היהלום שבכתר: כל צעד נורמליזציה מצד סעודיה יהיה מסר מהדהד לאזור

אם המו"מ החשאי שמנהל ממשל ביידן בין ערב הסעודית לישראל, ושנחשף בוואלה!, יבשיל הוא עשוי להביא לצעדים דומים מצד מדינות ערביות ומוסלמיות נוספות. יהיה זה גם הישג משמעותי לבנט ולפיד, שהקואליציה השברירית שלהם עשויה ליהנות מתמיכה ציבורית מצד מאוכזביה

24/05/2022
בווידאו: יורש העצר הסעודי נוקט בטון פייסני כלפי איראן (צילום: רויטרס)

המשא ומתן החשאי שמנהל ממשל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בין ישראל, ערב הסעודית ומצרים, ושנחשף הבוקר בוואלה!, נכנס בימים אלה לרגעי ההכרעה. שלושת השבועות הקרובים יהיו קריטיים בנסיון להגיע להבנות שיסדירו את הריבונות על האיים טיראן וסנפיר בים האדום, ויקדמו צעדי נורמליזציה מצד ערב הסעודית כלפי ישראל.

יורש העצר הסעודי בן סלמאן(צילום: רויטרס)

למה זה חשוב

 • ערב הסעודית היתה מאז ומעולם היהלום שבכתר עבור ראשי ממשלה ישראלים שניסו לקדם נורמליזציה עם הממלכה, שאינה רק המדינה הערבית החשובה ביותר, אלא גם המדינה המוסלמית החשובה ביותר, שבשטחה נמצאות הערים הקדושות מכה ומדינה.
 • צעדי נורמליזציה מצד סעודיה, גם אם צנועים והדרגתיים, יהוו מסר מדיני משמעותי לעולם ולאזור. מנהיגים ערבים ומוסלמים מאינדונזיה במזרח ועד מאוריטניה במערב, עשויים לשאוב מכך עידוד ולחוש שיש להם רוח גבית להתקדם בעצמם לנורמליזציה עם ישראל.

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל

מאחורי הקלעים

 • ביממה האחרונה, לפני הפרסום בוואלה! ואחריו, התקיימו כמה שיחות בין בכירים בלשכת ראש הממשלה בנט לבכירים בבית הלבן כדי לתאם מהלכים ומסרים ולוודא שהמו"מ ימשיך גם לאחר שנחשף פומבית.
 • בכירים ישראלים ואמריקנים אמרו כי המגעים מול הסעודים היו רגישים ודיסקרטיים מאוד - במיוחד בשל החשש הסעודי לביקורת פנימית וכן לביקורת מצד איראן וגורמים אנטי-סעודים בעולם הערבי.
הישג משמעותי לממשלה. בנט ולפיד(צילום: אתר רשמי, עומר מירון, לע"מ)

בין השורות

 • אם התיווך האמריקני בין ישראל, ערב הסעודית ומצרים יצליח ותושג עסקה שתכלול גם צעדי נורמליזציה עם ישראל, יהיה זה הישג משמעותי של ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד שדחפו את האמריקנים לקדם מהלך מהסוג הזה מיומם הראשון בתפקיד.
 • הקואליציה השברירית של בנט ולפיד לא תצא מכלל סכנה כתוצאה מהישג כזה, אבל היא בהחלט עשויה להביא לעלייה בתמיכה הציבורית בממשלה - אולי גם מצד אלה מימין ומשמאל שהתאכזבו מביצועיה בחודשים האחרונים.

התמונה הגדולה

 • הבית הלבן רוצה להשיג עסקת חבילה גדולה יותר עם סעודיה שתחזק מחדש את מעמדה של ארה"ב במזרח התיכון אך גם תשפיע לטובה על הכלכלה האמריקנית. במוקד העסקה הזו עומד הנפט הסעודי.
 • ביידן רוצה שהסעודים יגבירו את הפקת הנפט. זה חשוב לו על רקע המלחמה באוקראינה והסנקציות שהוא רוצה להטיל על הנפט הרוסי, אבל יותר מכל בגלל שעליית מחירי הנפט משפיעה לרעה על הכלכלה בארה"ב.
 • לקראת בחירות האמצע לקונגרס האמריקני ביידן זקוק לכל שיפור במצב הכלכלי בארה"ב. גם הצהרה סעודית על כוונה להגביר את תפוקת הנפט בעוד כמה חודשים תביא להורדת מחירים ותסייע לנשיא האמריקני.

תמונת מצב

 • כל החלקים של הפאזל הזה אמורים להסתדר לקראת הגעתו של ביידן למזרח התיכון לקראת סוף חודש יוני. בשלב זה לפחות נראה שהדברים מתקדמים בצורה טובה ויש סיכוי סביר שהאמריקנים יצליחו להשיג את רוב יעדיהם.

מה הלאה

 • אם הדברים אכן יסתדרו ביידן יגיע במסגרת ביקורו גם לריאד, בירת ערב הסעודית. הוא זקוק לכל ההישגים האלה כדי להסביר לחלקים גדולים במפלגתו ובציבור האמריקני מדוע הוא נוסע למדינה שעד לפני שנה וחצי כינה "מדינה סוררת" על רקע הפרות זכויות אדם.
 • ביידן מחפש דרך בה יוכל להגיע לסעודיה בלי לתת לגיטימציה גורפת ליורש העצר מוחמד בן סלמאן ששירותי המודיעין של ארה"ב סבורים שהוא זה שהורה על רצח ג'מאל חשוקג'י וביתור גופתו בקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2018.
 • אפשרות אחת היא שביידן ייפגש עם המלך סלמאן והנסיך מוחמד יישב גם הוא בחדר ליד אביו. בצורה כזו ביידן יספק ליורש העצר הסעודי את מבוקשו - תחילת הכשרה בדעת הקהל - אך עדיין ישמור על מרחק מסוים ממנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully