וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פתיחת הרכבת הקלה בגוש דן עשויה להתעכב בעקבות תקלה במערכות התקשורת

עודכן לאחרונה: 29.9.2022 / 17:39

ההשקה שתוכננה לנובמבר הקרוב עשויה להתעכב בעקבות תקלה במערך האיתות של הרכבת, שאחראי לבלימת הקרונות - והפתיחה צפויה להתעכב בכמה חודשים. בנת"ע אישרו את דבר קיום התקלה - אך טוענים שלא צפויה דחייה בפתיחה, ושהטענות לא מבוססות על נתונים רשמיים

בווידאו: נסיעת מבחן של הרכבת הקלה בקו תל אביב - בת ים/צילום סטילס: ראובן קסטרו, צילום וידאו: יותם רונן

השקת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן צפויה להתעכב, ולא להתקיים בנובמבר הקרוב - כמתוכנן. זאת, בעקבות תקלה במערך התקשורת והאיתות של הרכבת מתוצרת אלסטום הצרפתית המהווה חלק ממערך הבקרה של הרכבת.

לפני כמה שבועות דווח על תקלות של בלימות פתאומיות של הרכבת עקב תקלה במערכת בטיחות שאמורה לעצור את נסיעת הקרונות בכל זיהוי של חריגה או תקלה בתקשורת ובבקרה כאמצעי בטיחות. הסיבה לתקלות החוזרות והנשנות היא ככל הנראה הערבוב בין שלל מערכות של חברות שונות שאמורות היו להסתנכרן לעבודה משותפת, אך בפועל לא מצליחות לייצר תקשורת יציבה ואמינה מספיק. זאת בניגוד למערכת "סגורה" בה ספק אחד מרכזי אחראי למערך התפעול באופן כולל, כפי שנעשה ברכבת הקלה בירושלים.

בנת"ע אכן מודים כי יש תקלות במערכת האיתות של אלסטום, וכי היא הגורם לתקלות והבלימות. החברה, לפיהם, עובדת על בדיקה שתבהיר מה מקור התקלה - ובתקווה שגם תמצא לה פתרון.

נסיעה בקו האדום של הרכבת הקלה | המכ"ל חיים גליק 22 בנובמבר 2021. ראובן קסטרו
הקו האדום של הרכבת הקלה, בשנה שעברה/ראובן קסטרו

עם זאת, בנת"ע ממשיכים להתעקש שלא לפרסם הודעת דחייה. לדברי גורמים בחברה, ברור כי לאור התקלות תאריך היעד של ה-30 לנובמבר אינו ריאלי. אך מכיוון שלעת עתה אין ביכולתם לספק תחזית יציבה או הערכה מבוססת אודות מועד השלמת התיקון והביקורת, הם נמנעים מפרסום תאריך יעד חדש. לטענתם, ההערכות שנשמעו על דחיות שנעות בין חודש לשלושה חודשים אינן מבוססות על נתונים רשמיים או מוכרים על ידי החברה וכי התאריך שנקבע להפעלת הרכבת הקלה ב-30 בנובמבר הוא תאריך היעד לפיו הם עובדים.

גורמים המעורים בפרויקט ובהתפתחויות האחרונות אמרו לוואלה! כי אין לשלול מצב בו תבקש נת"ע לפנות גם לאפיקים משפטיים מול חברת אלסטום, זו שהייתה אחראית למערכת הבקרה. לעיכובים בפתיחת הקו יש משמעויות כלכליות והפסדים למשק בשל אי עמידה בחוזים, כמו גם העיכוב בהעברת הפעלת הרכבת מנת"ע לחברה המפעילה. יחד עם זאת, להערכתם הדברים יישמרו כעת על אש קטנה ולא יועלו באופן רשמי על מנת למקד את העבודה המשותפת בפתרון מהיר ויעיל ככל האפשר.

תגובת נת"ע: "אלסטום היא מהחברות המובילות בעולם בתחום הרכבות והאיתות. נת"ע סמוכה ובטוחה כי החברה תעמוד בכל התחייבויותיה ותספק את אחת מהמערכות האיתות המתקדמות בעולם, שתוביל את הדנקל בבטיחות ואמינות לרווחת מיליוני הנוסעים".

עוד בוואלה!

כשבכירי משרד התחבורה עליה: הרכבת הקלה יצאה לנסיעת מבחן - ובלמה בפתאומיות

לכתבה המלאה
תחנת אלנבי של הרכבת הקלה. נת"ע, אתר רשמי
תחנת אלנבי של הרכבת הקלה בתל אביב/אתר רשמי, נת"ע

בתחילת החודש נחשפו בכירי משרד התחבורה לתקלה, כשבנסיעה שהתלוו אליה הרכבת בלמה בפתאומיות בעקבות תקלת סנכרון בין המערכות שבגינה הופעלה בלימת חירום אוטומטית בקרונות. דבר התקלה פורסם לראשונה בגלובס.

נסיעות המבחן, שנערכות בתדירות גוברת מאז סוף 2021, בוחנות את מכלול מערכות ההפעלה של הרכבת ועדיין נתקלות בקשיים טכניים וסביבתיים. אלו האחרונים נוגעים בעיקר להשתלבות של כלי התחבורה החדש במארג הצפוף של גוש דן, כשהוא נע בכמה מצירי התחבורה העמוסים ביותר. סנכרון מערכות התנועה שאמורות להדגיש לרכבת את הסדרי התנועה עדיין לא מתפקד באופן מלא, וגם כשפועל כשורה, אלו משתמשי דרך אחרים שעדיין לא רגילים לנוכחותה של הרכבת. רק בתחילת החודש אירעה תאונה בין רכב פרטי שחצה צומת ברמזור אדום, ונפגע על ידי הרכבת בבת ים.

בשלהי חודש מרץ הוגשה ביקורת של חברה חיצונית למשרד התחבורה, והעלתה פערים בהתקדמות הפרויקט, כולל תחזית לדחיית פתיחת הקו. המשרד סירב לפרסם את מסקנותיה ועיקריה, ובינתיים בנת"ע נחושים כי הרכבת תעמוד לשימוש הנוסעים בתאריך היעד.

שעון העצר לתחילת הפעלת אחד מפרויקטי התחבורה המורכבים, היקרים והחשובים בגוש דן כבר מתקתק בקצב מהיר. בסוף נובמבר אמור לצאת לדרך הקו האדום של הרכבת הקלה, לאחר שנים של תכנונים, עבודות ועיכובים, ואחרי שנתיים של עבודה מואצת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully