וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התנגדות להחלטה להפריט את הטיפול בגברים אלימים: "לא מתקנים עוולה אחת באחרת"

עודכן לאחרונה: 8.2.2023 / 21:40

המתנגדים להחלטה של משרד הרווחה, שנחשפה בוואלה, טוענים שהמדינה לא תקצבה את השירות דיו, ולכן מבקשת להעביר אותו לידי עמותות, אך מכיוון שמדובר בטיפול בכפייה לא נכון לפעול כך. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה תבעה מנציגי המשרד לאשר תקציב לטיפול ע"י עובדי מדינה

מאות צועדים ביום המאבק לאלימות נגד נשים: "זה לא שינוי כשנשים כאן נרצחות"/צילום: ניב אהרונסון, עריכה: אביעד בללי

כפי שפורסם בוואלה, משרד הרווחה הודיע היום (רביעי) בוועדה לקידום מעמד האישה על הפניית גברים אלימים לטיפול במוסדות ללא כוונת רווח ועמותות, ולא באמצעות עובדי מדינה - כמו שהוחלט כשהחוק נכנס לתוקפו לפני כחצי שנה.

יושבת ראש הוועדה, פנינה תמנו שטה, קבעה כי היא לא מקבלת את החלטה זו של משרד הרווחה להפנות את השירותים למיקור חוץ, ותבעה מנציגי המשרד לחזור לשולחן הדיונים מול נציגי האוצר: "לא נקבל מתווה של מיקור חוץ, הוועדה נותנת לכם זמן עד לאישור התקציב כדי להבטיח תקנים של עובדי מדינה קבועים".

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים בישראל, ענבל חרמוני, הסבירה כי לא ניתן להפריט שירותים שיש בהם סמכות לכפות על אדם טיפול. "יש פה תקצוב בחסר כדי שתהיה חובה להוציא את זה למיקור חוץ", אמרה. "הם יודעים שזה מתוקצב בחסר. לא מתקנים עוולה אחת באחרת, ולוקח זמן להקים שירות, אבל הסיפור התקציבי פה הוא קריטי. על מה יתעדפו את זה - על חשבון מוגבלויות או חסות נוער? חייבים לשבת על האוצר בנושא הזה".

יו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח״כ פנינה תמנו-שטה, המחנה הממלכתי. נגה מלסה, אתר רשמי
דיון הוועדה לקידום מעמד האישה, שבוע שעבר/אתר רשמי, נגה מלסה

כזכור, השבוע התקיימה ישיבה דחופה במשרד הרווחה על חוק המחייב הפניית גברים אלימים לטיפול. החוק נכנס לתוקפו באוגוסט שנה שעברה, אך לא יושם כלל למרות הקצאת המשאבים ותקנים לעובדים סוציאלים שהופנו לצורך יישומו, ולמעשה בכך עובר המשרד על החוק.

בישיבה עלה כי הרשויות המקומיות אינן מוכנות לקלוט את התקנים ולהפעיל את השירות כיוון שמדובר בטיפול בכפייה, ולכן זו חובת המדינה ולא הרשויות המקומיות. לוואלה! נודע כי בכירים במשרד החליטו להפריט את השירות, שאותו יספק ספק פרטי בעזרת מיקור חוץ, וכל זאת למרות שמדובר, כאמור, בטיפול בכפייה.

על פי החוק, שהציעה חברת הכנסת עאידה תומא סלימן, גברים אלימים שהוצא נגדם צו הרחקה, יופנו לעובדות סוציאלית שיאבחנו אותם ויעריכו אם ניתן לשלוח אותם במקביל לטיפול. מדובר ב-30 עובדות סוציאליות בסך הכל שהוקצו לצורך כך, ולהן תהיה סמכות לאבחן את הגברים ולהעביר את הדוח עליהם לידי בית משפט. במידה וימליצו שיש להפנות את הגבר לטיפול, בית המשפט יוכל לכפות עליו טיפול כזה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully