רינאווי-זועבי הודיעה על חזרתה לקואליציה: "רוצה למנוע את האלטרנטיבה של בן גביר"

חברת הכנסת ממרצ שהודיעה על עזיבתה קיימה פגישה עם ראש הממשלה החליפי, ופגישה מורחבת שבה השתתפו גם השר עיסאווי פריג', השר חמד עמאר וראשי רשויות בחברה הערבית. לפיד: "מקבל אותה בחזרה לקואליציה". רינאווי-זועבי: "קשובה לצרכי החברה הערבית"

22/05/2022
בווידאו: הצהרות של רינאווי-זועבי ולפיד בתום המשבר הקואליציוני (צילום: עוז אביטל/משרד החוץ)

חברת הכנסת ג'ידא רינאווי-זועבי ממרצ הודיעה היום (ראשון) על חזרתה לקואליציה. זאת, בתום פגישה שקיימה עם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד, ופגישה מורחבת שבה השתתפו גם השר עיסאווי פריג', השר חמד עמאר וראשי רשויות מהחברה הערבית.

"אני באתי וצמחתי מהרשויות המקומיות הערביות, ועכשיו אני בכנסת כדי להיטיב עם החברה הערבית", מסרה חברת הכנסת. "אחרי לחץ עצום של ראשי הרשויות הערביות שפנו אליי, ושהם מבינים את המשמעות של הפרישה שלי מהקואליציה, אני הסכמתי לשבת היום ובאתי איתם לשר לפיד. אני רוצה להגיד שאני מודעת ומבינה שהאלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר, ואני רוצה למנוע את האלטרנטיבה הזאת. לכן, מכיוון שאני באה לשרת את הרשויות המקומיות ולהביא להישגים עבור הצרכים של החברה הערבית, אני אתמוך בקואליציה. אבל אני גם רוצה שהממשלה תהיה אמיתית וקשובה לחברה הערבית ולצרכים שלה בבריאות, בחינוך, בדיור, בתשתיות".

במהלך הפגישה העלו רינאווי-זועבי וראשי הרשויות מהמגזר שהשתתפו בפגישה שורת תלונות, כשלים, ועיכובים בתקציבים ותוכניות. סוכם כי מנכ"לית משרד רה"מ החליפי, נעמה שולץ, תרכז מעתה את הטיפול בקידום הסוגיות השונות שרינאווי-זועבי דורשת לקדם עבור החברה הערבית. בסוף הפגישה היא העבירה רשימת דרישות לטיפול מיידי, רובן נוגעות לתוכניות שכלולות גם כך בתוכניות החומש למגזר הערבי בתחום החינוך, הרווחה, התעסוקה והשוויון המגדרי, ובין השאר ביקשה להקצות תקציב של 200 מיליון שקלים לטובת הקמת בית חולים בנצרת.

בווידאו: ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי מגיעה לפגישה עם שר החוץ יאיר לפיד (צילום: רוני כנפו)

"אני מקבל את ח"כ רינאוי זועבי בחזרה לקואליציה", מסר לפיד. "ניהלנו שיח פתוח, גלוי, שקול על הצרכים האמיתיים של החברה הערבית גם איתה וגם עם ראשי הרשויות שאני מודה להם שבאו והתגייסו. שמנו מאחורינו את הוויכוח הזה וחוזרים לעבודת הממשלה".

עלי סלאם, ראש עיריית נצרת, מסר כי הוא וחבריו הגיעו לתמוך בחברת הכנסת מתוך דאגה לחברה הערבית והמדינה. "לא יכולנו לעמוד מרחוק בלי לשבת איתה ולהחזיר אותה לממשלה", אמר. "לא ניתן לאף אחד לפרק את הממשלה. ישבנו איתה במשך ימים עד ששכנעו אותה והנה אנחנו יושבים כאן עם מ"מ ראש ממשלת ישראל".

עוד בוואלה!

בנט על המשבר הפוליטי: "נראה שח"כ זועבי בדרך חזרה, הממשלה תצלח את כל המשברים"

לכתבה המלאה
רינאווי-זועבי בצאתה מהפגישה, היום(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף את הקואליציה בסרטון שפרסם בתגובה להחלטת חברת הכנסת. "בנט ולפיד מוכנים לעשות הכל כדי לשרוד בשלטון ולצורך זה הם משלמים סכומי עתק, מהכסף שלכם משלמי המיסים, לשונאי ישראל ותומכי הטרור שהממשלה שלהם תלויה בהם", אמר. "הם כבר שילמו 50 מיליארד שקל לעבאס, שילמו בשבוע שעבר 200 מיליון לטיבי לאיזה כביש שהוא דרש, והיום הם שילמו מאות מיליונים לזועבי. לזה יש להם כסף".

"למה אין להם כסף?", המשיך, "להצעה שלנו להשלים את המלגות ללוחמים ל-100%, בסך הכל תוספת של 50 מיליון שקל. זה הבית של בנט ברעננה, זה הסכום, כלום. לזה אין להם כסף, פתאום לזה הם צריכים את הליכוד. אז שיפסיקו לבלבל את המוח הצבועים האלה. שיכניסו את היד לכיס של זועבי, לכיס של טיבי ולכיס של עבאס, ויתנו 100% ללוחמים שלנו כי מגיע להם 100%. ואם הם לא יעשו את זה, הממשלה שלנו שנקים בקרוב בעזרת השם, הדבר הראשון שהיא תעשה היא תתן 100% ללוחמים שלנו".

ממפלגת ימינה נמסר בתגובה כי "הסיבה שביבי צווח בהיסטריה בסרטון היא כדי לחפות על שקריו. גובה הצעקות כעומק השקרים. הוא יודע את האמת - לא הובטחו שום כספים חדשים לח"כ רינאוי- זועבי. מה שנדון עימה, הוא פתיחת חסמים על תקציבים קיימים מתוך תוכנית החומש שאושרה מזמן בממשלה במסגרת התקציב הקיים, בתחומי החינוך, התשתיות, התעסוקה ועוד. כך היה בממשלה הקודמת וכך בממשלה הנוכחית וכך ראוי. הברית האמיתית היא של בן גביר, ביבי וטיבי שממשיכים לשתף פעולה להפלת חוק ממדים ללימודים".

סרטון ביקורת שפרסם הליכוד

הפגישה במשרד החוץ, היום(צילום: מערכת וואלה!, ללא)

פריג' אמר בסיום הישיבה כי היא "הייתה באווירה טובה, כשברור שהשמירה על שלמות הממשלה והקואליציה היא אינטרס עליון של הציבור הישראלי בכלל והציבור הערבי בפרט. אנחנו נעשה הכול כדי להפוך את המשבר להזדמנות לחיזוק המחויבות של הממשלה לחברה הערבית, עם הפנים קדימה להעברת התקציב". בהודעה מלשכת פריג' נמסר כי ראשי הרשויות הביעו בפגישה את תמיכתם בהמשך קיומה של הממשלה והעבירו את המסר הזה לשרים לפיד, פריג', חמד עמר ולח"כ רינאווי-זועבי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully