גנץ לקראת ביקור ביידן: חתמנו עסקאות ביותר מ-3 מיליארד דולר עם מדינות האזור, העברנו מסר לאיראן

שר הביטחון אמר כי מאז הסכמי אברהם התקיימו כ-150 מפגשים של אנשי מערכת הביטחון עם מקבילים באזור. הביקור של ביידן יהווה, לדבריו, את השיא של התהליך האסטרטגי. לגבי חשיפת הלייזר אמר גנץ כי יגדיל את תקציבו פיתוחו. בעניין מינוי הרמטכ"ל: "אכבד את החלטת היועמ"ש"

07/07/2022
בווידאו: רה"מ לפיד ושר הביטחון גנץ מתייחסים להפלת המל"טים של חיזבאללה מעל אסדת הגז של ישראל (צילום: רוני כנפו)

שר הביטחון בני גנץ אמר אתמול (רביעי) בתדרוך כתבים לקראת ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל, כי "בתקופה שמאז הסכמי אברהם, התקיימו כ-150 מפגשים של אנשי מערכת הביטחון עם מקביליהם במדינות האזור והסכמי אברהם (לא כולל מצרים וירדן - א"ב). בנוסף, נחתמו עסקאות בלמעלה משלושה מיליארד דולר עם מדינות האזור". לדברי גנץ, "אנחנו שואפים להמשיך ולהרחיב את מסגרות העבודה הביטחוניות בהובלה אמריקאית, וביקור ביידן במזרח התיכון יסייע בכך".

כפי שפורסם לראשונה בוואלה!, נשיא ארצות הברית יבקר בבסיס פלמחים, וגנץ יציג בפניו את מערכת הלייזר היבשתית ליירוט פצצות מרגמה, רקטות וכלי טיס לא מאוישים. גנץ התייחס לנושא באומרו כי "אנחנו ממשיכים להאיץ את פיתוח הלייזר - השקענו בכך עד כה מאות מיליונים ובכוונתי להביא בקרוב לתוספת תקציבית, כך שההשקעה תעמוד בתקופה הקרובה על למעלה מחצי מיליארד שקלים". גורמי ביטחון הביעו תקווה שנשיא ארה"ב יירתם לפרויקט הלייזר ויסייע בהאצה של פיתוח הלייזר בתצורה היבשתית, האווירית והמתמרנת בשטח עם הכוחות נגד מגוון איומים.

גנץ(צילום: משרד הביטחון)
ההשקעה תעמוד על למעלה מחצי מיליארד שקל. מערכת יירוט באמצעות לייזר(צילום: משרד הביטחון, אגף דוברות והסברה)

גנץ גם התייחס לפרויקט הגרעין האיראני וההסכם המתהווה בין ארה"ב לאיראן. "אנחנו מנסים להשפיע ואנחנו משפיעים בחדרים סגורים", אמר. "אני אישית נפגשתי עם מזכיר ההגנה, מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי, וכך עושים כל הגופים והמנהיגים - מראש הממשלה הנוכחי והקודם, דרך כל גופי הביטחון".

לדבריו, לישראל יש השפעה, ויש לה אוזן קשבת בארה"ב. גנץ אמר כי האמריקנים מגבירים את תשומת הלב שלהם למזרח התיכון. "בסופו של דבר ההתאגדות תחת סנטקום והפעולות השונות, מצריכות קשב אסטרטגי ששיאו הוא ביקור ביידן", אמר גנץ. לדבריו, ביקור ביידן במזרח התיכון, ובפרט בישראל ובסעודיה, מהווה גם מסר לאיראן, המחזק מאוד את מעמדה של ישראל. במערכת הביטחון טוענים כי הוא נועד להגביר את הלחץ על איראן במספר ממדים.

גורם ביטחוני בכיר הוסיף כי "איראן מהווה את מעיין אי היציבות האזורי - והיא אתגר עולמי ואזורי, וגם בעיה ביטחונית לישראל ופוטנציאל האיום החמור ביותר שלה. אם נספור נפילות של טילים וכטב"מים - נגלה שאיראן פועלת באמצעות שלוחיה יותר מול מדינות המפרץ מאשר מול ישראל. זו עוד סיבה להדק את שיתופי הפעולה האזוריים - גם בהיבטי הגנה אווירית, גם בהגנה ימית, וגם בשיתופי פעולה נוספים. ההתאגדות תחת סנטקום הצליחה לפתח מתאם אופרטיבי גבוה שהולך ומתפתח".

עוד אמר הגורם הביטחוני כי "ישראל נערכת למצב שלא יהיה הסכם או שיהיה הסכם רע - גם בהיבט האופרטיבי. אנחנו לא מחכים עם הנושא הזה, ואנחנו מבססים תקציב ומשאבים ארוכי טווח בכדי להעמיד את התוכניות הרלבנטיות".

על המתיחות עם ארגון חיזבאללה סביב אסדת "כריש" וקביעת הגבול הימי אמר גנץ כי "חיזבאללה עשו שימוש בפעולה מול אסדת כריש בכטב"מים תוצרת איראן. צריך לומר שחיזבאללה פועל בשליחות איראן, והנשק שלו הוא נשק תוצרת איראן, בין אם הוא מיוצר שם או שהידע נרכש על ידם. אנחנו ממשיכים לפעול בכל מקום שיידרש".

במערכת הביטחון מדגישים כי חיזבאללה הצליח להכניס טילי קרקע אוויר תוצרת איראן ללבנון ובכך להגביל את חופש הפעולה של חיל האוויר באופן שמייצר קשיים, אבל לא עד כדי מניעה. חיזבאללה עדיין מנסה לקדם את סוגיית הטילים המדויקים, ובישראל מפעילים מאמץ לשבש את התהליך.

עוד בוואלה!

ביקור הנשיא: נפילת הממשלה תחייב את ביידן לנווט בירושלים ברגישות פוליטית רבה

לכתבה המלאה
"מעיין של אי יציבות אזורי". התבססות איראנית בים האדום(צילום: משרד הביטחון)

גנץ התייחס גם לנושא הפלסטיני, ואמר כי "כדי לבנות אמון, גם הרשות הפלסטינית צריכה לעשות צעדים. אנחנו דורשים מהרשות הפלסטינית להרחיב את הפעילות הביטחונית שלה בשטחי A ו-B, ודורשים לבלום את סוגיית הפנייה להאג. מבחינתי יש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות, מגישה קלה יותר לנסיעה לחו"ל דרך שדה התעופה רמון, ועד לנוכחות פלסטינית בגשר אלנבי. צריך לזכור איפה היינו לפני שנה וחצי ואיפה אנחנו היום במדיניות מול הפלסטינים - עשינו עשרות פעולות לחיזוק הרשות הפלסטינית, ואנחנו משפרים את המצב הכלכלי בעזה ישירות מול האזרחים. לצד זאת העצמנו גם את התגובות בעזה מאז שומר החומות ואנחנו מקיימים מדיניות מאוד אגרסיבית בכדי לשמור על השקט".

בשלב זה נרשמו יותר מ-300 אלף פלסטינים מרצועת עזה לעבודה בישראל ויש כוונה לבחון מכסה נוספת של עד 20 אלף פועלים.

"כדי לבנות אמון, גם הרשות הפלסטינית צריכה לעשות צעדים". פגישת אבו מאזן עם איסמאעיל הניה(צילום: צילום מסך, תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות היוצרים)

בעניין מינוי הרמטכ"ל, גנץ אמר כי "יש שלושה מועמדים מצוינים, ובעיניי, לא משנה מי מהם ימונה, ומי ימנה אותו, אני מבטיח שלמדינת ישראל יהיה רמטכ"ל מצוין ככל שזה יהיה אחד המועמדים האלה. אני ממתין כרגע להכרעת היועמ"ש לפני שאתקדם בתהליכים ובהיוועצויות הנדרשות. לצד זאת, אני יכול להגיד רק דבר אחד על מה שקרה בשיחה ביני ליועמ"ש, והוא שבפתח השיחה אמרתי לה שלא משנה מה תהיה ההחלטה שלה, אני אכבד אותה. אמרתי לה 'מה שתחליטי הוא מה שיהיה'".

גנץ אמר כי לדעתו נכון שגם אנשים אחרים בהנהגה הפוליטית ינהגו כך. "זה נושא חשוב באופן קריטי לביטחון המדינה וסוגייה ממלכתית. צר לי שגוררים את זה לוויכוח הפוליטי", אמר גנץ. לדבריו, לישראל יש רמטכ"ל מצוין, והוא בטוח שהוא משרת וימשיך לשרת את מדינת ישראל עד יומו האחרון בתפקיד ויוביל את הצבא לעוד הישגים בכל הזירות. בתוך כך, גנץ עדיין לא סיים את תהליך בחירת הרמטכ"ל ה-23 ובמידה שהיועמ"ש תאשר לו לבחור את הרמטכ"ל, הוא אמור לפגוש שוב את שלושת האלופים המועמדים לשיחות השלמה, להתייעץ עם רמטכ"לים ושרי ביטחון לשעבר ואז להכריע בעוד כשבועיים. גורמי ביטחון העריכו כי הליכוד יעתור לבג"ץ במידה שיאושר לגנץ להמליץ על רמטכ"ל.

בנוסף לכך אמר גורם ביטחוני בכיר: "בעקבות המלחמה באוקראינה והמצב בעולם, אנו שואפים להגדיל בעשרות אחוזים את הייצור של התעשיות הביטחוניות הישראליות ולהרחיב את שיתופי הפעולה. אנחנו פותחים קווי ייצור ונערכים למצב הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully