וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בליכוד מעריכים: אם גלנט יפוטר - נתניהו יציע לדיכטר את תיק הביטחון

עודכן לאחרונה: 26.3.2023 / 12:18

השר דיכטר הבהיר כי יצביע בעד המהפכה המשפטית, והצטרף לח"כים ביטן ודלל שקראו לעצירת החקיקה אך הבהירו כי יפעלו על פי עמדת סיעת הליכוד שהצביעה בעד המהפכה. אדלשטיין מצדו הבהיר כי הוא מתנגד להעלאת הרפורמה להצבעה לפני שיתברר אם יש לה תמיכה רחבה

בווידאו: גלנט קרא לעצירת החקיקה: "ישנה סכנה מידית לביטחון המדינה"/צילום: דוברות משרד הביטחון

השר אבי דיכטר הבהיר כי הוא יצביע בעד המהפכה המשפטית, למרות קריאתו לדחות את החקיקה לאחרי יום העצמאות. בכך, הצטרף לחברי הכנסת דוד ביטן ואלי דלל שקראו לעצירת החקיקה, אך הבהירו כי יפעלו על פי עמדת סיעת הליכוד שהצביעה בעד המהפכה בשבוע שעבר.

"ביטחון המדינה ואחדות העם נמצאים תמיד לנגד עיניי. מודע היטב לחששות שבציבור, אך למען הסר ספק, עמדתי עודנה בעינה, הרפורמה במערכת המשפט הכרחית, והיא תבוצע", מסר דיכטר. "הצבעתי בישיבת הסיעה בעד החוק ביחד עם חבריי וכך גם אצביע בכנסת. אני מתואם בנושא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין. חבריי בליכוד יודעים היטב, לא אתן ידי להחלפת שלטון הליכוד".

כעת, החשש בליכוד מהתנגדות או היעדרות מההצבעות על הרפורמה מתמקד בשר הביטחון יואב גלנט וח"כ יולי אדלשטיין. שרים וח"כים בליכוד קוראים לגלנט להתפטר מתפקידו בעקבות יציאתו נגד המהפכה המשפטית, וגורמים במפלגה מעריכים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל את פיטוריו, ועשוי להציע לדיכטר להתמנת לתפקיד שר הביטחון במקומו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון, כנסת, ירושלים 19 בנובמבר 2018. ראובן קסטרו
נתניהו ודיכטר/ראובן קסטרו

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אדלשטיין התייחס הבוקר לאפשרות שייעדר מההצבעה הקרובה על חוקי המהפכה המשפטית. "לא הייתי בהצבעה בקריאה הראשונה וזה לא במקרה", הבהיר בריאיון לגל"צ. "מקווה שהשכל הישר של כולם ייגבר. אנחנו לא רוצים לקבור את הרפורמה", הדגיש והוסיף כי להעלות את הרפורמה להצבעה לפני שברור אם יש לזה תמיכה - "זו הרפתקה שלא כדאי להיכנס אליה".

אדלשטיין התוודה כי בליכוד ובקואליציה עשו כמה טעויות בהנגשת המהפכה המשפטית לציבור, מה שלדבריו, מצריך חישוב מסלול מחדש ותחילת הליך הידברות. בהמשך הריאיון, אדלשטיין התייחס למתקפה נגד הח"כים שקראו לעצירה החקיקה, וטען כי "אף אחד לא סיים את הדרך שלו במפלגה. הליכוד תמיד היה המקום שבו אפשר להביע יותר מדעה אחת".

עוד בוואלה!

גלנט קרא לעצירת החקיקה: "ישנה סכנה מידית לביטחון המדינה"

לכתבה המלאה
יולי אדלשטיין, השבעת הממשלה, 29 בדצמבר 2023. ראובן קסטרו
הצבעה מוטל בספק, יולי אדלשטיין/ראובן קסטרו

מצידו, ח"כ דוד ביטן התייחס אתמול גם הוא להצהרתו של שר הביטחון גלנט לתקשורת ואמר: "כפי שאמרתי כבר לפני מספר שבועות, צריך לעצור את החקיקה ולהיכנס להידברות מיידית ולהגעה להסכמות רחבות. מחזק את דבריו של חברי שר הביטחון".

כדי להעביר את החוק יש צורך ב-61 חברי כנסת, משום שמדובר בחוק יסוד. בשלב זה, היחידים שהצבעתם מוטלת בספק הם רק דיכטר, אדלשטיין וגלנט, משום שדלל וביטן אמרו שהם יישמעו למשמעת הסיעתית ויצביעו בעד, גם אם לא תיעצר החקיקה.

יו"ר הקואליציה אופיר כץ אמר הערב בראיון לערוץ 14: "מי שלא יצביע בעד הרפורמה השבוע, סיים את דרכו הפוליטית בליכוד".

שר התקשורת שלמה קרעי אמר בתגובה להצהרתו של גלנט: "אני מבקש סליחה ממצביעי הליכוד על שר הבטחון שלנו שנכנע תחת לחץ השמאל. מדינת ישראל נמצאת בצומת היסטורי בין דמוקרטיה לדיקטטורה ושר הבטחון שלה בוחר בדיקטטורה ונותן רוח גבית לסרבנות ולהפיכה צבאית. לא מבטלים את הכרעת העם בשביל ליטוף מהתקשורת והאליטה. זה לא דמוקרטי. אסור לאפשר זאת".

ח"כ טלי גוטליב (ליכוד) אמרה בתגובה להצהרת גלנט: "מה נדמה לך שר הבטחון? שיתנו לך אי פעם לשנות את מבנה הוועדה למינוי שופטים? שיתנו לך אי פעם לפרק את משחקי הכח בין נציגי לשכת עורכי הדין לשופטי העליון בוועדה? לא יתנו לך לא מחר ולא מחרתיים. אז מה זו הרפיסות והכניעה הזו? כנראה האיתרוג והליטוף של השמאל מענגים יותר ממה שניתן לדמיין".

ח"כ דוד ביטן. יור ועדת הכלכלה. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
מחזק את דברי שר הביטחון. ח"כ דוד ביטן/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר בעקבות הצהרת גלנט כי הוא "קורא לראש הממשלה לפטר את גלנט שנכנס למשרד הביטחון בקולות של הימין אבל נכנע ללחץ של אלה שאיימו בסרבנות ומנסה לשים מעצור לרפורמה החשובה. הוא גם מנהל בפועל מדיניות "הכלה" וחוסר תגובה בעזה וביו"ש וגם במדיניות זאת הוא מפנה עורף לבוחרי הימין שרוצים ממשלת ימין מלא מלא אם ברפורמה המשפטית ואם בהחזרת הביטחון האישי והמשילות לישראל".

מנגד רבים ממתנגדי המהפכה המשפטית פרסמו הצהרות תמיכה בדברי גלנט. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מברך את שר הביטחון גלנט על קריאתו לעצירת החקיקה ומצפה משאר חבריו בליכוד להצטרף ולעצור את הטירוף. הגיע הזמן שהממשלה תשים את אזרחי ישראל בראש סדר העדיפויות ותפעל לשמור על הביטחון, הכלכלה ועל מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית וליברלית".

הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גדי איזנקוט אמר כי הוא "מברך את שר הביטחון על עמדה אמיצה ונכונה לבטחון הלאומי והעתיד המשותף במדינה, ומצפה ממי שמדינת ישראל חשובה לו- להצטרף אליו".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר כי הוא "מחזק את ידיו של שר הביטחון יואב גלנט ותומך בקריאתו לעצירת החקיקה. ביטחון עם ישראל ושלמות החברה הם מעל לכל. ערב החגים והימים הלאומיים, על כל הצדדים לגלות אחריות ומנהיגות. אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו: זוהי העת לעצור ולחבר את העם! שבו ודברו - כי אין לנו ארץ אחרת".

גדי איזנקוט. יונתן זינדל, פלאש 90
קורא להצטרף לגלנט. גדי איזנקוט/פלאש 90, יונתן זינדל

ח"כ גדעון סער אמר בהפגנת העם בבאר שבע: "אני רוצה להודות לפטריוט ישראלי, גיבור ישראל שר הביטחון יואב גלנט שמקיים את ההתחייבות הבסיסית שלו לשמור על ביטחון ישראל. כי לעצור את החקיקה זה ביטחון ישראל".

חבר הכנסת חילי טרופר מהמחנה הממלכתי אמר: "שר הביטחון גלנט, ראש השב"כ לשעבר וחבר הקבינט דיכטר ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אדלשטיין, כולם מבכירי הליכוד, מזהירים הערב מפני פגיעה בחיים של כולנו.
נראה לי שכל מי שאוהב את ישראל ודואג לבטחונה וללכידותה - אנשי ימין, מרכז ושמאל, מבינים הערב שהדבר האחראי והנכון הוא לעצור את המהפכה המשפטית. זה הזמן לעצור ולהיכנס להידברות במטרה להגיע להסכמות רחבות. זו תהיה האחריות של כולנו להרגיע את הלהבות מכל הצדדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully