ברקע הנסיון לקדם נורמליזציה עם ישראל: יועציו הבכירים של ביידן הגיעו בחשאי לסעודיה

לקראת ביקורו המתוכנן של נשיא ארה"ב בסעודיה הגיעו יועציו הבכירים לממלכה כדי להיפגש עם בכירים סעודים ולגבש הבנות בנושא הפקת הנפט והמו"מ על האיים טיראן וסנפיר. שר החוץ הסעודי: "נורמליזציה עם ישראל תועיל לכל האזור". הרצוג: "רוצים שסעודיה תצטרף להסכמי אברהם"

25/05/2022
בווידאו: ביידן מתייחס לדוח המודיעין על רצח ג'מאל חאשוקג'י (צילום: רויטרס)

שניים מיועציו הבכירים של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיעו לביקור חשאי בערב הסעודית לשיחות בנושא התיווך בין ישראל לסעודיה שנחשף בוואלה! השבוע. נושאים נוספים שיעלו לדיון הם הדרישה האמריקנית להגדלת הפקת הנפט וכן בהכנות לביקורו המתוכנן של ביידן בממלכה בסוף יוני - כך לפי שלושה מקורות אמריקנים.

כינה בעבר את סעודיה "מדינה סוררת". ביידן(צילום: רויטרס, REUTERS/Al Drago)

למה זה חשוב

הנשיא ביידן מתכנן לבקר בסעודיה כחלק מביקורו במזרח התיכון שיכלול גם את ישראל והרשות הפלסטינית. כדי שהביקור ייצא לפועל הצדדים צריכים לסיים לגבש חבילה של הבנות על הנושאים הללו בין ארה"ב לבין סעודיה.

עוד בוואלה!

היהלום שבכתר: כל צעד נורמליזציה מצד סעודיה יהיה מסר מהדהד לאזור

לכתבה המלאה

במוקד החדשות

 • לפי שלושה מקורות אמריקנים, יועצו הבכיר של הנשיא ביידן לנושא המזרח התיכון, ברט מקגרק, והשליח האמריקני לנושא אנרגיה עמוס הוכשטיין, שנחשב מקורב מאוד לביידן, הגיעו ביום שלישי לסעודיה כדי לקיים פגישות עם בכירים סעודים.
 • בבית הלבן סירבו להתייחס. ממשרד החוץ האמריקני נמסר: "אין לנו מה למסור על נסיעות בשלב הזה".

תמונת מצב

 • ביום שני בלילה פורסם בוואלה! כי ממשל ביידן מתווך בחשאי בין ישראל, סעודיה ומצרים בניסיון להשיג הסדרה שתשלים את העברת האיים טיראן וסנפיר בים האדום לריבונות סעודית, ושתכלול מהלך נפרד של צעדי נורמליזציה סעודיים כלפי ישראל.
 • אם המו"מ יסתיים בהצלחה, הוא עשוי לסלול את הדרך לצעדי נורמליזציה משמעותיים מצדה של ערב הסעודית כלפי ישראל. התפתחות כזו תהיה פריצת דרך משמעותית והישג מדיני גדול של ממשלת בנט-לפיד ושל ממשל ביידן במזרח התיכון.
 • הבית הלבן רוצה להשיג הבנות בנושא לפני נסיעתו המתוכננת של ביידן למזרח התיכון בסוף יוני.
יורש העצר הסעודי, בן סלמאן(צילום: רויטרס)

מה הם אומרים

 • שר החוץ הסעודי, הנסיך פייסל בן-פרחאן, נשאל על הפרסום בוואלה! במהלך פאנל בכנס בדאבוס ביום שלישי. הוא לא הכחיש את קיומו של המו"מ.
 • "אמרנו תמיד שנורמליזציה היא התוצאה הסופית של מסלול שצריך לעשות", אמר שר החוץ הסעודי. "נורמליזציה בין האזור לבין ישראל תועיל אבל לא נוכל לקצור את כל הפירות הללו אם לא נטפל בנושא הפלסטיני. העובדה שהנושא הזה לא פתור יוצרת חוסר יציבות באזור. העדיפות הראשונה צריכה להיות להשיג התקדמות בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ואם זה יקרה זה יועיל לכל האזור".
 • הנשיא יצחק הרצוג אמר במהלך פאנל בכנס דאבוס כי ערב הסעודית היא מדינה חשובה וישראל היתה רוצה שהסעודים יצטרפו להסכמי אברהם. "זה תהליך וזה לוקח זמן", אמר הרצוג.

התמונה הגדולה

 • ביידן רוצה שהסעודים יגבירו את הפקת הנפט. עד כה למרות כמה בקשות, הסעודים מסרבים וטוענים ששוק הנפט מאוזן ואין צורך להזרים נפט נוסף לשוק.
 • הסיבה שבגללה ביידן צריך שהסעודים יגבירו את הפקת הנפט, היא כדי לנסות להוריד את מחיר הדלק בעולם ובמיוחד בארה"ב, לקראת בחירות האמצע לקונגרס בנובמבר.
 • הגדלת תפוקת הנפט חשובה לביידן גם על רקע המלחמה באוקראינה והסנקציות שהוא רוצה להטיל על הנפט הרוסי. בלי נפט סעודי נוסף בשוק ביידן יתקשה לקדם סנקציות כאלה.
 • הסעודים הדגישו עד כה כי הם לא יפרו הסכם שחתמו עם רוסיה על קביעת מכסות הפקת נפט, אך ההסכם הזה עומד לפוג בספטמבר. הדבר עשוי לפתוח את הדרך להסכם סעודי-אמריקני שייכנס לפועל בעתיד אך הכרזה עליו תביא לירידת מחירים ותסייע לנשיא האמריקני.

למה לשים לב

 • אם השיחות של יועצי ביידן בסעודיה בנושא הנפט, הנורמליזציה עם ישראל וסוגיות נוספות יסתיימו בהצלחה, הדבר יגביר את האמון בין ארה"ב לסעודים ויסלול את הדרך לביקורו של ביידן.
 • בביקור כזה צפוי הנשיא האמריקני להיפגש בצורה כזו או אחרת עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. המודיעין האמריקני קבע כי בן סלמאן הוא שהורה על רצח פרשן הוושינגטון פוסט, ג'מאל חשוקג'י.
 • על הרקע הזה כינה ביידן את ערב הסעודית במהלך הקמפיין שלו לנשיאות "מדינה סוררת" והבטיח לנקוט כלפיה קו קשוח. ביקור של ביידן בסעודיה עשוי לסמל שינוי משמעותי במדיניות האמריקנית הזו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully