וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לא להתערבות פוליטית": עשרות סופרים בעצומה נגד תיקון חוק הספרייה הלאומית

עודכן לאחרונה: 3.3.2023 / 9:46

עשרות אנשי תרבות פרסמו גילוי דעת נגד תיקון החוק, שאושר אמש במסגרת חוק ההסדרים - וצפוי לאפשר לשר החינוך לשלוט בהנהלתה. "מתנגדים בתוקף לכל התערבות פוליטית, אם היוזמה תאושר לא ניתן יד לפעילות הספרייה"

עשרות סופרים ומשוררים פרסמו היום (שבת) גילוי דעת נגד כוונת הממשלה לתיקון חוק הספריה הלאומית - הצפוי לאפשר לשר החינוך לשלוט בהנהלתה. זאת, בהמשך לאישורו של החוק אתמול במסגרת חוק ההסדרים.

"אנו מתנגדים בכל תוקף לכל התערבות פוליטית בבחירת ההנהלה של הספריה הלאומית - ודורשים את המשך תפקודה העצמאי והמקצועי", נמסר מטעם הסופרים, ביניהם דוד גרוסמן, חיים באר ואלי עמיר. "אם היוזמה להכפפת הספריה הלאומית לגורמים פוליטיים תצא לפועל, לא נפקיד בה את הארכיונים שלנו, נסרב לאשר למולים להעביר אליה עותקים מספרינו כפי שדורש מאיתנו החוק ולא ניתן יד לכל פעילות שלה", הוסיפו.

"כמו כן, אנו מתנגדים לכל השתלטות פוליטית על תאגיד השידור הציבורי בכלל ולכוונה לסגור את תחנות
התרבות ברדיו התאגיד בפרט, ולכל חקיקה שתסרס את מערכת המשפט ותפגע ביסודות הדמוקרטיים של
מדינת ישראל", הוסיפו בהתייחסות לסוגיה נוספת.

הספרייה הלאומית. ויקיפדיה, אתר רשמי
"מתנגדים בתוקף להתערבות פוליטית"/אתר רשמי, ויקיפדיה

דברי חולין שנכנסים בבוטות אל תוך סידור של קודש

גם הזמר והשחקן יהורם גאון הביע את התנגדותו להצעת החוק. "בחכמה רבה החליטה הכנסת על המוסד המיוחד הזה שיהיה בן מעמד עצמאי", כתב הבוקר בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו. "היום מפעיל משרד החינוך לחץ על משרד האוצר כדי לשנות את החוק ולהכניס סעיף לפיו מי שיחליט על המינויים יהיה שר החינוך עצמו, וזה נשמע לי כדברי חולין שנכנסים בבוטות אל תוך סידור של קודש. סוד כוחה של ה'ספריה הלאומית' ששום שלטון לא נגע בו מעולם. היא מוסד עצמאי ששייך לכולם, ללא הבדלי השקפה, וכדי שהספרייה תישאר לאומית - אל למדינה להתערב בניהולה. פגיעה באמון הציבור, כמו הכפפתו למגמות פוליטיות, תסכן את המשך הפקדת האוצרות הלאומיים".

הצעת החוק אושרה אתמול במסגרת חוק ההסדרים, לאחר שעלתה על ידי שר החינוך יואב קיש. התיקון צפוי לאפשר לשר לשלוט במינויים לדירקטוריון הספריה, וכן להגביר את "השקיפות והפיקוח הציבורי" על המוסד הלאומי. זאת, ישנה את מעמדה העצמאי של הספרייה הנשמר בסטטוס קוו מזה שנים, והשר יהיה ראשי אף להדיח את רקטור הספריה, פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן - שנחשב לאחד הגורמים השנואים בליכוד בעקבות חקירות ומשפט נתניהו.

הממשלה אישרה את ההצעה על אף התנגדות הייעוץ המשפטי לממשלה, שהודיע כי ההצעה לא תוכל להיכלל בחוק ההסדרים מאחר והיא לא עברה את ההליך המקצועי והמשפטי המתאים, הוגשה ללא עבודת מטה ומעוררת שאלות כבדות משקל על עצמאות הספרייה הלאומית.

עוד בוואלה!

"איום ממשי על אוצר העם": האם השינוי בחוק הספריה הלאומית יחרוץ את גורלה?

לכתבה המלאה
דוד גרוסמן בהפגנה נגד ההפיכה המשפטית, קפלן, תל אביב, 21 בינואר 2023. ללא, צילום מסך
"אם היוזמה תצא לפועל, לא נפקיד בספרייה את הארכיונים שלנו". גרוסמן בהפגנה נגד המהפכה המשפטית/צילום מסך, ללא

"הדרישה לשינוי החוק הייחודי לספרייה הלאומית, שנשמר בסטטוס-קוו כבר כשני עשורים, הינה איום ממשי על המשך קיומו של אוצר העם היהודי לדורותיו", טען יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית סלי מרידור. "האוצר הגדול ביותר של הספרייה הלאומית הוא אמון הציבור שבזכותו מפקידים אנשים פרטיים את יצירותיהם ואוספיהם לטובת הציבור כולו ולתועלת הדורות הבאים. פגיעה בו תסכן את המשך הפקדת האוצרות הלאומיים. בימים אלה, של פילוג וסכנה תדמיתית למדינת ישראל, תמוהה הכוונה לפגוע בקונצנזוס כל כך חשוב תוך פגיעה קשה בנכס לאומי של כלל הציבור", הוסיף.

בספרייה הדגישו כי השינוי יגרום לנזק בלתי הפיך במעמדה של הספרייה, וכן לפגיעה בתרומות הפרטיות החיוניות להמשך תפקודה - שעמדו בשנים האחרונות על סך של כמיליארד שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully