וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצל פרשת אבי חימי: מה עובר על לשכת עורכי הדין ולמה זה מעניין את שר המשפטים?

עודכן לאחרונה: 2.2.2023 / 7:30

אחרי הפרסומים אודותיו, הודיע אמש ראש הלשכה אבי חימי על התפטרותו, וכעת ישנם חמישה מועמדים שצפויים להתמודד על התפקיד. מי מהם בעד התכנית של יריב לוין להחלשת מערכת המשפט, מי נגדה, ובמי תומך שר המשפטים עצמו? וואלה! עושה סדר

בווידאו: טענות נגד יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי/צילום: חדשות 13

מה קורה בלשכת עורכי הדין? הפרשה האחרונה שהתפוצצה בתחילת השבוע, עם הפרסום בחדשות 13, מעלה את התהייה כיצד קורה ששני ראשי לשכה עוזבים את התפקיד עוד לפני שהצליחו לסיים קדנציה מלאה.

למרות ההשוואות שניסו לעשות בחלק מכלי התקשורת השונים בין פרשת אפי נוה לפרשת אבי חימי, ישנם הבדלים עצומים בין שני המקרים. נוה התפטר בעקבות חקירה משטרתית שנפתחה נגדו בפרשת "מין תמורת מינויים", פרשה שהבשילה לכתב אישום, שנסגר בשלב השימוע באופן שערורייתי, בהחלטה שנויה במחלוקת של הפרקליטות. חימי התפטר בעקבות פרסום תקשורתי שנמצא כעת בבדיקה ראשונית במשטרה, והסיכויים שיתפתח לכדי הגשת כתב אישום נמוך למדי.

יתרה מכך, בחודש ספטמבר האחרון הורשע נוה על ידי בית משפט השלום בראשון לציון בפרשה אחרת שבה נקבע כי נוה ובת זוגו נכנסו ויצאו מישראל שלא כדין. על השניים נגזר מאסר על תנאי וקנס של 2,000 שקל כל אחד.

ובכל זאת יש קו דמיון אחד בין שני המקרים - ההתפטרות לפני תום הכהונה הכניסה את הלשכה, הגוף המקצועי של עורכי הדין בישראל, לסחרור בתקופה בה הנושא המשפטי נמצא בראש סדר היום.

אבי חימי, 14 בדצמבר 2022. ראובן קסטרו
הבדל עצום בינו לבין המקרה של אפי נוה. חימי/ראובן קסטרו

נוה התפטר מתפקידו בינואר 2019, ובסמוך להתפטרותו נערכו בחירות בזק לתפקיד ראש הלשכה הזמני, עד לעריכת בחירות קבועות. בבחירות הבזק נבחר חימי, וכך גם בבחירות הכלליות שהתקיימו ביוני 2019. על אף שחימי היה מזוהה עם נוה מהיום הראשון שלו בלשכה, הוא ביקש להעביר מסר של אחדות וניסה לאחד את השורות תחתיו.

חימי התפטר אתמול מתפקידו ואת מקומו תופס כרגע עו"ד ליאור שפירא. בשיחה עם וואלה! אומר שפירא כי כרגע ישנן שתי אפשרויות: או שהמועצה הארצית של הלשכה, שמתפקדת כגוף המנהל שלה, תקבע מועד לבחירות בין חודש ל-45 ימים. האפשרות השניה היא ששפירא ימשיך לכהן בתפקיד עד למועד הבחירות הקבוע, בחודש יוני. שפירא מעדיף את האפשרות השניה. בשיחה עם וואלה! הוא הסביר כי "זה הצעד הנכון ללשכה כעת".

בקבוצת הווטסאפ של המועצה הארצית של הלשכה שוררת כעת דממה. עורכי הדין איתם שוחחנו חוששים לדבר לציטוט ולייחוס ואחד מהם הסביר כי "זה רגיש מדי".

עוד בוואלה!

אחרי הטענות למעשים מגונים: אבי חימי מתפטר מתפקידו

לכתבה המלאה
שר המשפטים יריב לוין בדיון ועדת החוקה, חוק ומשפט- הצגת תהליך העבודה של הוועדה בנוגע לחקיקה להסדרת מערכת היחסים שבין הכנסת והממשלה לבין מערכת המשפט, כנסת, 11 בינואר 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
"לא עוסק בבחירות". שר המשפטים לוין/פלאש 90, יונתן זינדל

כוחה העצום של לשכת עורכי הדין נובע מכך ששניים מחברי הוועדה לבחירת שופטים הם חברי הלשכה. הוועדה עצמה מונה תשעה חברים לפי המפתח הבא: ארבעה חברי כנסת, שלושה שופטי עליון ושני נציגי לשכת עו"ד. במסגרת ההצעות השונות של שר המשפטים יריב לוין ושל יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, מוצע להוציא את שני נציגי הלשכה מהוועדה.

עד כמה גבוה כוחה של הלשכה? בשיחות רקע טענו כמה עורכי דין שונים כי בזמן שהם מנהלים דיון בבתי המשפט השונים, וראש מחוז של הלשכה מופיע מולם, הם יודעים שהשופטים דרוכים: "ראשי המחוזות מייעצים וכותבים המלצות למועמדים לשיפוט ולשופטים מכהנים שרוצים להתקדם ולעלות ערכאה, בו בזמן שהם מופיעים מולם באולם. זה מצב לא תקין שיכול לגרום לעיוות דין", אמר אחד מעורכי הדין שביקש להישאר בעילום שם.

יתרה מכך, מקור המעורה בפרטים שביקש גם הוא שלא להזדהות, מסר כי שר המשפטים יריב לוין משוחח עם חלק מחברי המועצה הארצית וכי הוא הביע, לאור ההתפתחויות השונות, תמיכה במועמדים שנחשבים לימניים וכאלה שיהיה לו אפשרות "לנהל שיח איתם".

בין חימי לבין לוין לא נערכה פגישה מאז כניסתו של האחרון למשרד. חימי, כידוע, יצא באופן גלוי נגד הרפורמה של לוין. לאור זאת, מקור בכיר אחר בתוך הלשכה אמר לוואלה! כי "זה ברור שצריך כרגע מועמד שיוכל לשוחח עם השר, אסור שיהיה נתק".

מטעמו של שר המשפטים לוין נמסר כי "שר המשפטים לא עוסק בבחירות, לא התערב בהן ואין לו יכולת לעשות זאת".

עורכת הדין תמי אולמן המייצגת את מירה כרסנטי. 15 בפברואר 2022. באדיבות המצולמים
"אעשה הכל לייצב את הלשכה". תמי אולמן/באדיבות המצולמים

ומה הלאה? נכון לעכשיו צפויים להתמודד על תפקיד ראש הלשכה חמישה מועמדים: הראשון הוא עו"ד עמית בכר, שעוד לא הודיע באופן רשמי על כך. בכר, שמכהן בתפקיד יו"ר מחוז ת"א בלשכה, מזוהה עם מחאת הגלימות, שמתנגדת לתכנית להחלשת מערכת המשפט של השר לוין.

בכר אמר לוואלה! כי "לשכת עורכי הדין הייתה ותישאר גוף ערכי ודמוקרטי שמייצג יותר מ-80 אלף עורכות ועורכי דין, פועל למענם, ואמון על פי חוק על שמירת טוהר המקצוע ושלטון החוק. בימים אלה יותר מתמיד - תפעל הלשכה לשמירה על מערכת משפט חזקה ועצמאית. חשוב להבהיר כי מדובר בכשל אישי של מי שעמד בראשות הלשכה, ולמרות הקושי אסור לאפשר שהמקרה הפרטי ישליך על עתיד הלשכה, יהווה פגיעה בשלטון החוק, ויתן דלק לפעולות שיפגעו בעצמאות מערכת המשפט ואת האיזון שקיים כיום בוועדה למינוי שופטים. מערכת משפט חזקה היא אינטרס לאומי וכל שינוי בשיטת המשטר חייב להיות בהידברות ובהסכמה, והלשכה חייבת להיות חלק מכך. מעל לכל חשוב להבהיר כי העיסוק בבחירת שופטים חייב להיעשות בחרדת קודש ובענייניות מלאה, ללא קשר בזהות חברי ועדת הבחירה".

אמש הודיעה עו"ד תמי אולמן, יו"ר מחוז חיפה בלשכה, כי היא מתכוונת להתמודד לתפקיד ראש הלשכה ובכך להפוך לאישה הראשונה בתפקיד. "אעשה הכל על מנת לייצב את הלשכה ולהובילה בדרך הנכונה", מסרה אולמן. הן בכר והן אולמן מתנגדים למהפכה המשפטית של לוין באופן גלוי.

עו'ד אלעד דנוך במפגש המועמד ליו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי בעומר, יוני 2019. ראובן קסטרו
נחשב ל"כוכב עולה". אלעד דנוך/ראובן קסטרו

מהצד הימני של המפה צפוי להתמודד עו"ד נועם לאור שמשמש בתפקידי המשנה לראש לשכת עורכי הדין, וחבר הוועדה לבחירת שופטים צבאיים. לאור הוציא לפני כשבוע מכתב תמיכה ברפורמה המשפטית של שר המשפטים לוין, על אף שהוא המשנה לראש הלשכה שהתפטר, חימי, שהתנגד בתוקף לרפורמה.

מועמד נוסף לתפקיד ראש הלשכה הוא עו"ד אלעד דנוך, ראש מחוז דרום בלשכה. עורכי דין איתם שוחחנו ידעו לספר כי דנוך נחשב ל"כוכב עולה" וכאחד שידע גם לדבר עם השר, וגם לאחד את הלשכה תחתיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully