וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועמ"שית סגרה את התיק נגד ראש המוסד לשעבר יוסי כהן

עודכן לאחרונה: 15.3.2023 / 15:15

המשטרה ביצעה בדיקה מקדימה בעניינו של כהן בנוגע לכספים שקיבל מאיש העסקים ג'יימס פאקר לחתונת בתו. הבדיקה העלתה כי יועמ"ש המוסד נתן אישור לקבל את הכספים. ההחלטה התקבלה בהמלצת פרקליט המדינה וראש אגף החקירות

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הורתה היום (רביעי) על סיום הבדיקה המשטרתית המקדימה בעניינו של ראש המוסד לשעבר, יוסי כהן, בעניין כספים שקיבל מאיש העסקים ג'יימס פאקר לחתונת בתו בקיץ 2016. זאת, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה וראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל. בכך נסגר התיק נגד כהן.

ההחלטה התקבלה בהתבסס על ממצאי הבדיקה המקדימה, שנפתחה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה הקודם, אביחי מנדלבליט, והועמקה בהוראת היועצת המשפטית לממשלה בהרב-מיארה. מהבדיקה עלה, בין היתר, כי היועץ המשפטי של המוסד דאז נתן אישור לקבלת הכספים.

כן עלה שהעבירה שעשויה הייתה להיות רלוונטית בנסיבות העניין ולהצדיק את המשך הבירור במישור הפלילי היא הפרת אמונים של עובד ציבור. אולם, זו התיישנה בקיץ 2021, בסמוך למועד שבו הגיע המידע הרלוונטי לרשויות אכיפת החוק, וטרם החלה הבדיקה המקדימה בעניין.

ראש המוסד יוסי כהן, 24 במאי 2021. עמוס בן גרשום, Neta, לשכת העיתונות הממשלתית
ראש המוסד לשעבר יוסי כהן/לשכת העיתונות הממשלתית, עמוס בן גרשום, Neta

לפני כשנתיים פורסם כי לפני שבע שנים קיבל כהן מפאקר 20 אלף דולר במזומן כמתנה לחתונת בתו. בתגובה מהמוסד נמסר אז דרך משרד ראש הממשלה שכהן דיווח על המתנה כנדרש ליועץ המשפטי לארגון, שהתיר לו לקבל אותה. לפני כשנה פרסם כתב "הארץ" גידי וייץ כי כהן השיב לפאקר את הכסף שקיבל ממנו בעת שהיה בתפקיד.

ביוני 2021 התראיין כהן לתוכנית עובדה, בה הוא נשאל על קבלת טובות הנאה במהלך תפקידו כראש המוסד. כהן נשאל בין השאר אודות מתנה שקיבל לחתונת בתו, וכן על תרומה שניתנה לבית הכנסת שבו הוא מתפלל הסמוך לביתו, על ידי איש העסקים רמי אונגר באמצעות חברה מפנמה. בתשובה לשאלות של אילנה דיין על קבלת טובות ההנאה, השיב כהן הדברים אושרו על ידי יועמ"ש המוסד, ואמר כי הוא מתכוון להחזיר לפאקר את מתנת החתונה.

בעקבות הראיון פנתה עמותת 'הצלחה' ליועמ"ש המוסד וליועמ"ש הממשלה כדי לברר האם אכן קבלת טובות ההנאה אושרו על ידי הייעוץ המשפטי ומתי. שני אירועים אלו התרחשו בעודו מכהן בתפקידו כראש המוסד והם מעלים לכאורה שאלות כבדות של תקינות, מניעות וחשש להפרת הדין", נכתב בפניה. עוד ביקשו לברר בעמותת הצלחה האם היו מקרים נוספים בהם התעורר חשש לניגוד עניינים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully