וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המכשול למינוי הרמטכ"ל הוסר: אליקים רובינשטיין ישמש כיו"ר זמני לוועדה למינוי בכירים

עודכן לאחרונה: 23.9.2022 / 12:50

לאחר שבג"ץ פסל את מינויו של מזוז, הסכים השופט בדימוס והיועמ"ש לשעבר לבקשת הממשלה להתמנות לתפקיד באופן זמני כדי לקדם את מינוי הרצי הלוי לרמטכ"ל. בעקבות כך, הליך המינוי צפוי להתקדם בקרוב. "רואה את זה כשירות מילואים ואשרת בו את המדינה"

בווידאו: היועמ"שית מגיבה לראשונה לסערת מינוי הרמטכ"ל: "ההחלטה תתקבל בלי השפעות זרות"/ניב אהרונסון

שופט העליון בדימוס והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין נענה היום (שישי) לבקשת הממשלה לשמש כיו"ר זמני לוועדה למינוי בכירים במקומו של שופט העליון לשעבר מני מזוז, שמינויו נפסל אתמול על ידי בג"ץ. בעקבות כך, מינויו של הרצי הלוי לרמטכ"ל הבא צפוי להתקדם בקרוב. לאחר ההודעה על מינויו הצפוי מסר רובינשטיין כי "אני רואה את זה כשירות מילואים ואשרת בו את המדינה".

שר הביטחון בני גנץ בירך על המינוי. "מדובר במשימה שיש לה חשיבות ביטחונית ולאומית ואני בטוח שכבוד השופט רובינשטיין יוביל את התהליך באופן הראוי", אמר. אתמול, בג"ץ קיבל פה אחד את העתירה נגד מינוי מזוז וביטל אותו. זאת, בניגוד לחוות דעתה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה. עוד נקבע כי יש למנות שופט עליון בדימוס לתפקיד באופן זמני, כדי לקדם את מינוי הרמטכ"ל הבא.

השופטים מתחו ביקורת על היועמ"שית שאפשרה את מינויו הקבוע של מזוז במהלך תקופת בחירות, וכתבו בהחלטתם: "הנחיות היועץ נועדו ליצור בהירות, ודאות ואחידות ביישום הדין על ידי הממשלה, במנותק משיקולים ספציפיים הנוגעים למועמד כזה או אחר".

אליקים רובינשטיין בטקס הפרידה משי ניצן, בסיס יהודאי מג"ב ירושלים, 18 בדצמבר 2019. שלומי גבאי
הסכים לשמש כיו"ר זמני. השופט בדימוס אליקים רובינשטיין/שלומי גבאי

בעקבות פסיקת בג"ץ מזוז מסר כי "אני מכבד את החלטת בית המשפט, אף שאני סבור שהיא מוטעית ואינה מתיישבת עם מהות הוועדה ותכליתה. בנסיבות אלה לא אוכל לקבל על עצמי את תפקיד יו"ר הוועדה במתכונת שנקבעה".

נימוקי השופטים נגעו בעיקר לכך שממשלת מעבר צריכה לנהוג בריסון כשהיא ממנה אישים לתפקידים בכירים. לדברי השופט נעם סולברג, על אף שבמישור העקרוני ישנה אפשרות להורות על מינוי קבוע גם בתקופת בחירות, עדיין יש להימנע ממינוי בכירים באופן קבוע ולהעדיף מינוי זמני. "מחוות הדעת שהובאה לפני הממשלה, התברר כי הממשלה הפכה את החריג לכלל ואת הכלל לחריג, תוך יישום שגוי של הכללים המשפטיים שנקבעו לתקופת בחירות", המשיך סולברג. ​השופטת יעל וילנר הדגישה כי המינוי אינו עולה בקנה אחד עם הנחיית נציב שירות המדינה ועם פסיקתו של בית המשפט בנושא.

המינוי של מזוז, תוך כדי תקופת בחירות, נועד לאפשר את קידום מינוי הרמטכ"ל הבא. משבחר שר הביטחון בני גנץ באלוף הרצי הלוי לתפקיד, הציע בג"ץ למעשה להפוך אותו למינוי לצורך כך בלבד. הממשלה אישרה את מינויו של מזוז לתפקיד לפני כחודש. הוועדה למינוי בכירים מייעצת לממשלה על מועמדים לתפקידים כמו הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש שב"כ וראש המוסד. בראש הוועדה עמד בשנים האחרונות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, שהלך לעולמו במרץ האחרון, ומאז היא לא התכנסה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully