וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוכב, עצור בצד: משרד התחבורה מקדם הליך רישוי לאופניים וקורקינטים חשמליים

עודכן לאחרונה: 14.9.2022 / 15:03

השרה מיכאלי הכריזה על קידום המהלך, שאם יעבור יחייב את בעלי הכלים החשמליים להרכיב לוחית רישוי. אישור השלב הראשון בתוכנית יכול לעבור בתוך זמן קצר, אך ועדת הכלכלה תהייה אתגר כיוון שיצטרכו כינוס מיוחד שלה בזמן ממשלת מעבר. "יעודד רכיבה, אך יעשה סדר ברחובות"

בווידאו: חיים לוינסון יוצא נגד תופעת האופניים והקורקינטים החשמליים/רדיו 103

משרד התחבורה הכריז היום (שלישי) על השקת המהלך לקידום רישום ורישוי של אופניים וקורקינטים חשמליים. המשרד הציג את התוכנית, שאם תעבור היא תחייב את בעלי הכלים החשמליים להרכיב לוחית רישוי. זאת, בדומה לכלים החשמליים של חברות ההשכרה שכבר היום מחויבים לשאת לוחיות רישוי.

"התכנית להסדרת התחבורה הקלה מתמקדת בארבעה היבטים: השקעה חסרת תקדים בתשתיות רכיבה בכל רחבי הארץ, קביעת קנסות לעבירות תנועה של תחבורה קלה, הרחבת סמכויות פקחים עירוניים שיאכפו עבירות כמו רכיבה ללא קסדה, רכיבה מתחת לגיל 16 או ללא אישור הכשרה, איסור הרכבה ועוד ורישום וזיהוי רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים", נכתב בהודעת המשרד.

התקנות החדשות יופצו בקרוב להערות הציבור ויועלו לאחר עיבוד ההערות והתיקונים, לאישור ועדת הכלכלה בכנסת. אישור השלב הראשון בתוכנית יכול לעבור בתוך זמן קצר, אך ועדת הכלכלה תהייה אתגר כיוון שיצטרכו כינוס מיוחד שלה בזמן ממשלת מעבר.

מרב מיכאלי 14 בספטמבר 2022. גדעון שרון, לשכת העיתונות הממשלתית
מיכאלי על קורקינט חשמלי/לשכת העיתונות הממשלתית, גדעון שרון

לפי התוכנית, למערך האכיפה תתווסף גם יצירת זיהוי בין הרוכב לכלי התחבורה שברשותו, באמצעות חובת הרישום והתקנת לוחית זיהוי על הכלים החשמליים. הליך הרישום יתבצע "באופן מקוון פשוט, זמין ומהיר, והוא ישפר משמעותית את האכיפה והבטיחות של כלל משתמשי ומשתמשות הדרך", הסבירו במשרד.

בהמשך לרישום, תונפק לכל רוכב ורוכבת לוחית רישוי ייעודית המשויכת אליו, ותוכל לעבור איתו בין כלי התחבורה השונים שברשותו. כמו כן, ניתן יהיה לבטל בקלות את הלוחית, במקרה של הפסקת השימוש בכלי.

עוד בוואלה!

מעכשיו: בדיקת שכרות לפני כל השכרת קורקינט בסופ"ש

לכתבה המלאה
רוכבי אופניים ללא קסדה. תל אביב, מרץ 2016. ראובן קסטרו
יצירת זיהוי בין הרוכב לכלי התחבורה/ראובן קסטרו

"התכנית החדשה נועדה להבטיח את בטיחות הרוכבים, וכלל משתמשי הדרך, ולעשות סדר בכל הנוגע לשימוש בתחבורה החשמלית הקלה בישראל, תוך שמירה על איזון ראוי והמשך תפקודו של הענף, באופן בטוח. במסגרת התכנית ביצע המשרד עבודת מטה מקיפה, תוך בחינת המגמות הקיימות בעולם והתייעצות עם גורמים רלוונטיים בתחום ובכלל זה, המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל, השלטון המקומי, ארגוני הרוכבים וחברות השכרת האופניים", נכתב.

"מהלך שמבטיח עידוד רכיבה, אך יותר סדר ברחובות"

במקביל, על פי המשרד, תהיה השקעה אדירה וחסרת תקדים בתשתיות רכיבה, ובכלל זה 2 מיליארד שקלים לסלילת 600 קילומטרים של שבילי אופניים. זאת, תוך דגש על שבילי אופניים ברשויות המקומיות, המובילים למקומות התעסוקה, פנאי, תעשיה ומסחר, ולקידום אורח חיים בריא ואיכותי יותר. בנוסף, מושקעים כ-700 מיליון שקלים בהקמת פרויקט "אופנידן" הכולל מאה קילומטרים של שבילי אופניים במטרופולין גוש דן.

שרת התחבורה מיכאלי אמרה כי היא "שמחה לפתוח היום את ההליך להסדרת הכלים הקלים. הכלים הקלים שפשטו ברחובותינו בשנים האחרונות, הם ברכה גדולה, הם אלטרנטיבה לכלי הרכב הפרטי והם מאפשרים לצעירות ולצעירים ולרבות ולרבים שאין להןם כלי רכב פרטי להגיע ממקום למקום. אבל הם אינם יכולים להפוך את הרחובות שלנו למערב פרוע".

"לכן, אנחנו כבר שנה מובילים השקעה אדירה בתשתיות רכיבה, וקידמנו צעדים נוספים בהם הטלת קנסות על עבירות, העברת סמכויות אכיפה לפקחים ברשויות המקומיות וכיום אנו מחייבות רישום והתקנת לוחית זיהוי על הכלים החשמליים", המשיכה. "זה מהלך שמבטיח מצד אחד עידוד רכיבה ומצד שני מבטיח יותר סדר ברחובות ויותר בטיחות לכל משתמשות ומשתמשי הדרך- אין לנו יותר זמן לבזבז".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully