וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנשיא הרצוג: "מדיניות החנינות בשנת ה-75 לישראל תהיה רחבה מהרגיל"

עודכן לאחרונה: 2.10.2022 / 16:38

בהודעת הנשיא נמסר שהשימוש בסמכות יהיה רחב מהרגיל ביחס למבקשי חנינה מעל גיל 75, נכי צה"ל, הלומי קרב, ומי שתרם תרומה ייחודית לביטחון המדינה, ויינתן משקל מיוחד לתהליכי שיקום של בגירים וצעירים. סער: "חמלה ורחמים מעידים על חוסנה של החברה"

נשיא המדינה הכריז על מדיניות חנינות לקראת שנת ה-75 למדינת ישראל/מערכת וואלה!

נשיא המדינה יצחק הרצוג הכריז היום (ראשון) על מדיניות החנינות לקראת שנת ה-75 של ישראל. בהודעת הנשיא נמסר כי השימוש בסמכות החנינה יהיה רחב מהרגיל ביחס למבקשי חנינה מעל גיל 75, נכי צה"ל, הלומי קרב, ומי שתרם תרומה ייחודית לביטחון המדינה, וינתן משקל מיוחד לתהליכי שיקום של בגירים וצעירים.

"יודגש כי מדובר במדיניות כללית, לאורה יפעיל נשיא המדינה את שיקול הדעת שלו בבואו לדון בבקשות חנינה", הובהר. "החלטת הנשיא תינתן לאחר שקילת כל בקשת חנינה שתוגש לגופה, על בסיס נסיבותיה, זאת, לאחר קבלת חוות דעת של כל הגורמים המוסמכים".

נשיא המדינה, יצחק הרצוג במהלך אירוע סליחות בבית הנשיא 28 בספטמבר 2022. עמוס בן גרשום, לשכת העיתונות הממשלתית
הרצוג, בשבוע שעבר/לשכת העיתונות הממשלתית, עמוס בן גרשום

בנאומו אמר הנשיא הרצוג כי "חנינה לרגל מאורע לאומי מיוחד היא מסורת מוכרת בחברות רבות וגם בישראל. חנינות ניתנו על ידי נשיאי המדינה לרגל חגיגות ה-30 למדינת ישראל, 15 שנים לשחרור ירושלים, 40 שנים להקמת המדינה יובל להקמת המדינה, ועוד. גם אני מבקש לקחת חלק במסורת הזו, להעלות על נס את הערכים החשובים לנו, ולראות בשנת השבעים וחמש למדינת ישראל, הזדמנות להושיט יד ארוכה ותומכת הזדמנות לעצור, להתבונן ולראות את מי שאולי, איננו רואים מספיק. להשיב אל תוך הקולקטיב שלנו, גם את מי שיצא ממנו ועמל, ופסע במסע מפרך, ועשה תיקון אמיתי ובונה. הם ראויות וראויים לכך כיחידים, אבל מעבר לזה, אנו זקוקים לכך כחברה. חברה צודקת נושאת באחריות גם למי שנמצאים בשוליהּ, למי שמעדו ונמצאו ראויים לעונש, וכעת, ובכפוף כמובן לתנאים הכרחיים ומחייבים, זכאים לרחמים ולחמלה; לדלת פתוחה".

עוד בוואלה!

מדיניות החנינות החדשה של הרצוג: יד קשה כלפי עברייני מין, הקלות ליוצאי אתיופיה

לכתבה המלאה
הצהרות של בני גנץ וגדעון סער. כפר המכבייה, ר"ג 10 ביולי 2022. ראובן קסטרו
"ישנה שותפות אמיצה עם הנשיא". סער/ראובן קסטרו

"לכן", המשיך הרצוג, "בשיתוף עם ידידי שר המשפטים, ולרגל תאריך ייחודי ומרגש חגיגות 75 שנות עצמאות למדינת ישראל, אני מכריז על מדיניות חנינות מיוחדת. במסגרת המדיניות, השימוש בסמכות החנינה יהיה רחב מן הרגיל ובמסגרתה: יינתן משקל מיוחד לנסיבות אישיות ומשפחתיות ותהליכי שיקום של מבקשי חנינה בני 75 ומעלה - אוכלוסייה שהייתה שותפה לעיצוב פניה של המדינה; וכן של בגירים צעירים - דור העתיד שלנו, שביצעו עבירות פליליות בהיותם קטינים, עשו תיקון, עלו על דרך הישר ומנהלים אורח חיים נורמטיבי ותורם לחברה"

שר המשפטים גדעון סער מסר בהמשך לדברי הרצוג כי "ישנה שותפות אמיצה" בינו לבין נשיא המדינה. "גם הסתכלותנו על הנושא דומה מאוד. גם בשלב הזה, לאחר שהועמד אדם לדין פלילי, הוסרה ממנו חזקת החפות, והוא החל בריצוי עונשו - יש מקום לגילויי חמלה מצדנו כחברה. לא אחת, אנו נחשפים למקרים אנושיים קשים, אשר לעמדתי ולעמדת נשיא המדינה - יש מקום לגלות בהם רחמים ולחון את אותו אדם. חברה אנושית, ולטעמי במידה רבה חברה יהודית, נמדדת ביכולתה לחוס גם על האנשים שפגעו בערכיה המוגנים, וביסודותיה הערכיים. אני חושב שמוטב לדעת לגלות מעט גמישות, הכלה ואמפטיה. עלינו לדעת לעשות זאת, גם כשמדובר באנשים שפעלו בניגוד לדין, וביצעו עבירה פלילית. בעיני חמלה ורחמים - מעידים על חוסנה וחוזקה של החברה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully