המפקדים הבולטים, ההתחמשות והכסף מאיראן: כך נבנה הג'יהאד האסלאמי

ארגון הטרור הוקם ב-1981 ונתמך על ידי איראן וחיזבאללה. לאחרונה, בעקבות פעולות כוחות הביטחון, התקשתה התנועה להשיג אמצעי לחימה, ונאלצה להסתפק בייצור עצמי. לפי הערכות, הארגון לא משתמש בכל הרקטות שלו, ושומר רבות מהן ל"מכת סיום" בסוף הלחימה

06/08/2022
בוידאו: תקיפה צה"ל בעזה (צילום: רויטרס)

ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הוקם בשנת 1981, ומשלב תפיסות אסלאמיות ואידיאולוגיה שקוראת להשמדת מדינת ישראל. מייסד הארגון, ד"ר פתחי שקאקי, חוסל במלטה ב-1995 בפעולה שיוחסה למוסד הישראלי. כיום עומד בראש הארגון זיאד נח'אלה שמקום מושבו בסוריה. בעבר ניצל נח'אלה מניסיונות חיסול של ישראל. בשנה שעבר מתח ביקורת על צמרת חמאס ויחיא סינוואר, שהעדיפו הסכם עקיף עם ישראל בתמורה לכסף והפסקת ההתנגדות.

הג'יהאד הצליח לצבור אהדה ברחוב הפלסטיני בעיקר בזכות מערכת רווחה תומכת לנזקקים, סטודנטים, משפחות הרוגים בלחימה נגד ישראל ואסלאמיסטים קיצוניים. כיום הוא מונה אלפי חיילים ויחידות עלית לתחום המנהרות, הים והיבשה. יש לו מערכות פיקוד ושליטה, חטיבות, גדודים ומפקדה עליונה בעזה, ובחו"ל, אך מפקדיו לרוב פועלים באופן עצמאי.

חיילי הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. נובמבר 2019(צילום: רויטרס)

ארסנל כוחו של ארגון הטרור כולל עשרות אלפי רקטות לטווחים שונים, חלקן רקטות לטווח קצר ומרגמות. יש בידיו משגרים בודדים של טילי נ"ט מתקדמים מסוג "קורנט". כמו כן, יש ברשותו כמה סוגים של כלי טיס לא מאוישים, רחפנים תוקפים ועוד.

מבחינת גודלו הוא הארגון השני בהיקפו ברצועת עזה, עם כ-9,000 פעילים. בעבר היו ברשותו אמצעי לחימה ותחמושת איכותיים. ואולם מאז הרחבת המצור, סגירת המנהרות בסיני וסיכול הברחות מהזירה הימית ארגון הטרור מתקשה לשקם את כוחו ונאלץ, כמו חמאס, לעבור לייצור מקומי של רקטות ופצצות מרגמה. מנגד, האמצעי הלחימה האיכותיים יותר מאוחסנים תחת מידור גבוהה ביותר עבור היחידות האיכותיות של התנועה.

הג'יהאד האסלאמי נהנה מתקציבים גדולים מצד איראן, שרואה בו כוח קדמי נגד ישראל, ובהתאם מספקת לו מידע טכנולוגי וצבאי, מודיעין ומקשרת אותו לחיזבאללה ולמשמרות המהפכה. איראן גם מסייעת לג'יהאד באימונים והכשרות בחו"ל לפעילי הזרוע הצבאית של הארגון, שמכונה "פלוגות אל-קודס".

עוד בוואלה!

לפני שחוסל: תיעוד של בכיר הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה

לכתבה המלאה

האתגר של הג'יהאד האסלאמי

בשנת 2019 בלט בארגון הטרור בהאא אבו אל-עטא, מפקד הזרוע הצבאית בצפון רצועת עזה, ששיגר רקטות ללא סיבה לעבר עורף ישראל, תוך התעלמות בקשות מצרים וצמרת חמאס לחדול. לבסוף, הוא חוסל בסיכול ממוקד עם אשתו. במאי 2021 נפתח מבצע שומר החומות וכוחות הביטחון הצליחו חיסבלו שתי דמויות מרכזיות נוספות בארגון הטרור: סמאח עבד אל-ממלוכ, ראש המערך הרקטי בעזה, וחסאם אבו הרביד, מפקד חטיבת צפון רצועת עזה בזרוע הצבאית.

למרות התקציבים הגדולים והאמון מצד איראן וחיזבאללה, הג'יהאד האסלאמי לא הצליח להוציא פיגועים או לשגר רקטות בהיקף גדול - תרומתו ללחימה בשומר החומות הייתה נמוכה, לעומת חמאס. בשל כך הוחלט על שורה של הדחות מפקדים בדרגי השטח ומינוי מפקדים חדשים ביניהם תיסיר ג'עברי, שחוסל אתמול עם פתיחת מבצע עלות השחר.

בהאא אבו אל-עטא ותיסיר ג'בערי(צילום: מערכת וואלה!, סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים)

השנה הודיעו בכירי הארגון בעזה על שני מהלכים ליישום לקחי מבצע שומר חומות - השתתפות מלאה בחמ"ל המשותף עם חמאס, שתכליתו ייעול ושיתוף הפעילות המבצעית, וקיום תרגיל צבאי ענק של הזרוע הצבאית שהחל ביוני השנה. התרגיל שהיה אמור להימשך כמה ימים, החל בבוקר והסתיים באותו היום מסיבה לא ברורה.

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד, אבו ח'אמזה, שנעלם ביממה האחרונה, הגדיר את התרגיל "כהצלחה". ההפתעה בתרגיל היה היקף גדול במיוחד של שיגור רקטות וירי ארטילרי לעבר יעדים בלב הים. אבו ח'אמזה טען כי בתרגיל שוגרו כ-300 רקטות ופצצות מרגמה לעבר אזורים שדימו יישובים ישראלים. כמו כן, מפקד בכיר במערך המבצעים של הזרוע הצבאית שגם ירד למחתרת ביממה האחרונה, הדגיש בריאיונות לאלג'זירה כי עיקר התרגיל כלל אמצעי לחימה מייצור מקומי. התבטאותו הצביעה על המצוקה הגדולה להבריח אמצעי לחימה כבעבר.

שיגור רקטות מהרצועה. הלילה(צילום: רויטרס)

גורמים במערכת הביטחון מזהירים כי לג'יהאד האסלאמי יש רקטות שמגיעות עד לגוש דן, ובדגש על תל אביב. כמו כן, ארגון הטרור מחזיק טילי נ"ט מתקדמים מאוד, שמסוגלים לאיים על מטרות בטווח של 5 ק"מ. בשנה האחרונה הג'יהאד ניסה לפתח רקטות מדויקות לעבר מטרות ימיות סטטיות ובתנועה. היחידות שלו התאמנו על המאמץ לחדור את הגדר הגבוהה כדי לחטוף חייל לאורך הגבול, ושכוחות הצלילה יחדרו לחופי ישראל. בנוסף, בוצעו אימונים על הפעלת רחפנים וכלי טיס לא מאוישים עם חומרי נפץ.

על פי הערכות בצה"ל, הג'יהאד האסלאמי ממשיך להתחמש. עם זאת, משום שבארגון לא יודעים כמה זמן יימשך המבצע, לא משגרים מאות רקטות ביממה, על אף היכולת לעשות זאת. לפי ההערכות, בארגון שומרים את הרקטות ל"מכת סיום". הפגיעה בפיקוד הבכיר הקשו על ארגון הטרור להוציא לפועל פיגועים. "הציד" של כוחות הביטחון אחר פעילי ארגון הטרור נושא פירות, ומאוד מקשה עליהם לצאת ממנהרות ההגנה ובתי המסתור. בינתיים, מאחורי הקלעים מנסים בכירי הג'יהאד האסלאמי לכפות על חמאס הצטרפות למערכה, אך בשלב זה ללא הצלחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully