אמרו השופטים לתירוש כי הפרקליטות תתקשה להוכיח את רכיב השוחד בתיק 4000 וזאת לאחר שנשמעו מרבית עדי התביעה בתיק ולכן הם ביקשו ממנה לשקול למשוך את סעיף האישום בשוחד בתיק.

רה"מ בנימין נתניהו, ישיבת ממשלה, 18 ביוני 2023. עמית שאבי, אתר רשמי
רמז עבה לצדדים להגיע להסדר טיעון. בנימין נתניהו/אתר רשמי, עמית שאבי

השיחה של השופטים ערב מתן עדותו של מילצ'ן מהווה רמז עבה לשני הצדדים להגיע להסדר טיעון. בעוד הפרקליטות לא תצליח ככל הנראה להוכיח את עבירת השוחד בתיק 4000, עדותו של מילצ'ן עשויה לסייע בהוכחת מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 - דבר העשוי לשמש כזרז להגיע להסדר טיעון בין הצדדים.

מנגד, היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, כן מאמינה בתיק והיא מעוניינת לנהל אותו עד תומו ועד להכרעה בבית המשפט אך ייתכן שהיא לוקחת הימור גבוה למדי שכן במענה לכתב האישום גם אלוביץ' טען שהוא לא היה מודע לכך שהוא נותן שוחד אלא שהוא פעל בהתאמה להשקפת עולמו הפוליטית. במידה שהשופטים יקבלו את עמדתו והאישום נגדו ימחק, הדבר עשוי להשאיר את היועצת המשפטית לממשלה בפרשת ההגנה רק עם נתניהו ובלי אלוביץ', ובמצב כזה היא תתקשה לבנות תזה שבה היא תוכל לסתור באופן שלם את דבריו של נתניהו על דוכן העדים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
ביבי נתניהו וארנון מילצ'ן. GettyImages
עדותו של ארנון מילצ'ן תתחיל בראשון הקרוב. נתניהו ומילצ'ן/GettyImages

מה המשמעות של הודעת השופטים לפרקליטות לגבי סעיף השוחד?

התשובה לכך היא שבמידה שסעיף השוחד ימחק מהאישום ע"י הפרקליטות, ייפתחו שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה היא שנתניהו יזוכה מהאישום לקבלת שוחד, אך אלוביץ' יישאר עם האישום לקבלת שוחד. זאת משום שהשופטים הבהירו לפרקליטות שהם מתקשים להוכיח את המודעות של נתניהו לקבלת השוחד. עם זאת, בשל קשיים ראייתיים נוספים בתיק, ייתכן שגם האישום למתן שוחד שמיוחס לאלוביץ' יבוטל גם הוא.

עד המדינה פילבר, מוסר את עדותו האחרונה במסגרת תיק 4000. אולבייה פיטוסי, פלאש 90
עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר/פלאש 90, אולבייה פיטוסי

אז איזה אישום כן יישאר בתיק 4000?

במידה וסעיפי השוחד יימחקו, יוותר על כנו האישום של מרמה והפרת אמונים. האישום הזה הוא רלוונטי לנתניהו בלבד, שכן מדובר בעבירה שחלה על עובדי ונבחרי ציבור בלבד, ואלוביץ' הוא איש עסקים פרטי. לכל המקלים בעבירה זו, מדובר בעבירה חמורה שעונש מאסר בצידה.

שאול אלוביץ' בתום הדיון בעניינו בפרשת בזק 20 ביולי 2022. אבשלום ששוני, פלאש 90
סעיף המרמרה והפרת האמונים לא חל עליו. שאול אלוביץ'/פלאש 90, אבשלום ששוני

האם האמירה של השופטים מקרינה על שאר סעיפי האישום?

כרגע השופטים תחמו את השיחה שלהם אך ורק לקשיים הראייתיים שבהם נתקלה הפרקליטות בתיק 4000. השופטים לא שוחחו על שאר התיקים עם הצדדים השונים בתיק. עם זאת יש לציין כי התזה של תיק 1000 - תיק המתנות שונה משאר התיקים אך התזה של תיק 2000, התיק שבו מעורב המו"ל של ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס כן מזכירה את תיק 4000, וייתכן שאמירת השופטים תקרין גם עליו בהמשך.
מכל מקום, עדותו של ארנון מילצ'ן תתחיל בראשון הקרוב, ואז נדע יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully