וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקמת חיל המודיעין וטייסת הקרב הראשונה: מסמכי צה"ל חדשים נחשפים

עודכן לאחרונה: 31.5.2023 / 7:15

במסמך הקמת חיל המודיעין, נכתב כי מטרות החיל לאסוף ידיעות על האויב, לעבדן ולהעבירן למפקדים, לשתף פעולה עם גופי מודיעין אחרים ולמנוע מהאויב קבלת מידע על צה"ל. עוד נחשפו פקודות הקמת הטייסת וטייסת הקרב הראשונות. הרמטכ"ל: נמשיך להקדיש את כל כוחנו להגנת המולדת

בווידאו: סדרת נגמשי איתן ראשונה לצה"ל/דובר צה"ל

צבא ההגנה לישראל חוגג היום (רביעי) 75 שנים להקמתו. לאחר שב-26 במאי 1948, חתם ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון על הפקודה להקמת צה"ל - ב-31 במאי 1948 הוא הוקם רישמית. לכבוד החגיגות, פורסמו לראשונה מסמכים מהקמת הטייסת וטייסת הקרב הראשונות בחיל האוויר ומפקודת הקמת חיל המודיעין.

במסמך הקמת חיל המודיעין, שסיווגו היה "סודי ביותר", מופיעות המשימות לשמן הוא הוקם, בהן "להקים ולקיים מנגנון אשר יאסוף וילקט ידיעות על האויב, לעבד את הידיעות ולמצות אותן ולשתף פעולה ולהחליף ידיעות עם שרותי המודיעין שאינם בצבא". עוד נכתב כי מטרת נוספות של החיל החדש יהיו "להעביר את הידיעות במהירות הדרושה לכל המפקדים אשר להם נוגע הדבר, ולמנוע הסתננות לאויב של ידיעות על כוחותינו".

חגיגות 75 שנה להקמת צה"ל- פקודת להקמת חיל המודיעין. דובר צה"ל, אתר רשמי
מסמך פקודת הקמת שירות המודיעין בצה"ל/אתר רשמי, דובר צה"ל
חגיגות 75 שנה להקמת צה"ל. דובר צה"ל, אתר רשמי
תמונות מארכיון צה"ל שהופצו לכבוד חגיגות ה-75/אתר רשמי, דובר צה"ל
חגיגות 75 שנה להקמת צה"ל. דובר צה"ל, אתר רשמי
תמונות מארכיון צה"ל שהופצו לכבוד חגיגות ה-75/אתר רשמי, דובר צה"ל

במכתב ששלח ראש חיל המודיעין החדש למפקד אגף המבצעים, בנוגע לרכישת ציוד חדש עבור החיל החדש נכתב כי "יש צורך דחוף ברכישת ציוד מיוחד עבור השרות הזה ואין להשיגו בארץ". לאחר מכן, ראש החיל מפרט את הציוד הנדרש, הכולל "מכשירי האזנה למיניהם".

צה"ל פרסם גם את פקודות הקמת הטייסת הראשונה, "טייסת 100" וטייסת הקרב הראשונה, "טייסת 101". טייסת הקרב הראשונה לקחה חלק גם בתקיפת הצבא המצרי סמוך לגשר "עד הלום" במלחמת העצמאות.

חגיגות 75 שנה להקמת צה"ל- פקודת להקמת הטייסת הראשונה. דובר צה"ל, אתר רשמי
מסמך הקמת הטייסת הראשונה של צה"ל/אתר רשמי, דובר צה"ל
חגיגות 75 שנה- תמונות ארכיון מהשנים הראשונות להקמת צה"ל. דובר צה"ל, אתר רשמי
הקמת הטייסת הראשונה בצה"ל/אתר רשמי, דובר צה"ל
חגיגות 75 שנה- תמונות ארכיון מהשנים הראשונות להקמת צה"ל. דובר צה"ל, אתר רשמי
ימי הקמת הטייסת הראשונה בצה"ל/אתר רשמי, דובר צה"ל
פסל דוד בן גוריון הוצת בתל אביב, 16 בספטמבר 2023. ללא, אתר רשמי
ימי הקמת הטייסת הראשונה בצה"ל/אתר רשמי, ללא

באגרת שהפיץ הרמטכ"ל הרצי הלוי לחיילי צה"ל, כתב כי "צבא ההגנה לישראל קם בראש ובראשונה כצבא לוחם, ובה בעת הוא נועד לשמש גם מסגרת חברתית מלכדת ומאחדת. עקרונות היסוד של הקמתו שרירים וקיימים בו עד היום: צבא העם, שבו מקום לכל גבר ואישה מכל חלקי העם, החייבים בגיוס חובה שוויוני שממנו צומחת המנהיגות הצבאית".

הלוי הוסיף כי "בכל יום ניצבים אויבינו מוכנים לפגוע בנו. עליונותו של צה"ל בזירות הקרובות והרחוקות נשמרת הודות לכושר הלמידה הגבוה שלו, להשתנותו המתמדת וליכולתו להתאים את עצמו לאתגרים המשתנים". את האגרת חתם בהבטחה: "נמשיך ונקיים את ההבטחה להקדיש את כל כוחנו להגנת המולדת וחירות ישראל ולשמירה על ביטחון המדינה ואזרחיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully