טורקיה: 10 איראנים נעצרו בחשד שתכננו לחטוף ולרצוח שגריר ישראלי לשעבר

ארגון המודיעין הטורקי עצר כמה איראנים, שעל פי החשד, תכננו פיגוע נגד הדיפלומט לשעבר ואשתו ששהו במלון באיסטנבול. לפי הדיווח, המוסד פינה ישראלים שהיוו מטרות במטוס פרטי חזרה ארצה. לפיד נפגש עם ראש המודיעין הטורקי ודן איתו על שיתופי פעולה

23/06/2022
בווידאו: תיעוד מעצר החולייה שתכננה לפגוע בישראלים (DHA)

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו היום (חמישי) כי עשרה איראנים נעצרו באיסטנבול בחשד שתכננו לחטוף את שגריר ישראל באיסטנבול לשעבר ואת אשתו ולרצוח אותם. האיראנים נעצרו במלון ובדירות מסתור על ידי ארגון המודיעין הטורקי בחשד כי תכננו לבצע ירי לעבר הדיפלומט ואשתו ששהו במלון באיסטנבול. עוד דווח כי המוסד פינה ישראלים שהיוו מטרות במטוס פרטי חזרה ארצה. בחיפוש בדירות המסתור נתפסו שני משתיקי קול, שני אקדחים, מסמכים רבים וחומרים דיגיטליים.

זו הפעם הראשונה שבה העיתונות הטורקית מפרסמת פרטים על ניסיונות הפיגוע האיראנים נגד ישראלים בטורקיה מאז פרסום אזהרת המסע מצד ישראל לפני כמה שבועות. עד היום הייתה דממה מוחלטת בתקשורת הטורקית לגבי הנושא הזה והפרסום מופיע שעה קלה לפני הגעתו של שר החוץ לפיד לביקור בטורקיה.

תיעוד מעצר החמושים האיראנים בדירת המסתור באיסטנבול(צילום: אתר רשמי, DHA)

לוואלה! נודע כי שר החוץ יאיר לפיד נפגש היום עם ראש המודיעין הטורקי האקאן פידאן באנקרה ודן עמו בשיתוף הפעולה המודיעיני בין ישראל לטורקיה ובמאמצים להמשיך ולסכל נסיונות פיגוע איראנים נגד ישראלים בטורקיה.

כמו כן, לפיד קיים היום הצהרה משותפת עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'אבושולו באנקרה. צ'אבושולו מסר כי "שירותי הביטחון של המדינות עובדים ביחד בצורה טובה כדי לסכל פיגועים. לא נאפשר לדברים כאלה להתרחש לעולם במדינה שלנו. העברנו מסרים ברורים (לאיראן) בנושא הזה".

לפיד אמר כי "בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הביטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה. המאמצים האלה נמשכים. רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, ואנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת".

לדבריו, "מאחורי הניסיונות האלה עומדת איראן. המודיעין אינו מוטל בספק. לא מדובר רק בניסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני, אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה. מטרתנו המיידית היא להביא לרגיעה, שתאפשר לנו לשנות את אזהרת המסע לטורקיה. עונת התיירות מתקרבת לשיאה, וטורקיה היא היעד מספר 1 של התיירות הישראלית. אנחנו מקווים שבזמן הקרוב יוכלו התיירים הישראלים לחזור לטורקיה ללא חשש".

"בשנה האחרונה הייתה התקדמות גדולה של היחסים בין ישראל לטורקיה", הוסיף שר החוץ. "התחלנו לקיים דיון על החזרת השגרירים בעתיד הקרוב, ועל שיפור הדיאלוג המדיני והכלכלי בינינו, אני מקווה שנשלים זאת בקרוב".

עוד בוואלה!

גנץ על ההתרעות לפיגועים בטורקיה: פגיעה בישראלים תוביל לתגובות עוצמתיות

לכתבה המלאה
לפיד וצ'אבושולו באנקרה, היום(צילום: רויטרס)

גורם ביטחוני בכיר אמר לוואלה! כי מעצר חוליית הטרור האיראנית בטורקיה הסירה חלק מממדי האיום לפיגוע נגד ישראלים באיסטנבול, אבל האיום לא הוסר לחלוטין כיוון שחוליות טרור איראניות נוספות עדיין פועלות בשטח.

"אנחנו בדרך הנכונה וזה אולי תחילת הסוף אבל האירוע לא תם ולא נשלם. לא הסרנו את כל האיום", אמר הגורם הביטחוני הבכיר. "יש עדיין נוכחות של גורמי טרור איראנים בטורקיה. יש יותר מחוליה אחת. זו עוד לא חזרה לשגרה ואנחנו לא מורידים את אזהרת המסע".

הגורם הביטחוני הבכיר ציין כי ישראל לא הופתעה מהפרסום בתקשורת הטורקית הבוקר. ישראל עודכנה מראש כי הדברים יפורסמו ולא הביעה התנגדות. הגורם הביטחוני הדגיש כי בשבועיים האחרונים בוצעו צעדים רבים גם גלויים וגם סמויים בשיתוף פעולה בין שירותי הביטחון של ישראל ושל טורקיה שהובילו למעצרים של חוליית הטרור האיראנית. "אנחנו בקשר רציף עם הטורקים. אין לנו הפתעות איתם. מגיע לטורקים הרבה מאוד קרדיט", אמר הגורם הביטחוני הבכיר.

"האירוע לא תם ולא נשלם". איסטנבול(צילום: יואב איתיאל)

בתוך כך, ראש אגף המודיעין של משמרות המהפכה האיראנים חוסין טאא'ב הועבר מתפקידו, כך מסר דובר משמרות המהפכה בהודעה רשמית. טאא'ב הועבר לתפקיד יועץ למפקד משמרות המהפכה הגנרל חוסיין סלאמי. מי שיחליף אותו בתפקיד הוא הגנרל מוחמד כאזמי שעמד בראש האגף לסיכול ריגול במשמרות המהפכה.

מוקדם יותר השבוע התייחס שר הביטחון בני גנץ אמר להתרעות לפיגועים בטורקיה. לדבריו, "ישראל הכינה תגובות עוצמתיות במידה ויהיה צורך להפעיל אותן בכל מיני מקומות". גנץ הוסיף במהלך דיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי "פגיעה באזרחים ישראלים תוביל אותנו להפעלה שלהן. נגיב בכל מקום - פיזי וקיברנטי (מתקפות סייבר)".

בשבוע שעבר העלתה ישראל את אזהרת המסע לאיסטנבול לרמה מספר 4, שהינה הרמה הגבוהה ביותר, ופרסמה אזהרת מסע חמורה לישראלים הנוסעים למדינה. בצל האיומים דווח כי כוחות הביטחון בטורקיה עצרו לאחרונה סוכנים בשירותה של איראן, שתכננו לבצע פיגועי טרור נגד תיירים ישראלים במדינה. כך לדוגמא סוכל לפני כחודש פיגוע של משמרות המהפכה נגד אזרחים ישראלים, ובכיר ישראלי ציין כי הפיגוע היה אמור להתבצע במתווה של חטיפה.

בהצהרה בנושא שמסר שר החוץ יאיר לפיד הוא קרא ל"ישראלים שנמצאים שם - תחזרו בהקדם האפשרי". לפיד ביקש מאזרחי ישראל לא לצאת לנופשים בטורקיה אם לא מדובר בצורך חיוני, לדבריו בעקבות "אירועי השבועות האחרונים בטורקיה ואחרי סדרה של נסיונות לפיגועי טרור איראניים כלפי ישראלים שיצאו לנופש באיסטנבול".

בווידאו: הצהרות של לפיד ועמיתו הטורקי באנקרה (צילום: לע"מ)

המלצות המל"ל לישראלים באיסטנבול

האגף למלחמה בטרור של המל"ל פרסם המלצות לכללי זהירות לישראלים השוהים באיסטנבול, ובשונה ממקרים קודמים, קרא לדווח על כל חשד או ניסיון פגיעה. במקרה חירום יש להתקשר לחדר המצב של משרד הביטחון, במספר: 972-25303155+.

במקביל, המל"ל ממשיך לקרוא לישראלים לצאת מאיסטנבול, לאור כוונה של גורמי טרור לפגוע בישראלים. כמו כן, פורסמו ההמלצות למי שהחליטו להישאר בעיר, ביניהן, להתעדכן בכל עת באזהרת המסע ובפרסומים מטעם הגורמים הרשמיים.

כמו כן, הומלץ לשמור לכל אורך השהות על קשר עם קרובי משפחה בארץ שיוכלו לסייע באיתורכם במקרה הצורך, בדגש על פרטי המלון, טיולים מתוכננים וטיסות. במידה ואירע מקרה בזמן שהייתכם בחו"ל, עשויים להיות קשיים ביצירת קשר - אנא עדכנו אותם במצבכם.

"מגיע לטורקים הרבה מאוד קרדיט". איסטנבול(צילום: ראובן קסטרו)

עוד הומלץ להצניע סממנים ישראלים, לרבות פרטי לבוש ואביזרים נלווים. שמרו על פרופיל נמוך והימנעו משהייה במקומות המזוהים כ"ריכוזי ישראלים", כמו מסעדות, בתי מלון ובילוי באתרי תיירות המרכזים אליהם קהל ישראלי.

יש לגלות חשדנות מיוחדת ולהימנע מהצעות אטרקטיביות והזדמנויות עסקיות או תיירותיות שעשויות לשמש לפגיעה בתיירים ישראלים, בדגש על הצעות המתפרסמות ברשתות החברתיות. בנושא התחבורה יש להקפיד על בחירת אמצעי התחבורה, בדגש על מוניות, והיזהרו מנהגים ורכבים המציעים לכם שירותי הסעה באקראי.

הימנעו מכל פרסום ועדכון אודות תכנית הנסיעה שלכם ומיקומכם ברשתות החברתיות, על מנת להקשות על היריב איסוף המידע מרשתות אלו. ממליצים להמתין עם עדכונים אלו לאחר חזרתכם לארץ. במלון יש לגלות עירנות בכל זמן השהייה. בנוסף, הקפידו על נעילת דלת החדר בכל הזמן והימנעו מפתיחתה לגורמים לא מזוהים העשויים להציג עצמם בדרכים שונות. בעת השהייה בלובי ובשטחים הציבוריים של המלון, יש לשים לב לפעילות או אנשים חריגים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully